Kredi Kartından Provizyon Alınamadı Ne Demek?

Kredi Kartı Finans Kredim

İnternet alışverişi yapmak, hızla yaygınlaşan ve kolaylık sağlayan fırsatlardan biridir. Bankalardan temin ettiğiniz kredi kartlarınızla internet üzerinden alışveriş yapabilme fırsatınız bulunmaktadır. Alışveriş esnasında, bankanız provizyon vermedi ya da kredi kartından provizyon alınamadı gibi ifadelerle sık sık karşılaşılmaktadır.

Bir nevi doğrulama olarak tanımlanabilen provizyon, banka ile alışveriş yapılan şirket arasındaki anlaşmaya dayalıdır. Siz alışverişinizi yaparken telefonunuzda ya da alışveriş yaptığınız sitenin ekranında bu ifadeyi gördüğünüzde onay alamadığınızı anlamalısınız.

Kredi Kartına Alışveriş Onayı Verilmediğinde Provizyon Alınamaz

Kredi kartından provizyon alınamamasının birkaç nedeni bulunmaktadır. Bunlardan ilki kartınızın alışverişe kapalı olmasıdır. Yapılan düzenlemeler ile kredi kartı sahiplerinin internet üzerinden alışveriş yapabilmek için bankalarına onay vermeleri gerekmektedir. Eğer bankanıza onay vermediyseniz bu durumda kartınız internet üzerinden alışveriş yapmaya kapatılacaktır. Dolayısıyla siz alışveriş yapmak istediğinizde provizyon alınamadı yazısı görünecektir.

Alıveriş yapabilmek için telefonunuza daha önce banka tarafından gönderilmiş bilgi mesajı olması gerekmektedir. Numaranızın değişmesi ya da bankanın mesaj göndermemesi durumunda da onay verme sorumluluğu size aittir. Dolayısıyla dilerseniz müşteri hizmetlerini arayarak, dilerseniz internet üzerinden ulaşarak alışveriş onayı verebilirsiniz. Bunun yanında banka şubelerine gitme şansınız da bulunmaktadır.

Kredi Kartının Bilgileri Yanlış Girildiğinde Provizyon Alınamaz

Kredi kartı ile internet üzerinden alışveriş yapabilmek oldukça uygun ve pratik bir uygulamadır. Bunun yanında alışveriş esnasında provizyon alınamadı ifadesi ile karşılaşmanız mümkündür. Bankaya onay verdiğiniz halde bu uyarı ile karşılaşıyorsanız bunun temel nedeni bilgileri yanlış girmenizdir. Alışveriş ödemesi yaparken kartınızın son kullanma tarihi, adı soyadı ve kart numarası bilgileri girilmektedir. Bu bilgilerden herhangi birinin yanlış girilmesi kart bilgilerinin doğrulanmasına engel olmaktadır. Bunlar dışında en yanlış bilinen ve özellikle yeni kart kullanıcılarını yanıltan numara da CVV kodudur. Kartınızın arkasında bulunan bu 3 haneli rakamı yanlış girmeniz durumunda alışverişinize onay almanız mümkün değildir.

Kredi Kartının Son Kullanma Tarihi Geçtiyse Provizyon Alınamaz

Alışveriş esnasında bankaya onay verdiğiniz halde provizyon alınamıyorsa yanlış bilgi girmiş olabilirsiniz. Tüm bilgileri doğru girmenize rağmen hala provizyon alınamıyorsa, bu durumda kartınızın son kullanım tarihine göz gezdirmelisiniz. Kredi kartlarının arka yüzünde yalnızca ay ve yılın yazılı olduğu bir tarih bölümü vardır. Bu tarih, kartınızın son kullanım ayını işaret etmektedir. Bu gün dolduysa alışveriş yapmanıza izin verilmeyecektir. Önce herhangi bir borcunuz varsa onu ödemelisiniz. Daha sonra yeni kart talebinde bulunmalısınız. Bu şekilde kredi kartınız alışverişlerinizde sorun çıkartmayacaktır.

Kredi Kartı Limiti Tükendiğinde Provizyon Alınamaz

Kredi kartı başvurusunda bulunduğunuzda kazancınızla orantılı olarak limit sınırı talep edebilirsiniz. Kazancınızın biraz üzerinde olan bu limitlerle borç sıkıntısı yaşamadan alışveriş yapabilirsiniz. Sağlıklı kredi kartı kullanımında kazancınız ile paralel limitiniz olması önemlidir. Ödeyebileceğiniz kadar alışveriş yapmanız da esastır. Bununla beraber limitini bir şekilde doldurduğunuz halde alışveriş yapmaya devam etme niyetindeyseniz banka size uyarı verecektir. Bankanın yanında alışveriş yapmak istediğiniz site de provizyon alınamadı uyarısını vurgulayacaktır.

Kredi Kartınızı Yurt Dışından Aldıysanız Provizyon Alınamaz

Kredi kartı kullanıcıları, kartlarını yurt dışında herhangi bir yerden aldıklarında yurt içi ödemeler ve alışverişler esnasında sıkıntı yaşanabilmektedir. Aynı şekilde Türkiye’den herhangi bir bankadan kredi kartı alıp yurt dışında alışveriş yapmak isterseniz provizyon alınamadı uyarısıyla karşılaşmanız muhtemeldir.

Bu sorunu birkaç kez arka arkaya yaşadığınızda bankayı arayıp durumu dile getirmeniz gerekmektedir. Bu şekilde bir sonraki alışverişinizde onay alınmasıyla ilgili herhangi bir sorunla karşılaşmanızın önüne geçebilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

“Kredi Kartından Provizyon Alınamadı Ne Demek?” üzerine 1 yorum

  1. Bahri dedi ki:

    A101’de alışveriş yaparken bu uyarıyı aldım. Kasiyer bakiye yok dedi ama vardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir