Yurtdışı Kredi Kartı Kullanımı Komisyonu

Yurtdışı Kredi Kartı Kullanımı Komisyon

Yurtdışı kredi kartı kullanımı komisyon oranlarıyla birlikte yurtdışına çıkacak olanların en merak ettiği konulardan bir tanesidir. Yurtdışına çıkacak olanlar, yolculuklarından önce her şeyi planlamalıdır ki gittiklerinde sorun yaşamasınlar.

Yurtdışına yolculukta ve sonrasında belki de en önemli konu mali konulardır. Gideceğiniz ülkede kullanılan para birimi, yanınızda bu para biriminden nakit para, kredi kartınızın hangi bankaya ait olduğu ve bankanın yurtdışı kredi kartı kullanım detayları gibi pek çok bu yolculuğun önemli birer parçalarıdır.

Kredi kartının kullanımı ülkemizde henüz tam anlamıyla anlaşılamamışken yurtdışında kullanılmaya çalışması bazı riskler de taşır.

Hesabınızı iyi yapmalı; ödeyebileceğiniz tutarların üzerinde harcamalar yapmamalısınız ki kur bilgisini her zaman bilmeli; ülkenize döndüğünüz kredi kartı ekstrenizin hangi miktarda olacağını tahmin edebilmelisiniz.

Yurtdışında Kart Kullanımı Komisyonları

Yurtdışına gidildiğinde kullanılan kredi kartından belli oranlarda komisyon alınabilmektedir. Önce kartınızın ait olduğu banka yapacağınız işleme göre komisyon alırken; yurtdışında parayı çektiğiniz banka da kendisine komisyon alabilmektedir.

Kendi bankanıza ödeyeceğiniz komisyon nettir ama yurtdışında her banka ikinci olan ek komisyonu almayabilir. Gideceğinizi ülkeye, parayı çektiğiniz bankaya göre tüm bu şartlar değişiklik gösterir.

Yurtdışında Kredi Kartı Kullanımı Komisyonu

Yurtdışında nakit kullanımından daha avantajlı olan kredi kartıdır. Nakitte sıkıntı yaşamanız durumunda, her türlü acil durumda kredi kartı fayda sağlayacaktır. Üstelik kredi kartını ATM’de, kredi kartı kullanılabilen her türlü mağazada döviz türünden de kullanabilirsiniz.

Yurtdışında kredi kartınızı kullandığınız ATM’den nakit çekmediğiniz müddetçe komisyon oranı ödemeyeceksiniz ama kur farkından doğan ödemeyi yapmalısınız. ATM’den çekimlerde ise kredi kartınızın ait olduğu banka komisyon alacaktır.

Yurtdışında Banka Kartı Kullanımı Komisyonu

Yurtdışında üzerinde VISA ya da MasterCard logosu olan banka kartlarınızı kullanabilmeniz mümkün. Banka kartlarınızı kullanırken yapacağınız ödemelerden de komisyon ödemeniz gerektiğini bilmelisiniz.

Banka kartınızın bağlı olduğu hesap TL ise kendinize bir döviz hesabı açmanız daha kolay harcama yapmanızı sağlar. Sürekli kur hesaplamaktan da kurtulmuş olursunuz. Banka kartınızla özellikle nakit çekimlerde her yıl değişen oranlarda komisyon ödemeniz gerekiyor.

Yurtdışında ATM’den Para Çekmek

Yurtdışında ATM’den para çekerken ya da yabancı banka kartı ile Türkiye’de para çekmek istediğinizde karşınıza komisyon oranları çıkacaktır.

Mağaza, restoran harcamalarının dışında özellikle nakit çekimlerde komisyon oranı yüksek olabilmektedir. Yurtdışı ATM Para çekme komisyonları gideceğiniz ülkeye göre de değişiklik gösterebilir.

Yurtdışında ATM’den Para Çekme Komisyonu Nedir?

Komisyon oranı her yıl değişiklik göstermektedir. 2016 yılında bu oran 2.8 USD  ve ek olarak çekilecek tutarın %1,4 ü kadardı.

Günümüzde ise bu oran %1,5 civarındadır ama oranlar bankalara, ülkelere göre değişiklik gösterebilir. Bu durumda yurtdışındayken nakit kullanmak, nakit parayı banka hesabından çekmek avantajlı değildir. Yurtdışında yapabileceğiniz en iyi eylem kredi kartını doğrudan kullanmak.

Kendi bankanızın aldığı komisyona ek olarak bazı ülkelerde, bazı bankalar kendilerine de komisyon alabilmektedir. Bu her zaman olan bir durum olmadığından hangi ülkede hangi bankada oran ne kadardır hesaplamak mümkün değil.

Parayı çektiğiniz banka kendisine alacağı komisyonu, ülkesinin para birimi üzerinden hesaplayıp almaktadır.

Yurtdışında ATM’den Kredi Kartıyla Para Çekme Komisyonu

Yurtdışında banka kartı dışında kredi kartıyla da para çekmek mümkündür. Kredi kartıyla ATM’den para çekme işlemlerinde de ciddi oranda komisyon alınmaktadır.

Kredi kartından nakit çekerken alınacak komisyon banka kartına göre biraz daha fazla olabilir. Üstelik kredi kartı ekstrenize bu harcamalar yansıtılacağı zaman TL’ye çevrilir ve bu aşamada da biraz zarar edebilirsiniz.

“Yurtdışı Kredi Kartı Kullanımı Komisyonu” hakkında 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.