Türk Parasının Değerli Olduğu Ülkeler

Gündem Finans Kredim

Türk parasının değerli olduğu ülkeler, seyahatlerde ilk sırada yerini alan ülkeler olmaktadır. Birçok seyahatinizden önce pahalı olacağını düşünerek vazgeçtiğiniz ülkeler, göründüğünden daha hesaplı olabilmektedir

Ülkenin para değerini bilmek, Türk lirasının o ülkede sahip olduğu oranı görmek, seyahatinizin daha verimli geçmesine yardımcı olabilir.

Türk lirasının diğer paralara göre değerli olması, seyahat edecek kişinin alışverişlerinden yaşam koşullarına kadar birçok alanda etken olmasını sağlamaktadır. Dolayısıyla seyahat öncesinde kısa bir araştırma yapmak, Türk lirasının hangi ülkelerde daha değerli olduğunu anlamak mümkündür.

Türk Lirasının Değerli Olduğu Gürcistan

Gürcistan, Türkiye üzerinden binlerce turist ağırlayan yakın ülkelerden bir tanesidir. Her yıl pek çok kişinin farklı amaçlarla seyahat ettiği ülke, Karadeniz kıyısında enfes manzaralara sahiptir. Görülmesi gereken pek çok yeri bulunduğu için Türk halkının ilgisini çektiği bir gerçektir.

Birçok ülke ile kıyaslandığında bilhassa yeme içme konusunda Gürcistan’ın çok uygun olduğu gözlerden kaçmıyor.

Türk lirası ile Gürcistan’a seyahat ettiğinizde paranızı lariye çevirmeniz gerekiyor. 1 tane Gürcistan larisi, 1.66 Türk lirasına tekabül etmektedir. Dolayısıyla alışverişlerinizde, konaklamanızda, yeme ve içmenizde dilediğiniz gibi karlı olabilmeniz mümkündür.

Türk Lirasının Değerli Olduğu Bulgaristan

Türkiye’nin kuzeybatı komşusu olan ve bu yakınlığı nedeniyle binlerce kişi tarafından tercih edilen Bulgaristan, düzenli olarak turist ağırlayan ülkelerden biridir. Türkiye genelinde Bulgaristan’a yoğun bir ilgi olması, yaz kış fark etmeksizin seyahat edilmesi sonucunu doğurmaktadır.

Başkent Sofya’nın tarihi özellikleri, Vitosha Dağı’nın manzarası ve daha pek çok görülecek adresi ile Bulgaristan seyahat edilebilecek noktalar arasında yer almaktadır. Ülkeye seyahati kolaylaştıran bir başka etken ise Türk lirasının değeridir.

Türk lirasının en değerli olduğu ülkelerden biri olan Bulgaristan’da 1 adet Bulgar levası 2,66 Türk lirasına tekabül etmektedir. 100 adet Bulgar levasına sahip olan kişiler 255 TL bulundurmuş olurlar.

Türk Lirasının Değerli Olduğu Guatemala

Eşsiz doğal güzellikleri ve en eski tapınakları ile binlerce turistin ilgisini çeken Guatemala, maya kültürü mirasçısıdır. Ülke genelinde birbirinden etkileyici dini detayların yer aldığı, doğanın sunduğu kıymetli manzaraların olduğu bilinen bir gerçektir.

Dünyanın birçok noktasından turist ağırlanan ülkeye Türkiye’den de birçok kişi gitmektedir. Seyahat öncesinde para durumunu hesaplayan turistler, Türk lirasının Guatemala para birimi karşısındaki değerini merak edebilmektedir. Her şeyiyle Türkiye’den çok daha ucuz olan ülke aynı zamanda para birimiyle de Türk lirasının altındadır.

1 adet Guatemala quetzalı 0.5 Türk lirasına tekabül etmektedir. Seyahatiniz esnasında yanınıza almak istediğiniz paraya göre değerini hesaplamanız mümkündür. Yanında 1000 TL’si olan kişinin ortalama olarak 2000 quetzalı bulunmaktadır.

Türk Lirasının Değerli Olduğu Ukrayna

Türk lirasının değerli olduğu ülkeler listesinde yer alan Ukrayna, Türkiye’den en fazla turist ağırlayan ülkelerden biridir. Gerek seyahat edip gezip görmek gerekse iş bulmak amaçlı giden binlerce kişi bulunmaktadır. Ukrayna ile Türkiye arasındaki yakınlık, seyahat etmeyi kolaylaştıran etkenlerden yalnızca bir tanesidir.

Giden herkesin çok beğendiği, Doğu Avrupa mimarisi ile tarih kokan Ukrayna masraflar açısından Türkiye’nin yarısına tekabül etmektedir. Ukrayna’da yeme içme de konaklama da Türkiye ile kıyaslandığında oldukça uygun. Dolayısıyla Türk lirasının değeri de bir o kadar fazla.

1 adet grivna, Türk lirası olarak 0.15 Türk Lirası’na tekabül etmektedir. Seyahatinize yüklü bir miktarla çıktığınızda grivnaya döndüğünde elinizde ciddi bir meblağ olacaktır.

Türk Lirasının Değerli Olduğu Kırgızistan

Tanrı Dağları ve Issık Gölü ile Orta Asya’nın en popüler topraklarına sahip olan Kırgızistan bu iki doğal manzarası nedeniyle binlerce turist ağırlamaktadır. Orta Asya’nın İsviçre’si olarak anılan ve sert kış mevsimi ile tanınan ülke özellikle kış sporları için pek çok kişinin ziyaretine ev sahipliği yapmaktadır.

Hayvancılığın en yaygın olduğu ülkelerden biri olan Kırgızistan’da hayvansal gıdalar da Türkiye’ye kıyasla bir hayli ucuzdur. Türk lirası ile Kırgızistan seyahatine çıkıp parasının değerini öğrenmek isteyen kişiler, 1 adet Kırgızistan somusunun 0.06 Türk lirasına tekabül ettiğini bilmelidir. Yanınızda 6 TL bulundurmuş olduğunuzda, 100 Kırgızistan somusuna sahipsiniz demektir.

Türk Lirasının Değerli Olduğu Moldova

Birçok açıdan merak edilen, dünyanın pek çok noktasından ziyaretçi ağırlayan Moldova, Türkiye sınırları içerisinden gelen turistlere de ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle doğal manzaraları nedeniyle gören herkesi etkileyen ülke birçok açıdan Türkiye ile kıyaslandığında daha ucuz bir ülkedir.

Türk lirası ile Moldova’ya gittiğinizde hem konforlu bir seyahat hem uygun fiyatlı yeme içme hem de rahat bir konaklama hizmeti elde edebilirsiniz. Para birimi leu olan Moldova’da 1 adet Moldova leusu 1.07 Türk lirasına tekabül etmektedir. Seyahatiniz sırasında 250 TL bulunduran kişiler 1000 leuya sahip olmaktadır.

Türk Lirasının Değerli Olduğu Arnavutluk

Ülke paraları ve değerleri sık sık seyahate çıkan kişiler için çok önemlidir. Seyahatlerinde para değerlerine dikkat eden ve buna göre adım atan kişiler, Türk lirasının kıymetli olduğu ülkelerde daha konforlu bir seyahat hakkı elde edebilmektedir.

Türkiye’den en fazla turist ağırlayan ülkelerden biri olan Arnavutluk, Türk lirasının değerli olduğu ülkelerden biridir. Özellikle kominizim dönemi mimarisi ile görülmeye değer pek çok noktaya sahip olan ülkede, para birimi lekidir. 1 adet Arnavutluk lekisi 0.03 Türk lirasına tekabül etmektedir.

Türk Lirasının Değerli Olduğu Romanya

Küçük Paris ya da yeni Berlin takma isimleri ile anılan Romanya, tarihi ve kültürel donanımı ile binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır. Gerek bulunduğu coğrafi konum gerekse sahip olduğu mimari yapı ile giden herkesi etkileyen ülke; dünya genelinde yaşam standardının, kalitesinin iyi olduğu ülkelerden biridir.

Türkiye üzerinden Romanya’ya seyahat etmek isteyen kişiler ilk olarak ülkedeki maddi konforlarına dikkat etmektedir. Bu da Türk lirasının ülke genelinde değerini öğrenmekle mümkündür. 1 adet Romanya leyi, 1.06 Türk lirasına tekabül etmektedir. Seyahat etmek isteyen kişiler, yanlarında 100 Romanya leyi bulundururlarsa 107 TL paraları var demektir.

Türk Lirasının Değerli Olduğu Ermenistan

Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Ermenistan, Türkiye ile yakınlığı nedeniyle binlerce turist ağırlamaktadır. Uzunca bir süre birçok ülkenin medeniyetine ev sahipliği yapan ülke, tarih kokan bir içeriğe sahiptir. Dolayısıyla öğrenciden çalışana, turistten yerleşmek isteyene kadar binlerce kişinin uğrak adreslerinden biri halini almıştır.

Türkiye’den Ermenistan’a gitmek isteyen ve bu konuda maddi kaygısı olan kişiler, Türk lirasının değerli olduğunu bilmelidir. Ermenistan’ın para birimi olan dramın aksine TL daha değerli bir orana sahiptir. 1 adet Ermenistan dramı, 1,01 Türk lirasına tekabül etmektedir.

Türk Lirasının Değerli Olduğu Filipinler

Dünya genelinde en fazla turist ağırlayan doğal manzara sahibi ülkelerden biri de Filipinler’dir. Özellikle eşsiz sahilleri ile Filipinlerin balayı adresleri olduğu görülmektedir. Türkiye’den de çok fazla turiste ev sahipliği yapan ülke, kıyas yapıldığında neredeyse yarı yarıya uygun fırsatlar içermektedir.

Türk lirası, Filipinler’in parası ile kıyaslandığında daha değerli kalmaktadır. 1 adet Filipin pezosuna sahip olan kişinin 0.22 Türk kirası var demektedir. Yanınıza 1000 TL aldığınızda 5000 pezonuz var demektir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir