Traktör Kredisi Nasıl Alınır?

Kredi Finans Kredim

Traktör kredisi, ülke gelişimini desteklemek verilen krediler arasında yer alıyor. Son zamanlarda, çiftçiler için verilen krediler dikkat çekiyor. Bilhassa köyde yaşayan ya da köye geri dönmek isteyen vatandaşlar için devlet, avantajlı kredi fırsatları sunmaktadır. Bu fırsatlar arasında dikkat çekenlerden bir tanesi de traktör kredisidir. Devletin hibe ile desteklediği traktör alışverişleri aynı zamanda bankalar tarafından da desteklenmektedir. Çiftçiler, devlet destekli kredi alamasalar da şahsi kredilerini avantajlı şekilde çekebilmektedirler. Bu şekilde yüzlerce çiftçi, kısa süre içerisinde traktör sahibi olup tarımsal gelişimi desteklemiştir.

Tarımsal kredi fırsatlarını sunan devlet bankaları olduğu gibi özel sermayeli bankalar da bulunmaktadır. Her bankanın kendine özgü kriterleri olmakla beraber hemen hepsinin kriterleri belli başlı olacaktır.

Traktör Kredisi Nedir?

Geçimini çiftçilik ile sağlayan milyonlarca insan, köy ortamında imkânı olmadığı için şehirlere yerleşmeye karar vermektedir. Her geçen gün azalan köy nüfusu, tarımsal sıkıntıların doğmasına sebebiyet vermektedir. Bu duruma engel olmak hem ülkenin hem de vatandaşların geleceğini kurtarmak için çeşitli kampanyalar öne sürülmektedir. Bu kampanyalar arasında dikkat çeken en önemlilerinden biri de traktör kredisidir. Traktör kredisi ile traktör sahibi olan çiftçiler rahatlıkla geri ödemelerini yapıp geçimlerini sağlayabilmektedir.

Traktör Kredisi Nasıl Alınır?

Traktör kredisini alma şekilleri, bankaya göre farklılık göstermektedir. Her bankanın kendi planı ve ödenekleri bulunmaktadır. Bankalar özellikle geri ödeme koşulları açısından birbirinden ayrılmaktadır.  Başvurunuzu yaptığınızda gerekli kriterleri sağlıyorsanız rahatlıkla traktör kredisi alabilirsiniz.

Traktör masraflarını karşılama, satın alma ücreti gibi giderler de bankaya göre değişkenlik göstermektedir. Sizin yapmanız gereken ilk şey hangi banka ile çalışacağınıza karar vermektedir. Sonrasında yetkililer tarafından rahatlıkla yönlendirilmeniz mümkündür.

Traktör Kredisi İçin Çiftçi Belgesi 

Traktör kredisi alabilmek için başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvurularınız esnasında yetkililerin sizden isteyeceği ilk evrak çiftçi belgesidir. Çiftçi belgesini temin etmemeniz durumunda kredi almanız mümkün değildir. Bu şartın temel nedeni çiftçi olduğunuzu ispat etmenizdir. Elinizdeki çiftçi belgesi ile rahatlıkla kredi başvurusunu yapabilirsiniz.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlatılan ve çiftçilerin kaydının tutulduğu çiftçi belgesi, tarımın güçlü bir kaynak olması için düzenlenmiştir. Hangi bölgede kaç çiftçi var, kimler ne iş yapıyor her biri çiftçi kaynaklarında yer almaktadır. Bu belgeyi alan her çiftçi, devletin sunduğu imkânlardan yararlanabilmektedir. Traktör kredisi de bu imkânlardan bir tanesidir. Krediden faydalanabilmek amacıyla bankalara bu belgenin teslim edilmesi gerekmektedir.

Traktör Kredisi İçin Teminat

Traktör kredisi alabilmek için bankalara başvuru yaptığınızda banka sizden emin olmak isteyecektir. Gereken evraklar listesinde çiftçi belgesini gördükten hemen sonra teminat belgelerinizi de talep edecektir. Bunun temel nedeni aldığınız krediyi geri ödeme mecburiyetinizdir. Traktör kredisi için istediğiniz parayı geri ödeyebileceğinizden emin olmaları gerekmektedir. Bu nedenle yanınızda teminat belgelerini de bulundurmalısınız.

Teminat belgelerinin yanında banka başvurusu sırasında kefiliniz olması gerektiğini unutmamalısınız. Her banka için geçerli olmasa da birçoğu kefilsiz krediye onay vermemektedir. Kredi notu yüksek, gelir durumu dengeli ve yüksek bir kefiliniz olursa rahatlıkla kredi tercih edebilirsiniz.

Traktör Kredisi İçin Gelir Belgesi

Traktör kredisi sahibi olmak isteyen hemen her çiftçi bazı belgeleri teslim etmek zorundadır. Hangi banka olursa olsun istenen ortak belgeleri incelemeli daha sonra onay vermelidir. Birçok çiftçi için en büyük problem gelir belgesidir. Şahsi kredi için gelir belgesi istenen çiftçinin geri ödemeyi ne şekilde yapacağı bankalar için önemlidir. Traktör kredisi verildikten sonra ödemelerin ne zaman başlayacağı ne şekilde olacağı gelir belgesine göre belirlenmektedir. Bu nedenle gelir belgenizi teslim etmeniz önemlidir.

Traktör Kredisi İçin İşletme Teşvik Belgesi

Traktör kredisi almak isteyen çiftçilerin teslim etmesi gereken bir başka belge ise teşvik belgesidir. İşletmenin teşvik belgesi ile varlığının ispatı, kazanma durumu ortaya konmaktadır. Teşvik belgelerini sahip olduğunuz tapu senedi ile belgeleyebilirsiniz. İşletmenizin tapu belgesi olduğunda krediyi alma şansınız oldukça yükselir. Bununla beraber tapu yerine kira kontratı da tercih edilebilir. Tarımsal işletmenin teşvik belgesi, çiftçinin traktör kredisi almasını kolaylaştırmaktadır.

Sabit Faiz Oranlı Traktör Kredisi Nedir?

Bankalar tarafından verilen traktör kredisi farklı avantajlar içermektedir. En sık tercih edilen kredilerden bir tanesi de sabit faizli kredidir. Ödeme esnasında çiftçinin zor durumda kalmasına engel olan sabit faiz belli bir kazanca göre adım atılmasını sağlayacaktır. Vadeye bağlı olarak düzenli şekilde sabit para ödenmesi, işi kolaylaştıracaktır.

Sabit faizli traktör kredisi, bankaların anlaşmalı olduğu firmalardan alımlarda geçerlidir. Bu firmaların bayilerinde satışa sunulan sıfır traktörler, yıllık belli bir faizle kredi ile verilmektedir. Bu faiz oranında herhangi bir değişme olmadığı için alışveriş çok daha sağlıklı ilerlemektedir.

Traktör Kredisi İçin Devlet Destekli Bankalar

Traktör kredisine sahip olmak isteyen çiftçiler, iki şekilde kredi çekebilir. Bunlardan ilki krediyi şahsi olarak özel sermayeli bir bankadan çekmektir. Bankanın koşulları, faizi, geri ödeme durumu değişkenlik gösterebilmektedir. Devletin desteklemiş olduğu bankalarda ise kredi imkanları biraz daha geniştir. Faiz alternatifleri ve çiftçi lehine kararlar yer almaktadır.

Şu an için devlet destekli traktör kredisi veren tek banka Ziraat Bankası’dır. Zaman içinde devlet destekli bankalar çoğalır ya da değiştirilirse çiftçilerin alternatif koşulları da değişiklik gösterecektir.

Traktör Kredisi Veren Bankalar

Hemen hemen her banka, traktör kredisi bulundurmaktadır. Tarımı desteklemek amacıyla kredi veren bankalar olduğu gibi araç gereç finansmanı sağlayan bankalar da bulunmaktadır. Ziraat Bankası haricinde en sık tercih edilen bankalar Denizbank ve Akbank’tır. Bu ikisi dışında İş Bankası, Halk Bank, Şekerbank, TEB gibi bankalar da traktör kredisi fırsatı sunmaktadır. Traktör kredisi veren bankalar arasında HSCB ve Vakıfbank da bulunmaktadır.

Traktör Kredisinin Geri Ödemesi

Traktör kredisi için geri ödeme yapması gereken çiftçiler, banka ile yaptıkları anlaşmaya bağlı kalmalıdır. Bankaların değişen geri ödeme koşulları olmasına rağmen çoğunlukla 1-3-6 ve 12 ayda olmak üzere eşit ödeme fırsatı sunulmaktadır. Esnek ödeme koşullarına göz atıldığında 72 aya kadar vade açıldığı göze çarpmaktadır. Ödeme yapmak için düzenli ve sabit bir geliriniz olması yeterli olmalıdır. Bu şekilde kredinizde aksama olmadan rahatlıkla ödemeniz mümkündür.

İkinci El Traktör Kredisi Alabilmek İçin Şartlar

Traktör kredisini sıfır km olan traktörler için ayrı, ikinci el olan traktörler için ayrı hesaplamanız gerekmektedir. Bankaların sunacağı kredi fırsatları bu iki duruma göre değişkenlik göstermektedir. Sıfır km traktör için olduğu kadar ikinci el traktörler için de kredi başvurusu yapılmaktadır. İkinci el traktör alabilmek için temel şart 5 yaşını doldurmuş olmaktır. Traktörün yaşı azami olarak 5 yaş sınırına tabii tutulmaktadır.

Verilecek olan kredi tutarı kasko bedelinin %75’ine kadardır. Sabit ve değişken olan faiz imkânlarıyla sunulan kredi için de çiftçi belgesi, teşvik belgesi, nüfus kağıdı, gelir belgesi gerekmektedir. Gereken evraklar zamanında teslim edilirse herhangi bir sorun çıkarılmadan kredi verilebilecektir. Hangi bankadan kredi istediğinizi araştırıp gereken hazırlığı yapmanız yeterli olmaktadır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir