Yabancı Banka Kartı ile Türkiye’de Para Çekmek

Bankalar Finans Kredim

Yabancı banka kartı ile Türkiye’de para çekmek mi yoksa yurtdışındaki bankanın şubesini bulmak mı daha kolay ve az maliyetli tartışılır.

Türkiye’den başka ülkeye gidildiğinde daha fazla komisyon ücretleri geçerlidir ama Türkiye’de bazı bankalar komisyon almadan para çekme imkanı tanır. Yabancı banka kartınız ile Türkiye’de para çekerken dikkat etmeniz birkaç ufak detay vardır.

Yabancı Banka Kartı ile Türkiye’de Para Çekme Komisyonu

Yabancı banka kartlarının hepsi Türkiye’de kullanılamayabiliyor. Öncelikle bu noktaya çok dikkat etmelisiniz. Kartın üzerindeki sembollere bakarak kartı nerede kullanabileceğinizi anlayabilirsiniz.

Türkiye’de para çekerken çekilecek paranın cinsi de alınacak komisyon bedeli konusunda belirleyicidir.

Yabancı banka kartıyla Türkiye’den para çekerken öncelikle yurtdışındaki bankanızın kuralları gereğinde komisyon alınabilir ya da alınmayabilir. Ek olarak Türkiye’deki banka da kendine çıkan maliyetler için işleminizden komisyon alabilir. Komisyon oranları bankalara göre farklılık göstermekle beraber her yıl yenilenmektedir.

Yabancı Banka Kartına Komisyon Almayan Bankalar

Türkiye’deki bazı bankalar, banka kartınızı kullanarak yaptığınız işlemden komisyon almazlar. Kendi bankanız muhtemelen yine komisyon alacaktır.

Bankaların hangisinin komisyon almadığını bankaların web sitelerinde yer alan işlem ücretleri bölümünden öğrenebilirsiniz. Komisyon almayan ya da daha az komisyon alan bankaları tercih edebilirsiniz.

Türkiye’de Hangi Bankanın Kartlarıyla Para Çekilebilir?

Türkiye kullanacağınızın yabancı kartınızın üzerinde VISA, Master Card gibi logolar varsa birçok bankanın ATM’sinden para çekebilir ve birçok mağazada, restoranda ödeme yapabilirsiniz. Ancak böyle bir riske girmek yerine paranızı nakit olarak bulundurmanız her zaman mantıklı olacaktır.

Sparkasse Kartıyla Türkiye’de Para Çekmek

Stadt Sparkasse Türkiye’de herhangi bir bankayla çalışmadığından masraf miktarı biraz fazla ama zorunlu kalınca kullanılmayacak kadar değil. Ayrıca Sparkasse ile çekeceğiniz tutar ne kadar olursa olsun ücret değişmiyor. Dolayısıyla çekeceğiniz zaman yüksek miktarda para çekmek, sık sık ve az para çekmekten daha avantajlı.

Deutsche Bank Türkiye Para Çekme

Deutsche Bank, Türkiye’deki bankalardan TEB ile birlikte çalıştığından bu bankaya ait kartlarla, TEB bankamatiklerinden yapacağınız para çekme işlemlerinde para ödemeyeceksiniz. İnternet bankacılığı kullanarak pek çok işlemi banka ATM’lerinden kolayca yapabilirsiniz.

Türkiye’deki Amerikan Bankaları

Türkiye’ye gelip Amerika bankalarından biriyle işlem yapacaksanız; bankaların şubelerine giderek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. CITIBANK, THE BANK OF NEW YORK MELLON ve WELLS FARGO BANK Türkiye’de şubesi bulunan Amerikan bankalarıdır. Ancak şubeler sadece İstanbul’da olduğundan Türkiye’de başka bir kente geldiğinizde Türk bankalarının bankamatiklerinizi kullanmanız gerekecek.

Yabancı Banka Kartı ile Türkiye’de ATM’den Para Çekmek

Yabancı banka kartı ile restoran ve mağazalar dışında çekim yapabileceğiniz yer bankamatiklerdir. ATM’den para çekerken bir takım hususlara dikkat etmenizde yarar var.

Parayı hangi para cinsinden çekeceğiniz, ne kadar para çekeceğiniz kartınızın kullanımını ve komisyon oranlarını etkileyecektir.

Yabancı Banka Kartı ile ATM’den Döviz Çekmek

Türkiye’de döviz olarak genel ismiyle bahsedilen USD, Euro gibi para birimleri üzerinden para çekebilirsiniz ama işlem yapacağınız ATM üzerinde çekmek istediğiniz para cinsinin amblemini, ismini görmüş olmalısınız.

Türkiye’de yabancı kart ile sadece ATM’lerden işlem yapabilirsiniz. Banka şubelerinde kartınız tanınmayacaktır.

Yabancı Banka Kartı ile ATM’den Türk Lirası Çekmek

Yabancı kartınız ile ATM’den Türk Lirası türünde para çekimi yapabilirsiniz ama bu şekilde zarara uğrayacağınızı bilmelisiniz. Üstelik kendi bankanız bu şekilde yapılan işlemde daha fazla komisyon kesebilir.

Türkiye’de Hangi ATM’lerde Banka Kartı Kullanılır?

Türkiye’de yabancı kartınızla işlem yapabilmek için ortak ATM ya da farklı para ve kart türlerinin amblemi olan ATM’leri tercih etmeye çalışmalısınız. Aksi halde kartınız tanınamaz ve işlem yapmanız imkansızdır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

“Yabancı Banka Kartı ile Türkiye’de Para Çekmek” üzerine 2 yorum

  1. Recep Yalçın dedi ki:

    Ukrayna’ya gideceğiz. Türkiye kredi kartlarını Ukrayna’da kullanmak için komisyon öder miyim? Bir de bankamatikten para çekmek mümkün mü?

  2. Isyankar38 dedi ki:

    Garanti banka atm den yabancı kart ile para çektim 30 euro komisyon ödemek zorunda kaldım. Bence bu anormal bir ücret çünkü yurtdışında benim bankamda bu kadar komisyon keserse ozaman çektiğim paranın 5/1 ‘ni komisyon ücreti ödemiş olacagım. Sanırım benden başka kişilerde aynı durumu yaşamıştır. Western union en güzeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir