SSK Emeklisi Dul Ve Yetim Aylığı

SGK Finans Kredim

SSK emeklisi dul ve yetim aylığı ne kadardır, kimlere verilir ya da şartları nelerdir konuları yıl içerisinde sık sık araştırılmaktadır. Bu konuda yanlış bilinen detayların olması, dul ve yetim kalan bireyler için sorun teşkil edebilmektedir.

Dul ve yetim aylığından yararlanabilmek için çalışma şartlarından primlere kadar her detayın tekrar tekrar gözden geçirildiği bilinmektedir.

Başvurunun doğru adrese yapılması, şartların yerine getirilmesi sonucunda eşlerin dul, çocukların yetim kalması halinde belli bir aylık bağlanmaktadır. Aylığın düzenli olarak değiştiği bilinmekte ancak şartları sağlayan herkese eşit şekilde verildiği görülmektedir.

SSK Emeklisi Dul Ve Yetim Aylığı

SSK emeklisi olan birinin ne kadar çalıştığı ve kaç gün prim doldurduğu son derece önemlidir. Kişinin çalıştığı günler sonrasında herhangi bir nedenle vefat etmesi halinde ailesinin zor durumda kalmaması adına devlet destek olmaktadır.

Dul kalan eş ya da yetim kalan çocuk, SSK emeklisi kişinin aylığını alabilmek için başvuruda bulunabilmektedir.

Başvuru sürecinde prosedürlerde herhangi bir engel ile karşı karşıya kalınmazsa bu durumda emekli aylığını alabilmek mümkün olmaktadır. Yetim aylığı yeni yasalarla oluşturulmakta ve şartların sağlanması durumu söz konusu olmaktadır. Ne var ki her iki kişi için nasıl aylık şartları varsa ölen kişi için de şartlar vardır. Kişilerin dul ve yetim aylığı alabilmek için ölen kişiyle beraber tüm şartlarının tutması gerekmektedir.

SSK Emeklisi Dul ve Yetim Aylığı İçin Ölüm Şartları

  • SSK’lı kişinin ölümü halinde bazı şartların uymasıyla maaş dağıtımı söz konusu olabilmektedir.
  • Dul ve yetim aylığı şartları için ilk kuralın ölen kişinin çalışması olduğu bilinmektedir. Ölen kişinin en az 5 yıllık sigortalı çalışan olarak çalışma mecburiyeti bulunmaktadır. 5 yılını doldurmadan ölen kişilerin ailesine aylık verilmesi söz konusu olmamaktadır.
  • Emeklilik primi bakımındansa 900 günlük primin doldurulmuş olması gerekmektedir. 900 gün doldurulduktan sonra dul ve yetim aylığı bağlanmaktadır.
  • Ölen kişinin nasıl öldüğü maaş üzerinde herhangi bir etkiye sahip değildir. Şartların yerine getirilmesi sonrasında aylık başvurusu yapabilme hakkınız bulunmaktadır.

SSK Emeklisi Dul ve Yetim Aylığı Ölüm Tarihi Şartı

Yetim aylığı ne kadar, çocuklara ne kadar para verilir soruları sık sık sorulabilmektedir. Bu durumda bilinmesi gereken noktalardan biri paranın alınıp alınamayacağıdır çünkü şartların sağlanmaması halinde herhangi bir ödeme yapılamamaktadır.

Kişinin ölümüyle ilgili herhangi bir sorun olmamakta ancak ölüm tarihi sigorta primi ve günü üzerinde etkili olabilmektedir.

1 Ekim 2008 tarihinden önce vefat eden sigortalının ailesi 5 yıl şartı aranmaksızın dul ve yetim aylığı alabilmektedir. Bu tarih öncesi için 900 gün prim zorunluluğu da bulunmamaktadır.  Dolayısıyla 2008 yılının Ekim ayından önce vefat eden sigortalı için yetim ve dul aylığı başvurusunda bulunabilirsiniz.

SSK Emeklisi Dul ve Yetim Aylığı Evlilik Şartı

Dul aylığı almayı düşünen eşler bunun için öncellikle evlilik şartını yerine getirmek zorundadırlar. Evlilik şartını yerine getiren kişiler ancak o zaman aylık için başvuruda bulunabilmektedirler. Bunun için ölen kişi ölmeden önce evlilik birlikteliğine sahip olmak zorundadır.

Çiftin evli olduğu süre içerisinde ölümünün gerçekleşmesi, dul kalan kişiye aylık almayı sağlamaktadır. Bu evlilik, resmi şekilde gerçekleştirilmek mecburiyetindedir. Çiftlerin birlikte yaşaması ya da imam nikâhına sahip olması dul aylığı alma şartlarına uygun bulunmamaktadır.

SSK Emeklisi Dul Aylığı Çalışma Şartı

SSK emeklisi bir eşin vefat etmesi durumunda kalan kişinin aylık için başvurması doğaldır. Halk arasında dul kalan kişinin sigortalı çalışması halinde aylık almayacağına dair konuşmalar geçmektedir ancak SSK emeklisi biri vefat ettiğinde eşi çalışsın ya da çalışmasın aylığı, dul aylığı olarak bağlanmaktadır.

SSK emeklisi birinin vefatından sonra çalışan eşe verilen aylık %50 iken çalışmayan eşe verilen aylık %75 civarında kabul edilmektedir. Kişinin çalışıp çalışmama durumu ancak bu iki oranda farklılık yaratmaktadır.

SSK Emeklisi Yetim Aylığı Çalışma Şartı

Yetim aylığı ne kadar oldu sorusunu soran kişiler yetim maaşı için gerekli şartları akıllarında bulundurmamalılar. Bunun için en önemli şart, çocukların çalışması durumudur.

Babasının vefatından sonra çalışan çocuklar sigortalı olarak çalışmaları halinde yetim aylığı alamadıklarını bilmeliler. Bu durum birkaç grup için ayrıcalık taşımakta diğerleri için geçerli olmaktadır.

Herhangi bir iş yerinde çırak olarak çalışıyorsanız, okuduğunuz bölüm sonrasında stajyer olarak herhangi bir adreste yer alıyorsanız ya da üniversite öğreniciyseniz bu durumda kalan yetim aylığını alabilme şansınız bulunmaktadır.

SSK Emeklisi Dul ve Yetim Aylığı Kaç Yaşa Kadar Verilmektedir?

SSK emeklisi olan kişinin vefatının ardından dul yetim aylığı alanlar bu aylığı belli bir tarihe kadar alabilmektedirler. Bu durum dul kalan kişi için başka çocuklar için başka gelişmektedir. Öyle ki dul kalan kişinin aylık alabilme durumu başka bir evlilik yapana kadar devam etmektedir. Başka bir evlilik yapılması halinde aylık kesilecektir.

Yetim aylığı ise çocuğun cinsiyetine göre değişkenlik göstermektedir. Çocuk erkek ise bu durumda 18 yaşına kadar aylığı almaya devam etmekte daha sonra aylık kesilmektedir. Üniversite eğitimine devam eden çocukta ise 25 yaş sınırı bulunmaktadır.

Kız çocuklarının yetim aylığı ise ölene kadar verilmektedir. Çocuğun çalışması, evlenmesi maaş almasına engel olmaktadır ancak dul kalması ya da işsiz bırakılması hali, babasından alacağı yetim aylığı üzerinde herhangi bir etkiye sahip olamamaktadır. Bu gibi bir durumda kaldığında kolayca yetim maaşını alabilmektedir.

SSK Emeklisi Dul ve Yetim Aylığı Evlat Alınanlara Verilir mi?

Yetim aylığı ile ilgili merak edilen konu başlıklarından bir tanesi de evlatlık durumudur. Evlatlık edinilmesi halinde devletin vereceği aylık bazı şartlara bağlanmaktadır.

Evlat edinilen çocuğun aylık alabilmesi için gereken ilk şart bizzat vefat eden şahıs tarafından evlat edinilmiş olmasıdır. Eşiniz vefat ettikten sonra sizin çocuk evlat edinmeniz, maaş almasını sağlamayacaktır. Bunun yerine eşiniz daha önce evlat edinmiş olacak ve sonrasında babalık bünyesine almış olmalıdır. Soy kütüğü düzeltilmemiş olan çocuklara, yetimlik aylığı bağlanmamaktadır.

SSK Emeklisi Dul ve Yetim Aylığı İçin Gerekli Evraklar              

  • SSK emeklisi eşinden ya da babasından kalan aylığı almak isteyen kişiler öncelikle belgeleri bir araya getirmeli ve gerekli kuruma başvuru yapmalıdır. Bunun için ilk belge nüfus cüzdanıdır.
  • Kimlik araştırma örneği de diğer belge olarak bilinmektedir.
  • Erkek çocuğu 25 yaşına dek aylık almak isterse bu durumda öğrenim belgesi almak zorundadır.
  • Aylık bağlanmasını isteyen kişi, 3 adet vesikalık fotoğraf da bulundurmalıdır.
  • Sağlık raporu ve vasi tayin edildiyse ilamları da gerekli diğer belgeler olarak bilinmektedir.
  • Muhtarlıktan mal bildirim beyannamesi teslim edilmesi gereken belgelerdendir.

SSK Emeklisi Dul ve Yetim Aylığı Başvurusu Nereye Yapılır?

SSK emeklisi eş ya da ebeveyn vefat ettiğinde aylık başvurusunda bulunabilmek için evrakları bir araya getirmek gerekmektedir. Evrakları bir araya getirdikten sonra başvurunuzu yapabileceğiniz adres SGK olacaktır.

Sosyal Güvenlik Kurumu’na gidip başvuru talebinizi bildirmeniz halinde yetkililer sizinle ilgilenecek önce evrakları inceleyeceklerdir. Evraklara göz gezdirdikten sonra eksik varsa tamamlamanızı yoksa onay almanızı sağlayacaklardır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir