Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir?

Bankalara kredi için başvurulduğunda kısa süreli bir bekleyiş görülmektedir. Bu bekleyiş içerisinde banka, size dair birçok şeyi araştırmaktadır. Özellikle dikkat ettikleri konu ise sizlerin daha önceki kredi notu sicilinizdir. Başka bankalar da buna dâhil olmak üzere kredi almış ancak ödememe ya da geciktirme gibi konularda yasal sürece tabi tutulmuşsanız kredi notunuz çok düşüktür. Notu düşük olana ise kolay kolay kart ve kredi verilmemektedir.

Kredi Notu Nedir? Ne Zaman Güncellenir?

Kredi notu, kişinin banka ile ilgili tüm münasebetlerini ortaya koyan puandır. Her banka için ortak bir merkezdedir ve görülebilir. Yani kredi notunuz her bankada sıfırdan başlatılmaz. 0 ile 2000 arasında olan kredi notu ne kadar yüksekse banka, işlemlerinizi o kadar kısa sürede gerçekleştirir. Buna bağlı olarak sıkıntılı birkaç tecrübe kredi notunuzu düşürürse güncellenmesini bekleyebilirsiniz. Bankaların kredi notları her ay güncellenir. Bu güncellemeden yararlanabilmek adına bankada bir miktar mevduatınızın olması uygun olacaktır. Her işlem ile bu mevduattan faydalanabilen banka, sizler için kredi notunu hızla düzeltebilecektir.

Kredi Notunuzu Nasıl Yükseltirsiniz?

Kredi kayıt bürosu, kredi notlarını veren merkezdir. Bankalar sizinle ilgili öğrenmek istedikleri her şeyi bu merkezden alabilir. Özellikle kredi istediğinizde bu konuda daha önceki tecrübelerinizi bankalara bildirmektedir. Geçmişte ödemelerinizi aksatmamış, yasal zorunluluklara tabi olmamışsanız kredi notunuz yüksektir. Ancak bankalarla başınız derde girmiş ve sıkıntı yaratmışsanız parlak bir siciliniz yoktur. Kredi puanınızın yükselebilmesi için bankalarla aranızı düzeltmeli tüm ödemelerinizi tam vaktinde yapmalısınız. Bazı faturalarınızı otomatik ödemeye verirseniz puanınızın artışını görebilirsiniz. Her ay güncellenen kredi notu, bazen bir faturadaki birkaç gün gecikme nedeniyle aksaklık yaşatabilir. Kredi notunuzun artışını, biraz daha kolaylaştıracak bir diğer işlem de bankada uzun vadeli anlaşmalarınızın olmasıdır. Emekliliğe dâhil olmak gibi.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.