SGK Tüp Bebek Tedavisinin Ne Kadarını Karşılar?

SGK Finans Kredim

SGK tüp bebek tedavisinin ne kadarını karşılar, masrafların üstesinden gelebilir miyiz gibi bir endişeniz varsa SGK’nın tüp bebek masraflarını karşıladığını bilmelisiniz.

Masrafları karşılayan SGK bazı şartlar dâhilinde sizin çok yüklü bir ödeme yapmanıza gerek kalmadan bebek sahibi olabilmenizi mümkün kılmaktadır.

Bir nevi devlet desteği olarak isimlendirilen SGK desteği, devletin herkese sunduğu özel bir haktır. Şartların yerine getirilmesi halinde kısa süre içerisinde tedaviye başlamak ve hamilelik sürecine adım atmak mümkün olmaktadır.

Devlet hastanesi tüp bebek fiyatları, özel hastane masrafları arasında sıkışıp kaldıysanız önce şartların tutup tutmadığınıza dikkat etmelisiniz. Şartlarınızın uygunluğu halinde tüp bebek fiyatları üzerine düşünmenize gerek kalmadan bebek sahibi olabilirsiniz.

SGK Tüp Bebek Tedavisini Karşılar mı?

SGK tüp bebek desteği veren, çalışanlara maddi açıdan destek sağlayan kurumlardan bir tanesidir. Bu bakımdan çalışma hayatınıza SGK üzerinden devam etmişseniz muhakkak bu avantajdan yararlanabilir, SGK’nın tüp bebek masraflarını üstlenmesini sağlayabilirsiniz.

Türkiye’de yapılan araştırmalar sonucunda her 100 çiften 15 tanesi bebek sahibi olamamaktadır. 15 çiftten ise 10 tanesi tüp bebek masraflarını karşılayamadığı için bebek sahibi olmayı denememektedir.

Dünya listelerinde 7. sırada olan Türkiye, tüp bebek tedavisinde başarı elde edilebilen bir ülkedir. Bu bakımdan SGK tarafından sağlanan masraf karşılama durumundan yararlanmak ve bebek sahibi olmak çok da cüzdan zorlayıcı bir durum değildir.

SGK Tüp Bebek Tedavisini Hangi Şartlarla Karşılar?

  • Devlet tüp bebek masraflarını karşılıyor mu sorusunu soran çiftler bu sorunun evet cevabını aldığını bilmeliler.
  • Tüp bebek tedavisinde destek görebilmek için aranan ilk şart, sigortalı çalışma durumudur. Kişinin kendisinin ya da eşinin en az 900 gün çalışma primi yapmış olması gerekmektedir. Bu durum en az 5 yıl üzerinden hesap edilmektedir. Dolayısıyla desteği alabilmek için en az 5 yıllık sigortalı çalışan olmanız gerekmektedir.
  • Anne olmak isteyen kişinin kendisinin sigortalı olmasına gerek yoktur. Sigortalı birinin bakması da tüp bebek tedavi masraflarının karşılanmasına yardımcı olacaktır.
  • Tüp bebek tedavisinin masraflarının devlet tarafından karşılanmasının bir başka yolu anne olmak isteyen kadının bu duruma fizyolojik olarak hazır olmasıdır. Hamileliğini sürdürebileceğine dair net bir rapor alması, çift için son derece önemlidir.

SGK Tüp Bebek Tedavisinde Yaş Şartı

Tüp bebek tedavisi devlet desteği 2020 yılında da yaş bakımından zorunlu kriterler sunmaktadır. Kadının doğal yollardan anne olabilmesi için öncelikle bir süre beklenmesi gerektiği düşünülmektedir.

Doğal yolların her biri denendikten sonra tüp bebek tedavisine başlanmaktadır. Bu süreç anne olmak isteyen kişi için en az 23 yaştır.

Alt sınırın 23 yaş olduğu bilinmekte ve üst sınır da 40 yaş olarak sınırlandırılmaktadır. Anne olmak isteyen kişi, tedaviye başlandığı gün hiçbir şekilde 40 yaşından gün almamış olmalıdır. İstenen belgeler arasında kimlikte yer alan ay ve yıl net olarak bilinmeli ve başvuru 40 yaşından önce yapılmalıdır.

SGK Tüp Bebek Tedavisinde Sağlık Şartı

Tüp bebek devlet desteği şartları zaman zaman değişkenliğe uğrayabilmektedir ancak bazı şartlarda herhangi bir oynama olmamaktadır.

Sağlık şartları da bunlardan bir tanesidir. Devlet karşılığını verdiği masrafların ne ölçüde dürüstçe alındığını bilmek istemektedir. Dolayısıyla tüp bebek tedavisinin gerçekten gerekli olup olmadığını ispat etmenizi beklemektedir.

Başvurularınız esnasında sizden istenen rapor da bu açıdan oldukça önemlidir. Raporda normal yollarla hamile kalınamadığı ve tüp bebek tedavisinden başka hamilelik yönteminin işe yaramadığı net şekilde belirtilmelidir. Bu rapor teslim edildikten sonra başvurunuzun değerlendirilmesi mümkün olmaktadır.

SGK Tüp Bebek Tedavisinde Evlilik Yılı Şartı

Tüp bebek tedavi şartlarına uygunluğunuz söz konusu olduğunda masrafları karşılaması için devletten destek alabilirsiniz.

Devlet desteğini alabilmek için istenen şartlardan bir tanesi de evliliğinizin gerçekliğidir. Evliliğiniz uygun süreyi doldurduktan sonra tüp bebek tedavisine başvurunuz gerçekleştirilebilmektedir.

Evlilik yıl sınırı 3 yıl olarak belirlenmiştir. SGK destekli tüp bebek tedavisi olmak isterseniz en az 3 yıllık evli olmak zorundasınız. Bu sayede başvurular esnasında hem sigortalı çalışma hem de rapor alma şansınız da bir hayli fazla olmaktadır.

SGK Tüp Bebek Tedavisinde Evlilik Sayısı Şartı

Tüp bebek tedavisinde SGK’dan yardım talebiniz olacaksa bunun için başvuru gerçekleştirmelisiniz. Başvurunuzu yaptığınızda ise sizden istenen en temel zorunluluklardan biri de üzerinize kayıtlı çocuk olmamasıdır. Bu çoğu zaman ikinci evliliklerle ilgili yaşanan bir problemdir. Eğer 2. ya da 3. evlilik durumu söz konusu ise bu durumda tüp bebek tedavisi desteği alabilmeniz için üzerinize kayıtlı herhangi bir çocuğun bulunmaması şarttır.

Çocuk kayıt şartı kadın için de erkek için de geçerli bir şarttır.

SGK Tüp Bebek Tedavisinde Çalışma Şartı

SGK tüp bebek masraflarını karşılıyor mu sorusunun cevabı evettir ancak bu cevabın sizin için de geçerli olabilmesi önemli bir şarta bağlıdır. Bu durum son 90 gününüzü çalışmış olarak geçirmenizi zorunlu kılmaktadır.

Eğer tüp bebek tedavisi için başvuru yapacaksanız başvuru yaptığınız tarihten 90 gün öncesine kadar çalışmış olmanız gerekmektedir.

3 aylık sigortalı çalışma durumu, başvurunuzu yaptığınız süreç için de geçerlidir. Çalışmaya devam etmeniz ve 90 günü doldurmuş olmanız temel zorunluluktur.

SGK Tüp Bebek Tedavisinde Hastane Şartı

Tüp bebek tedavisi görmek istediğinizde aklınıza gelen herhangi bir hastanede tedaviye başlayabilirsiniz. Ne var ki SGK destekli bir tedavi görecekseniz bu durumda kurum sizden hastane şartı istemektedir.

Masraflar konusunda size yardımcı olacak olan SGK, tüp bebek tedavinizi anlaşmalı olduğu bir adreste görmenizi istemektedir.

SGK ile anlaşması olan hastaneleri araştırıp hangisinin en iyisi olabileceğine karar verip daha sonra size uygun olan birini tercih edebilirsiniz. Sonrasında masrafları paylaşmanız çok daha sağlıklı şekilde olacaktır.

Tüp Bebek Fiyatları Ne Kadar?

Yapılan araştırmalar sonucunda tüp bebek masraflarının sürekli değiştiği ve tedavinin görüldüğü merkeze göre farklılık taşıdığı ortaya konulmaktadır.

Masrafları karşılayabilmek için SGK’dan destek alacaksanız bir kısmını da kendiniz ödeyeceksiniz. Bu açıdan net fiyatları öğrenmeniz son derece önemlidir.

Tüp bebek fiyatları son düzenlemeler sonucunda 6 bin TL ile 10 bin TL arasında bir değerde bulunmaktadır. Bu fiyat aralığı hastane, klinik, ilaçlar ve diğer masraflar söz konusu olduğunda değişkenlik gösterebilmektedir.

Destek almak isteyen çiftler, detaylı bir araştırma yapıp daha sonra tüp bebek yaptırmaya karar vermelidir.

SGK Tüp Bebek Tedavisinin Ne Kadarını Karşılar?

SGK tüp bebek tedavisinin ne kadarını karşılar 2020 yılında sorulduğu gibi her yıl sorulan bir sorudur. Sorulan bu sorunun cevabı yapılan güncel değişimler sonucunda farklılık gösterebilmektedir ancak son değişimde deneme sayısına bağlı olarak belirlenmiştir.

Her evlilik için ortalama olarak 3 hak tanıyan SGK, çiftlerin 3 kez denemesine yardımcı olmaktadır. Ne var ki her denemede aynı desteği sağlamamakta, oran gittikçe azalmaktadır.

İlk denemeniz için çıkan masrafların %30’una yardımcı olduğu bilinmektedir. İkinci denemenizde ise masraflarınızın %25’lik dilimine yardım ettiği görülmektedir. Son denemeniz olan 3. denemede ise masrafların %20’lik kısmını karşılamaktadır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir