Vergi Dilimi Kesintisi Nedir? Kaç Ay Sürer?

Ekonomi Haberleri Finans Kredim

Gelir Vergisi Kanunu’na göre her yıl düzenleme ile maaşlı çalışanların bilgisine sunulan vergi dilimi kesintisi pek çok kişinin içinden çıkamadığı konulardan biridir.  Her yıl belirlenen miktar doğrultusunda ocak ayından itibaren aldığı maaşın belirtilen miktar kadar olması durumunda o kişi vergi dilimi kesintisine tabi tutulmaktadır. Buna göre 2016 yılı için belirlenen vergi dilimi kesintisi 12.500 TL oranında %15’lik bir kesinti iken 2017 yılı için maaşının toplamı 13.000 TL olan kişiler de %15 vergi dilimi kesintisini maaşlarında görmeye başlayacaklardır.

Vergi Dilimi Kesintisi Kaç Ay Sürer?

Yılın özellikle 6. Ayından sonra o yıl için belirlenen vergi dilimi kesintisi sınırına ulaşan kişiler bir sonraki maaşlarında yaklaşık %15’lik bir kesinti yaşamaktadır. Buna göre maaşlı çalışan kişilerin vergi dilimi kesintisinin kaç ay süreceği hangi ayda vergi dilimine düştükleri aldıkları maaş tutarı belirlemektedir. Ocak ayında sonra eren bu uygulama tekrardan sonraki yılın belirlenen vergi dilimi tutarına ulaşılması ile yeniden başlaması ile süregelmektedir.

Maaşımdan Vergi Dilimi Kesintisinin Yapıldığını Nasıl Anlarım?

SSK’lı olarak çalışan herkes için geçerli olan vergi dilimi kesintisi, çoğu çalışanın bildiği ancak, bazılarının da maaşlarında gördükleri eksik miktar sonucunda öğrendikleri bir uygulamadır. Maaş bordrolarında belirtilen vergi kesintisi, yıllık belirlenen vergi matrahı sınırına ulaşılması ile vergi dilimine düşüldüğünün anlaşılmasını sağlamaktadır. Buna göre bir önceki maaş bordrosu ile eksik tutarın kıyaslaması yapılırken, güncel gelir vergisi kanununa göre belirlenen yıllık tutar miktarının bilinmesi de bu vergi kesintisine düşüp düşülmediğini anlamayı sağlayacaktır.

Vergi Dilimi Kesintisi Ne Zaman Sona Erer?

2017 yılının vergi dilimi kesintisi rakamına göre maaşı yüksek olan kişilerin ocak ayından itibaren birkaç ay içinde vergi dilimi kesintisine girmeleri söz konusudur. Ancak maaşı düşük olan kişilerin yıllık toplam 13.000 TL’ye ulaşmaları yılın ortalarını bulacaktır. Bir sonraki yılın ocak ayına kadar süren vergi kesintisi tekrardan yeni yılın yeni rakamları ile gelir vergisi ödenmeye devam edilecektir.

Maaş Vergi Dilimi Nasıl Hesaplanır?

Maaşlardan bir miktar gelir vergisi olarak kesilen tutarlar, her maaş için farklılık göstermektedir. Buna göre vergi dilimine düşeceği zamanı kestiren kişiler büyük bir kesinti sürprizi ile karşılaşmadan önce kendileri hesaplamayı tercih etmektedir. En düşük kesinti %15, en yüksek kesinti %35 olarak belirlenmekte ve rakamlar değişse dahi genel hesaplama kuralı değişiklik göstermemektedir. İşsizlik fonu, damga vergisi ve SSK kesintisi gibi detaylar sonucunda %15’lik vergi dilimine düşen bir kişinin maaşı 2000 TL ise, 13000 TL ulaştığı aydan itibaren maaşından vergi dilimi kesintisi alınmaya başlanacaktır.

Memurların 2017 Vergi Dilimi Kesintileri Ne Kadar?

Vergi dilimi kesintisi hususunda en çok merak içinde olan kişiler arasında memur statüsünde yer alan işçiler yer almaktadır. Devlet memuru olarak çalışan kişiler gelir vergisi kapsamında olan ücreti vergi dilimi kesintisi ile ödemektedirler. Her yılın belirlenen gelir miktarına ulaşan memurlar ilk olarak %15 oranında kesinti olarak maaşlarını alırlar.

2017 yılı içinde memurların maaşlarından kesilecek vergi dilimi geliri 13000 TL’dir. 30.000 TL’ye ulaşarak vergi dilimi kesintisine giren kişiler ise %20 oranında kesinti yaşamaktadır. Her memur aldıkları brüt ve net maaş tutarı doğrultusunda vergi dilimi kesintisinin ne kadar olacağını hesaplayarak olası kesintilerin hangi ay başlayacağı ve kaç ay süreceği konusunda fikir sahibi olabilirler. Bu noktada memur maaşı gelir vergisi hesaplama konusunda kolaylık sağlayan pek çok hesaplama aracına pek çok internet sitesi üzerinden ulaşmak mümkündür.

Sosyal Ağlarda Paylaş

“Vergi Dilimi Kesintisi Nedir? Kaç Ay Sürer?” üzerine 13 yorum

 1. merve dedi ki:

  merhaba

  sigorta girişim 2011 civarı ve prim gün sayım 1071 . benim maaşımdan bu ay kesilen tutar 70 tl . daha önce böyle bi kesinti ile karşılaşmadım. her ay bu kesinti yapılacak mı yardımcı olur musunuz ?

  1. muzaffer tombul dedi ki:

   sizinki zorunlu bireysel emeklilik kredisi için kesimiş bir tutar olabilir. o kesinti bizde de oldu iptal ettirdik ve geri ödendi sorup ona göre hareket etmenizi tavsiye ederim.. 🙂

 2. Ayhan Baş dedi ki:

  Merhabalar.
  Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.
  Vergi dilimine ne zaman girerim?

  1. Finans Kredim dedi ki:

   Ayhan bey;
   Almış olduğunuz maaşa göre değişiklik gösterir ama ortalama olarak haziran-temmuz ayları gibi vergi kesintisi başlar.

 3. muzaffer tombul dedi ki:

  1900+agi alıyorum.. 7, 8 ve 9uncu ayda gelir vergisi kesintilerim oldu. her ay artarak oldu… ekim ayı maaşımda ise 113 liralık bir kesinti söz konusu oldu buda gelir vergisi kesintisi midir? şunuda belirteyim sadece 3 kişide belirli kesintiler söz konusu oldu diğer arkadaşlarda herhangi bir kesinti söz konusu olmadı. yardımcı olur musunuz?

 4. doğu karadeniz dedi ki:

  kolay gelsin. daha yeni işe başladım. ekim ayının ortalarında başladım ve an itibariyle 1.5 aydır çalışıyorum. bu ayki bordroda 102 lira gelir vergisi kesintisi var. gelir vergisi için yıl içinde 13000 tl kazanç elde etmek gerekmiyormu ? yoksa başlar başlamaz kesilmesi normal mi. 2017 yılı içinde sigortam yok.

 5. Burak dedi ki:

  KEsintileri ne zaman geri yatırıyorlar yada geri yatırıyorlarmı yoksa güle güle mi

 6. ayşe dirik dedi ki:

  ben %60 engelli memurum gelir vergisinden muafım bu ay maaşımdan 80 tl kesinti yapıldı ve bağlı olduğum mutemetliği aradığımda engelli indirimimin kalktığı gibi saçma bir gerekçe sunuldu. e bordro ile hesabıma yatan miktar neden farklı e bordroyu dikkate almamamız söylendi eğer öyle ise e bordro sistemi neden var acele cevap verirseniz sevinirim.

 7. Erkan dedi ki:

  Maaşım agi dahil net 1830 TL haciz kesintisi 4/1 düştüğümde elime geçen rakam 1418 TL yi buluyor bes kesintisi sonrası diğer kesintilerle birlikte bu rakam bankaya yatan kısım maaş 1180 TL benim vergi dilimine girmem nasıl olabilir hukuken benim bu durumdan kurtulmam mümkünmü zaten açlık sınırının bile altındayken devletin bunu vatandaşına nasıl yapabiliyor

 8. Fazilet çakıroğlu dedi ki:

  kredisi olanlarda vergi dilimine giriyor mu Eğer giriyor ise ya da girmiyor ise maaşınızdan kesilenlere nasıl geri alabiliyoruz ya da bunu nereden öğrenebiliriz Bir bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim

 9. Çetin dedi ki:

  Vergi matrahı kaç olunca vergi dilimine girilir? Emeklilerden de kesiliyor mu?

 10. hakkı dedi ki:

  Verdikleri 1603 tl artı yemek yol parasıyla 2000 tl para verirler 6 ay boyunca verdikleri 2000 tl diğer altı ay verdikleri yemek ve yol parası ile 1800 devletimiz çok veriyor bence hiç maaş vermesinler köle gibi çalışak…

 11. Ahmet Kılıç dedi ki:

  Vergi dilimi nedir sorusunun cevabı olmayan maaşı bitiren kesintidir. Aldığımız 3 kuruş para, bir de kesinti oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir