Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi Finans Kredim

Miktarı ne olursa olsun, nakit paraya ihtiyaç duyulduğunda pek çok kişinin ilk başvurduğu yer kredi veren banklardır. Günümüzde bireysel müşterilerine kredi vermek için bankaların göz önünde bulundurdukları ilk kriter kredi notudur. Her banka müşterisinin sahip olduğu kredi notu, müşterinin kredi çektiği takdirde geri ödeyebileceğinin önemli göstergelerinden biridir. 2013 yılından itibaren bu uygulamaya geçen bankalar, kredi çekmek isteyen kişilerinde öncelikle kredi notu hesaplaması sonrasında başvuruda bulunmalarına neden olmuştur.

Kredi Notu Nereden Öğrenilir?

Bankaların müşterileri için baz aldığı referans notu, KKB internet sitesi üzerinden öğrenilmektedir. Kredi notunu öğrenmek isteyen bir kişi bu siteyi ziyaret ederek, TC kimlik numarası ve telefon bilgisi ile kredi notunu kolaylıkla öğrenebilir. Kredi talebinde bulunan banka müşterisinin aldığı krediyi geri ödeyebileceği mali durumunu öğrenmek amacıyla son 3 yıldır uygulamada olan sistemlerden biridir.

Kredi Notu Nasıl Belirlenir?

Her banka müşterisinin farklı olan kredi notu hesaplaması, bazı kriterlerin göz önünde bulundurulması ile belirlenmektedir. Müşterisi olunan bankanın kredi kartı borcunun düzenli ödenip ödenmemesi ya da daha önce çekilen kredinin ne şartlarda ödendiği, kredi notunun belirlenmesinde önemli kriterler arasındadır. Kredinin müşteriye verilip verilmeyeceği konusunda bankalar çok fazla detaya inmekte ve buna göre karar vermektedir. Her bankanın kendine özgü belirlediği kredi notu uygulaması ile, sahip olduğunuz kredi notu bir banka için düşük sayılırken, başka bir banka için kredi almaya yeter düzededir.

Kredi Notunu İyileştirmenin Yolları Nelerdir?

Günümüzde herkesin krediye ihtiyacı varken, pek çok kişinin kredi talebi bankalar tarafından sebepsizce reddedilmektedir. Bu sorunla karşı karşıya kalanların büyük ölçüde kredi notlarının yetersiz olduğunu akıllarına getirmeleri gerekir. Geçtiğimiz yıllarda uygulamaya konan bu yöntemle kredi veren banklar daha hassas bir yaklaşım sergilemekte ve adeta kredi vermek için ince eleyip sık dokumaktadır. Kredi notu düşük olduğu için kredi alamayanların bazı düzetmelerle kredi notlarını yükseltmeleri de söz konusudur. Öncelikle aylık kredi kartı harcamalarının düzenli olarak yatırılması ve çok sayıda olan kredi kartlarını en asgari düzeye indirmek gibi küçük ama etkili yöntemlerle kredi notunu yükseltmek mümkün olacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

“Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?” üzerine 1 yorum

  1. Enes Aktaş dedi ki:

    Kredi notunu ücretsiz şekilde Halkbank’tan öğrenebiliyorsunuz bilginiz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir