Tüzel Kredi Notu Nedir?

Kredi notu uygulaması gerçek kişiler kadar tüzel nitelikteki kuruluşlar içinde oldukça önemlidir. Tüzel kişi; gerçek kişi olmayan ancak mal ve çeşitli kuruluşların hukuk önünde kişi olarak kabul gördüğü topluluklardır. Bu doğrultuda tüzel kişi özelliğinde olan işletmelerde kredi çekerken kredi notu uygulamasına tabi tutulmaktadır. Bir anlamda ticari kuruluşlar için uygulanan bu düzenleme ile notu düşük olan işletmelerin bankalardan kredi çekmeleri bir hayli zorlaşmaktadır.

Tüzel Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

İşletmelerin işyerleri için tüzel kimlikle kredi çekmek isterken kredi notlarının kaç olması gerektiğini öğrenmek için kredi kayıt bürosuna kayıt olmaları gerekmektedir. Başvurulan kredinin onaylanıp onaylanmayacağını önceden kestirebilmek adına kredi notu sorgulama işlemi ile tüzel notun kaç olduğu öğrenilebilir. Riskli ve risksiz olarak değerlendirilen kredi notları 0 ile 1900 değerleri arasında, banka müşterilerinin önceki işlem hareketlerine göre belirlenmektedir. Buna göre önceki çekilmiş olan kredilerin zamanında ödenmesi ve kredi kartı faturalarının aylık düzenli olarak yatırılması gibi kriterler tüzel kredi notunu belirleyen noktalar arasındadır.

Tüzel Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notunu yükseltmek için yapılması gerekenler gerçek kişiler kadar tüzel kuruluşları da yakından ilgilendirmektedir. Kredi notu düşük olan işletmelerin kredi alabilmek için başvuru öncesinde notlarını yükseltmek için bazı iyileştirmelerde bulunmaları gerekiyor. Bunlardan en önemlisi önceki borçların zamanında ödenmesine dikkat etmektir. Aylık ödenmesi gereken minimum tutar bile aksatılıyorsa ilgili banka ile görüşerek borucun yapılandırılması istenebilir. İşletmeye ait kredi kartlarının yasal takibe düşmeden borcun kapatılmaya çalışılması kredi notunun düşmesini engelleyecektir. Kredi çekme arifesinde tüzel kredi notunu yükseltmek için birkaç ay düzenli ödemelerde bulunmak bankaların gözünde güvenilir müşteri olmayı bir nebze de olsa sağlayacaktır ve başvurulan krediye onay verilmesi mümkün olacaktır.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.