Mevduat Sigortası Nedir?

Ekonomi Haberleri Finans Kredim

Bankalardaki her mevduat hesabınız, belli kurallar çerçevesinde sigorta kapsamındadır. Mevduat hesaplarının sigorta kapsamında olmasının nedenleri arasında, banka iflası veya belli yükümlülükleri yerine getirmemesi durumunda, bu durumda müşterinin en az zararla çıkmasını sağlamaktır. Sigorta ile mevduat hesabınız Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu güvencindedir. Bankaların BDDK tarafından faaliyet izinleri durdurulduğunda veya bankalara TMSF tarafından el konulduğundaki müşterinin uğradığı zarar sigorta ile en aza indirgenmektedir.

Mevduat Sigorta Kapsamı

Hesabınızın TMSF güvencesinde olmasının belli şartları bulunmaktadır.

  1. Hesabınız, Türkiye’deki bir bankada ve gerçek kişi adına olmalıdır.
  2. Hesabınızdaki TL, döviz ya da kıymetli maden cinsinden olan para, ticari işlemlerle ilgili olmamalıdır.
  3. Hesabınızdaki paranın, anapara ile faiz reeskontları toplamı 100 bin TL den fazla olan kısımları sigorta kapsamı dışındadır.

Katılım hesapları ve özel cari hesaplarda bu şartlar altında mevduat sigortası kapsamına girmektedir. Yabancı uyruklu kişiler ya da yurt dışındaki yerli kişilerin Türkiye’deki bankalarda bulunan hesapları da TMSF güvencesi kapsamına girmektedir. Ortak hesaplardaki sigorta kapsamı ise, hesap sahiplerinin her biri için sigorta ayrı şekilde hesaplanır. Maksimum 100 bin TL’ lik ayrı ayrı sigorta yapılabilmektedir. Birçok bankada hesabı bulunan müşteriler için ise tüm hesaplar bir bütün olarak hesaplanıp sigorta tutarı yine toplam 100 bin TL olmak şartı ile hesaplar sigortalanır. Kısaca ayrı bankalarda ayrı hesaplar açarak, her biri için ayrı sigorta tutarından faydalanmak mümkün değildir.

Ticari işlemlerle ilgili olan, gerçek ve tüzel kişiler tarafından açılan hesaplar sigorta kapsamı dışındadır.

Mevduat Sigortasının Ödenmesi

  • Ödemeler TL cinsinden yapılmaktadır.
  • Hesapları döviz cinsinden olan hesaplar, faaliyet izni kaldırıldığı tarihteki, Merkez Bankası döviz kurları esas alınarak TL cinsinden ödenir.
  • Hesapları altın cinsinden olanlara ise, faaliyet izni kaldırıldığı tarihteki, İstanbul Altın Borsası kapanış fiyatı ve Merkez Bankası döviz kurları esas alınarak TL cinsinden ödenir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir