2018 Vergi Yapılandırması Nedir? Neleri Kapsıyor?

Vergi Finans Kredim

2018 Vergi yapılandırması nedir, neleri kapsıyor vergi borçlarımı nasıl ödeyebilirim sorularını soranlardan biriyseniz ödeme koşullarının yeniden düzenlendiğini bilmelisiniz.

Yapılan düzenlemelerle beraber belli bir tarihe kadar gecikmiş olan vergi borçlarınızın hemen hepsine yönelik taksitlendirme yapılandırma yoluna gidebilmeniz mümkündür.

Vergi borçlarını nasıl ödeyeceğini düşünenlerden biri olarak yapılandırma kapsamına giren konuları, yapılandırma alanlarını ve şekillerini muhakkak öğrenmelisiniz.

Bilinçli şekilde öğrendiğinizde vergi yapılandırmanızı yapıp ödemelerinizi çok daha kolay şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

2018 Vergi Yapılandırması Nedir?

Vergi yapılandırması 2018 yılında tekrar gözden geçirilen borçların düzenlenmesidir. Vatandaşın devlete olan borçlarının ödenmesi olarak tanımlanan vergiler, harçlar ve daha pek çok başlık yapılandırma sayesinde hafifletilmektedir.

Borçlu olan kişiler için büyük bir fırsat olan yapılandırma daha çok indirim ve taksitlendirme üzerine planlanmaktadır. Dolayısıyla borçlarınızda yapılabilecek indirimler ve bu indirim sonrasındaki taksitler söz konusudur.

Vergi borcu yapılandırması zaman zaman gündeme gelen ve vatandaşların ödemelerini kolaylaştıran bir işlemdir. Belli bir kapsama alanı olan aynı zamanda tarihi bulunan bu işlem, kişinin takibini gerektirmektedir. Bilinçli şekilde takip ettiğinizde doğru zamanda kolaylıkla ödemelerinizi yapabilmeniz mümkündür.

2018 Vergi Yapılandırması Neleri Kapsıyor?

  • Vergi affı 2018 yılı için harekete geçmek isteyen kişiler öncelikle yapılandırmanın hangi konular için geçerli olduğunu öğrenmeliler. Devlete olan ödemelerinizin hangilerinin yapılandırma bünyesinde olduğunu öğrenirseniz süreç daha kolay ilerleyecektir.
  • Vergi affı başvurusu yapacak olan kişiler her türlü vergi, harçlar için bu yapılandırmayı tercih edebilmektedir.
  • Vergi yapılandırma başvurusu vergi cezaları ile gecikme zammı durumlarında da geçerlidir. Gecikme faizleri ve zamları temizlenmektedir.
  • Daha önce ödenmemiş trafik parası cezalarınız varsa onları da yapılandırma şansınız bulunmaktadır.
  • Askerlik, nüfus ya da seçim nedeniyle ödemeniz gereken borcunuz varsa vergi yapılandırma işlemlerine tabi tutulmaktadır.

Öğrenim Kredisi 2018 Vergi Yapılandırmasını Kapsıyor mu?

Öğrenim kredisi, öğrencilerin üniversite okurken devlete başvuru yaparak aldıkları geri ödemeli paradır. Üniversiteden mezun olduklarında 2 yıl süre tanınan ve daha sonra bu parayı ödemesi beklenen kişiler, ödemelerini yapmadıkları takdirde faizle borçları artış göstermektedir.

2018 öğrenim kredisi yapılandırma şansı isteyen öğrenciler için yeni bir fırsat yaratılmıştır. Vergi yapılandırması bünyesinde öğrencilerin YURT-KUR’a olan ve sonrasında vergi dairesine devredilen kredi borçları yapılandırmaya girmektedir. Hem faizin silindiği hem de borçların yapılandırma ile yeniden düzenlendiği görülmektedir.

Sigorta Primi 2018 Vergi Yapılandırmasını Kapsıyor mu?

Sigorta primi ödemesini geciktiren, ödemelerini düzenli olarak yapamayan veyahut hiç başlatmamış olan kimseler için 2018 yılı büyük bir fırsattır. Yapılan düzenlemeler sonucunda vergi yapılandırması bünyesinde sigorta primlerine yeni bir taksitlendirme avantajı getirilmektedir.

Sigorta primleri, topluluk sigortası primleri, işsizlik sigortası, sosyal güvenlik destek gibi primler de bu bünyede hafifletilmektedir. Bunun yanında İdari para cezaları da hafifletilecek ve her türlü para cezası, gecikme zammı ortadan kaldırılacaktır.

2018 Vergi Yapılandırması Kapsamına Girmeyen Borçlar Nelerdir?

Yeni vergi affı 2018 yılında hemen herkesin yükünü hafifletecek bir düzenlemedir ancak hangi borçların bu kapsamda yer aldığını iyi bilmek gerekmektedir. Vergi yapılandırmasına girmeyen borçlar, kişilerin aynı şekilde ödemesi gereken herhangi bir değişikliğin yapılmadığı borçlardır.

Kapsama giren para cezaları dışında idari para cezaları ve adli para cezaları 2018 vergi yapılandırması dışında kalmaktadır. Petrolden devlet hissesi ve hakkı, kılavuzluk, römorkörcülük hizmet payları, şekerde fiyat farkı, madencilik fonu, akaryakıt fiyat farkı vergi yapılandırması kapsamına girmeyen borçlardandır.

2018 Vergi Yapılandırması Başvuru Süresi Ne Zamandır?

2018 vergi yapılandırması başvurusu yapmak isteyen kişiler öncelikle hangi borçların hangi tarihlerden itibaren başladığına, kapsama alanının tarihine dikkat etmeliler. Sosyal güvenlik destek primi için yapılandırma tarihi 2018 Mart ayı ve önceki ayları kapsarken resmi vergi borcu olanlar 31 Mart 2018 tarihini esas alarak yapılandırma yapmalıdır. Esas alacağınız tarihi hesapladıktan sonra başvuru süreci çok daha sağlıklı ilerleyecektir.

2018 vergi affı başvuru tarihi en son 31 Temmuz olarak bilinmektedir. En son bu tarihe kadar başvurularınızı yapmanız gerekmektedir.

2018 Vergi Yapılandırması Başvuru Nereye Yapılır?

2018 yılında kanun kapsamında yapılandırılması istenen borçların başvurular sonrasında hemen işleme alınması gerekmektedir. Bu nedenle başvuru sürecini kaçırmamak en sağlıklısı olacaktır. Vergi yapılandırması için başvuru yapmak isteyen kişiler bunun için borçlu oldukları dairelere başvuru yapmalılar.

Her borç farklı resmi kurum üzerinden yürütülmektedir. Bu nedenle başvurularınızı yaparken dinlen hangi adrese yapmanız gerektiğini iyi bilmelisiniz.

2018 Vergi Yapılandırmasına Kimler Başvuru Yapabilir?

Vergi affı 2018 başvurusu yapmak isteye kişiler, başvuru yapmaya hak kazanan kişiler olmalıdır.  Vergi dairesinde borçlu görünen herkes yapılandırma için başvurabilmektedir. Bunun için mükellefler, amme borçlusu sayılan kişiler ve cezaya muhatap olanlar bu konunun kapsamındadır.

Mirasçılar, kefiller, kanuni olarak temsilciler ve limited şirket ortakları da vergi yapılandırmasına başvuru yapabilmektedir. Bu doğrultuda kanun kapsamında alacakları yapılandırılmış olan tüm kamu kurum ve kuruluşlarına borçlu olan kimseler borçlarını ödeyebilmek için vergi yapılandırılmasına tabi tutulmaktadır.

Her borç yapılandırılması için son tarih aynı olmakla beraber kişilerin bu süreci yakından takip etmesi çok önemlidir. Doğru zamanda fırsatın değerlendirilmesi hem borçların hafifletilmesini hem cezanın ortadan kalkmasını hem de sürecin daha sağlıklı ilerlemesini sağlayacaktır. Bu sayede cezai işlemler ve borç artmadan ödemelerin yapılabilmesi mümkün olacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

BENZER KONULARIM

    Hiç Benzer Yazı Bulunamadı Malesef :(

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir