Ortak Hesap Nedir? Nasıl Açılır?

Bankalar Finans Kredim

İki kişiye ait banka hesabı anlamına gelen ortak hesap, sıfırdan birikim yapmak için iki kişinin açabileceği gibi, var olan bir hesaba diğer ikinci kişi de sonradan dahil edilebilmektedir. Bu şekilde ortak hesap kullanmayı tercih eden kişiler, birikimlerinin tam olarak yarısını hesap ortaklarının da kullanımına sunmaktadırlar. Ortak hesap, eşler arasında olabileceği gibi anne- baba ve çocuklar arasında da açılabilir. Hesaba dahil olan kişilerde hesap sahibi sayılacakları için vergi verme sorumlulukları bulunmaktadır. Bu doğrultuda müşterek hesaptan alınan her para miktarı oranına göre vergi ödenmektedir.

Kimler Ortak Hesap Açabilir?

Ortak hesap açmak için bankalar kişiler arasında kan bağı bulunması şartı aramamaktadır. Akraba ya da aile olmayan iki kişi de istekleri doğrultusunda ortak hesap açarak birikim yapmaya başlayabilirler. Ayrıca mevcut olan bir banka hesabına bankanın istediği şartlar sağlandığında istenen herkes hesaba ortak edilebilir. Ancak sevgili ya da arkadaş gibi kişilerin ortak hesaplarından vergi kesintisi daha fazla olmaktadır. Müşterek hesap sahibi olmak isteyenler bu detayı göz önünde bulundurarak başvuruda bulunmaları gerekir. Bu özellikteki ortak hesaplar için kesilen vergi %10 ile 30 arasında değişiklik göstermektedir.

Ortak Hesap Nasıl Açılır?

Farklı banka hesapları yerine, ödeme ve harcamaları bir olan kişiler genellikle ortak hesap açtırmayı tercih etmektedir. Ortak hesap için tercih edilen bankanın öncelikle müşterisi olmak, ortak hesap açtırmayı oldukça kolay hale getirmektedir. Başvuru sonrasında hesap partnerinin de banka tarafından istenen evraklarla başvuruda bulunması gerekmektedir. Tüm belge ve işlemler tamamlandıktan sonra aktif edilen ortak banka hesabı iki kişinin kullanabileceği özelliklere sahip olacaktır.

Genellikle yeni evlenecek çiftler tarafından tercih edilen ortak hesap, para biriktirmeyi mümkün kılarken, düğün sırasındaki harcamalarında birlikte yürütülmesine olanak sunar. Ancak iki arkadaş tarafından açılacak ortak hesap için mutlaka karşı tarafın güvenilir olması gerekir. Çünkü ortak hesap tarafları para çekebilmekte ve para transferlerini ortak hesap üzerinden gerçekleştirebilmektedir Ortak hesabın en cazip özelliklerinden iki kişinin birikim yapmasına teşvik etmesi, çocuklarında hesaba dahil edilerek daha güvenli bir gelecek hayal etmeyi mümkün kılmaktadır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

“Ortak Hesap Nedir? Nasıl Açılır?” üzerine 7 yorum

 1. Ahmedov dedi ki:

  Ortak hesapdan nasıl çıkılır?

  1. Finans Kredim dedi ki:

   Hesabınızın olduğu bankaya giderek ayrılma işleminizi yapabilirsiniz.

 2. beyza dedi ki:

  Peki ortak hesap açmayı düşündüğümüz kişi uzaktaysa ama ikimizin de aynı bankada ayrı ayrı hesabı varsa ortak hesap açmak istediğimizde uzaktan halledebilir miyiz?

 3. Merve dedi ki:

  Babamla ortak hesap kullanıyoruz. Acaba benim ödemelerime sınır koyabilir mi?

 4. Yağmur dedi ki:

  Sevgiliyle ortak hesap açılır mı? Bu durumda 1 hesaba ait 2 kart mı oluyor ve bir birimizden izinsiz para çekebilir miyz?

  1. Ayten dedi ki:

   Ortak hesabı herkesle açabilirsiniz. Para çekme konusunda izin olayını baştan ayarlıyorsunuz. İsterseniz izinsiz de çekebilirsiniz. İsterseniz ikinizin izni olur.

 5. Banu Koç dedi ki:

  Sevgilimle müşterek hesap açmak istiyoruz. Hesap açacağımız bankada benim başka hesabım olsa sorun olur mu? Aynı bankada 2 hesap açabilir miyim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir