Kredi Notu Neden Sıfır Olur?

Bankaların son yıllarda uyguladığı kredi notu şartı, pek çok kişinin kredi alma imkanını elinden almaktadır. Kredi almayı kolaylaştıran yüksek kredi notu, aksi halde olduğunda kredi almak oldukça zor olmaktadır. Bu duruma bir de kredi notunun sıfır olması eklendiğinde, kredi hayalleri birer birer suya düşmektedir. Kredi notunun sıfır olmasında pek çok etken bulunmaktadır. Kredi almak isteyenlerin notlarının neden sıfır olduğunun nedenlerini araştırmaları ve yükseltmek için neler yapmaları gerektiğini gözden geçirmeleri gerekir.

Kredi Notunu Sıfıra Düşüren Sebepler

Başvuruda bulunulan kredinin onaylanmamasının arkasında düşük kredi notu yatıyorsa, mutlaka kredi notunu yükseltmenin yolları aranmalıdır. Bunun içinde kredi notunu sıfıra düşüren sebepler bilinmelidir. En basitinden kredi kartı kullanıcısı olarak aylık faturanın düzenli yatırılmaması da kredi notunun sıfır olmasındaki başlıca sebeplerden biridir. Ayrıca daha önce alınmış kredi borçlarının düzensiz ödenmesi ya da en önemli sebeplerden yasal takibe düşülmesi kredi notu engeline takılmayı kaçınılmaz kılmaktadır.

Kredi Notu Sıfırdan Nasıl Yükseltilir?

Kredi kayıt bürosu aracılığı ile kredi notunu öğrenmek isteyip 0 rakamı ile karşılaşanlar ilk olarak kredi kartı sahibi olarak sıfır olan kredi notlarını yükseltebilirler.  Edinilen kredi kartını bir süre aktif olarak kullanmak ve pek çok ödemeyi kredi kartı ile yapmak fayda sağlayacaktır. Ayrıca kredi notunun sıfır olması banka için müşteri pozisyonunda olan kişilere dair hiçbir finansal verinin olmaması anlamına gelir. Kredi verilebilecek güvenilir müşteri profili oluşturabilmek için ilk olarak küçük tutarlı bir ihtiyaç kredisi çekmek avantaj sağlayacaktır. Kredi kartı kullanımını gereksiz görenlerin ihtiyaç anında krediye başvurmaları gerektiğinde sıfır puanla karşılaşmaları kaçınılmazdır. Bankalar nezdinde görünür müşteri olabilmek için en azından kredi kartı kullanıcısı olmak işe yarayacaktır.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.