Vadeli Altın Hesabı Nedir? Avantajları ve Dezavantajları

Altın Finans Kredim

En büyük yatırım seçeneklerinden biri olan altın birikimi, bankacılık sektörünün gelişmesiyle beraber yastık altında bilezik saklamaktan çok daha ileriye taşındı. Kişiler, güvenli olmayan yollarla evlerinde altın saklamaktansa bankalarda yatırımlarını değerlendirmeyi tercih etmekteler. Öncelikli unsur yatırımın güvenilir şekilde muhafaza edilmesidir. Bunun yanında kendi başına değerlenmesini beklemektense banka aracılığıyla değerlendirmek çok daha karlı olacaktır.

Küresel gelişimler doğrultusunda bireylerin güvenli şekilde hesap açtırarak altın biriktirmeleri pek çok avantajı daha beraberinde getirmektedir. Sahip olduğunuz ziynet eşyaları ile açılan hesabınız kısa sürede faiz oranlarıyla bağlantılı olarak değer kazanacaktır.

İlginizi Çekebilir: Altına Yatırım Yapmak İçin Doğru Zaman Mı?

Vadeli Altın Hesabı Nedir?

Kişilerin sahip oldukları bilezik, yüzük, pırlanta ve benzeri ziynet eşyalarını bankaya götürerek hesap açtırmalarına vadeli altın hesap denilmektedir. Vadeli hesap açtırmadan önce elinizde bulunan altınlar ve değerli eşyalar uzmanlar tarafından tek tek kontrol edilmektedir. Gereken hassasiyet gösterilerek gram üzerinden değerlendirilerek yeni açtığınız hesaba aktarılır. Bu noktadan sonra tercih ettiğiniz bankaya göre değişen faizler oldukça önemlidir. Bankanın faiz oranı düşükse altınlarınızın değerlenmesi de bir o kadar düşük olacaktır. Bunun yanında yüksek faiz oranları hesabınızda bulunan altın değerini her geçen gün katlayacaktır. Üstelik altında meydana gelen değişimler de vadeli altın hesabınız üzerinde oldukça etkili olacaktır.

Vadeli Altın Hesabının Avantajları Nelerdir?

Bankalar üzerinden vadeli altın hesabı açtıran bireyler, hesaplarının faiz ile değerlenmesini sağlarken ayar ve gram üzerinden de tercih yapabilmektedir. Siz altınlarınızı emanet ettikten sonra hesabınızda bulunan miktar, tercih ettiğiniz türe göre artış gösterecektir. Bunun yanında bankanızın çalışma prensiplerine bağlı olarak değişen bilgilendirme sistemi de avantajlardan biridir. Hesabınızda meydana gelen her hareketlenmeden an be an haberdar olabilmeniz mümkündür. Kontrolü sizde bulunan vadeli altın hesap, kazancınızın da kaybınızın da sizinle mümkün olmasını sağlayacaktır.

Benzer İçerik: Altın Alım Satım Farkı Ne Kadar Oluyor?

Vadeli altın hesabının altın saklama ve değerlendirme yollarından daha karlı olmasının bir diğer yolu ise ayar kaybının bulunmamasıdır. Üstelik altınlarınızın eskimesi veya yıpranması da mümkün değildir. Bunlarla beraber vadeli altın hesabı olan bireyler bu hesabı açtırdıktan sonra bankaya hizmet bedeli olarak herhangi bir ücret ödememektedir.

Vadeli Altın Hesabının Dezavantajları Nelerdir?

Vadeli altın hesabı açtırdıktan sonra kişilerin yaşayacağı en büyük dezavantaj bozdurma esnasında kendini göstermektedir. Altında zaman zaman meydana gelen yüksek dalgalanmalar müşterilerin altınlarını bozmak istemelerine neden olmakta. Bu durumda alış fiyatı ile satış fiyatı arasında yüksek fark olması kişileri zarara uğratmaktadır.

Altın hesabının bir diğer dezavantajı ise saat 09.00 ile 17.00 dışında işlem yapmanızın mümkün olmamasıdır. Durum şu ki gün içinde altın hesabınızda ciddi kaybınız olduğunu görseniz dahi mesai saati dışında herhangi bir müdahale bulunmanız imkansız.

Vadeli Altın Hesabında Faiz Oranları

Türkiye için oldukça yeni kabul edilen vadeli altın hesap, altınını değerlendirmeyi düşünen pek çok kişinin aklını meşgul ediyor. Kişinin altınlarını hesap açtırarak yatırmadan önce aklına gelen ilk soru faiz üzerine oluyor. Bankadan bankaya değişen faiz oranları altınlarınızın değeri üzerinde de oynamalar olmasına neden oluyor. Her şeyden önce faiz almak istemezseniz banka yalnızca altın değerleri üzerinden işlem yapabiliyor. Bunun yanında kişi belli dönemlerde vadeyi bozmama göze alıp altınının daha da kazandırmasını tercih ederse bu durumda vadeli altın hesapta faiz etkili oluyor.

Vadeli Altın Hesabı Açılabilecek Bankalar Hangileri?

Pek çok banka vadeli altın hesabı işlemlerine başlamış bulunmakta. Neredeyse tüm bankalar altın hesabı için farklı kampanyalar düzenlese de en çok tercih edilen bankalar Ziraat Bankası ve Garanti Bankası’dır. Bu iki bankanın sonrasında Şekerbank, Vakıfbank, Albaraka, Yapı Kredi bankaları da vadeli altın hesabı bulunduran bankalardır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir