Ziraat Bankası Devlet Bankası Mı?

Ziraat Bankası Finans Kredim

Ziraat Bankası devlet bankası mı sorusu sık sık merak edilen bir sorudur. Tam ismi Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası olan banka, 1863 yılında Osmanlı Devleti döneminde kurulan bankalar arasında yer almaktadır.

En eski bankalardan biri olması Ziraat Bankası’nın sık sık merak edilmesine, araştırılıp işlemlerin bu banka ile yapılmasına neden olmaktadır.

Hemen herkesin devlet güvencesi aradığı bu dönemde, devlet bankası olduğu için tercih edilen bankalar yoğunluktadır. Türkiye genelinde en fazla müşteriye sahip bankaların devlet bankaları olduğu dikkat çekmektedir. Bu nedenle devlet bankaları hangileri sorusu devamlı gündemde yer almaktadır.

Devlet Bankaları Hangileridir?

  • Devlet bankası nedir, hangi bankalar devlet bankasıdır, devlet bankası ile anlaşmanın avantajı nedir soruları sıkça sorulmaktadır.
  • Devlet bankası, bankanın işletim sisteminin devlet merkezli olması anlamına gelmektedir. Devlet tarafından kontrol edilen ve özel bir isim altında yer almayan bankalardır.
  • Türkiye Cumhuriyeti’nde; Vakıfbank, Vakıf Katılım Bankası, Halk Bankası, Türk Türkiye Kalkınma Bankası, Eximbank, İller Bankası, Birleşik Fon Bankası, Adabank devlet bankaları olarak bilinmektedir.

Ziraat Bankası Devlet Bankası mı?

İlk olarak Memleket Sandıkları ismi ile açılışı yapılan Ziraat Bankası, devletin en eski bankaları arasında yer almaktadır. Başta çiftçilere olmak üzere faaliyete geçen banka daha sonra tüm vatandaşlara hizmet vermeye başlamıştır.

Türkiye tarihinde derin bir iz bırakan Ziraat Bankası, Kuvayi Milliye’den bugüne kadar ülke kalkınmasını destekleyen bankalardan biri olarak çalışmayı sürdürmektedir. Bugün Türkiye genelinde en fazla müşteriye sahip bankalardan biri olmasının nedeni, devlet bankası olarak bilinmesidir.

Ziraat Bankası’nın Devlet Bankası Olmasının Avantajları

Ziraat Bankası devletin mi sorusunun cevabı evettir. Bu cevabın halk için özel bir yeri vardır çünkü devlet, bankacılıkla ilgili atılımların birçoğunu Ziraat Bankası üzerinden gerçekleştirmektedir.

Her şeyden önce düşük faiz imkânları ile fırsatlar yaratan Ziraat Bankası, vatandaşların kredi çekme sürecinde yardımcısı olabilmektedir. Çiftçi ve girişimci desteğinin banka kısmını üstelenen Ziraat Bankası bu alanda en uygun faiz kampanyalarına sahiplik etmektedir.

Tüm hisseleri Hazine Müsteşarlığı’na ait olan Ziraat Bankası tamamen devlet bankası olarak bilinmektedir. Sermayesi, şube sayısı, çalışan ve hisse güvencesi ile vatandaşların tercihi olmaktadır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir