Yurtdışında ATM’den Para Çekmek

Bankalar Finans Kredim

Yurtdışında ATM’den para çekmek, seyahat edecek kişilerin kafasını fazlasıyla karıştıran bir konu.

Tatil, ziyaret ya da iş sebepleriyle sık sık yurtdışı gezisi yapanlar artık öğrenmiş olsa da ilk kez yurtdışına çıkacaklar, öğrenci olarak başka bir ülkeye gidecekler gittikleri ülkede ödeme sıkıntısı yaşamamak adına hazırlıklarını önceden yapmalı.

Yolculuktan önce ülkemizde aktif olarak hizmet veren bankaların hangi ülkelerde şubesi var, bankalardan hangileri, yurtdışındaki bankalarla anlaşmalı gibi bilgileri toparlayarak; sadece bu geziniz için uygun olan bankada hesap açtırabilirsiniz. Hesap açtırma ücretsiz bir işlem ama yurtdışında ödeyeceğiniz komisyon ve faiz oranları ise hem fazlaca hem de çok değişkendir.

Yurtdışında ATM’den Para Çekmek

Yurtdışında bir miktar nakit parayla gitmek en doğrusu ama tabi ki gideceğiniz ülkenin para biriminde nakit bulundurmalısınız. Yanınızda yüklü miktarda para taşıyamayacağınız için ilerleyen günlerde para çekebileceğiniz bir banka hesabının ayarlamasını da yapmalısınız. Türkiye’deki bankanızın şubesi gideceğiniz ülkede olmayabilir. Bu nedenle çoğunlukla ATM’leri tercih edeceksiniz.

Yurtdışında nakit çekerken ne kadar komisyon ödeyeceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Yurtdışında ATM’den para çekme işlemlerinde bankaların komisyon oranları, swift para transferi ücretleri her yıl değişmekte ve her bankaya göre değişiklik göstermektedir.

Yurtdışına Banka Kartından Para Çekmek

Hesabınıza bağlı olan bir banka kartı en büyük yardımcınız olacaktır. Yolculuktan sonra bir tane döviz hesabı açıp içerisine döviz koymanız akıllıca olur. Böylece kur hesaplamaktan kurtulmuş olursunuz.

Banka kartından para çekerken kendi bankanı işlem için iki ayrı ücret tahsil edecektir. Bazı bankalar maaş müşterilerinden ATM işlemlerinde komisyon almıyor. Ek olarak gittiğiniz ülkede işlem yaptığınız ATM’nin bankası da işleminiz üzerinden belli bir miktar komisyon alabilir.

Yurtdışında Kredi Kartından Para Çekmek

Yurtdışında, ülkemizde olduğu gibi kredi kartınızdan nakit çekim de yapabilirsiniz. Kredi kartından nakit çekimlerde ekstra giderler olacağı unutmamalısınız.

Kredi kartından nakit çekmek tıpkı kredi kullanmak gibi faizli bir işlemdir. Bu nedenle çoğunlukla hesap kartınızı kullanmaya çalışmalı; ihtiyaç duyarsanız mağaza ve restoran harcamalarınızda kredi kartınızı kullanmalısınız.

Yurtdışında kredi kartınızı kullanabilmeniz için seyahatten önce kartınızı yurtdışında kullanıma açmayı unutmamanız gerekiyor. Harcamalarınız TL cinsinden ekstre edileceğiniz ve kur farkından dolayı zarar edeceğinizi de unutmayınız. Ayrıca yurtdışında kredi kartı kullanımı komisyonu olarak bankanız ekstra ücret tahsil edebilecektir.

Yurtdışında Hangi ATM’lerden Para Çekilir?

Yurtdışında gittiğinizde Türkiye’deki bankanızın ATM’sini ya da şubesini bulmak çok zor. Sayılı yerlerde ATM görebileceğiniz için dikkatinizi uygun olan yabancı banka ATM’lerine yöneltmelisiniz. Yabancı bankalarda sadece ATM’den işlem yapabileceğinizi de unutmamalısınız.

Yurtdışında Banka Kartıyla Hangi ATM’den Para Çekilir?

Yurtdışında işlem yapacağınız ATM’yi doğru tercih etmelisiniz. Kendi bankanızın o ülkede şubesi ve ATM’si varsa kullanabilirsiniz. Ülkenin kendi bankalarının ATM’lerinde ortak ATM ve farklı para birimlerinde çekim yapabileceğinizi gösteren sembollere dikkat etmelisiniz çünkü her ATM farklı para birimlerinde nakit vermemektedir.

Eğer Türkiye’deki bankanızda döviz hesabınız varsa işleminiz daha kolay olacaktır. Yurtdışında Euro hesabından para çekme işleminizi kur farkı hesaplamadan, komisyon ücretleri doğrudan Euro üzerinden hesaplandığından kafa karışıklığı yaşamadan yapabilirsiniz.

Yurtdışında Kredi Kartıyla Hangi ATM’den Para Çekilir?

Yurtdışında kredi kartınızla nakit çekebileceğiniz ATM’ler, banka kartınızla nakit çekebileceğiniz ATM’lerden fazlacadır. Tek yapmanız gereken kredi kartınızın türüne ve üzerindeki sembole bakarak aynı sembolü üzerinde taşıyan ATM’yi bulmak.

Hangi banka ATM’sinden işlem yapacağınızın; Türkiye’deki bankanızın anlaşması olmaması halinde bir önemi yoktur. Yani yurtdışında komisyon kesen ya da kesmeyen gibi iki ayrı ATM arayışınız olmamalı.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir