Kredi Kartı Yurt Dışı Kullanımı Nasıl Açılır?

Kredi kartı yurt dışı kullanımı

Kredi kartı yurt dışı kullanımı akıllarda soru işareti oluşturan bir konudur. Yurt dışı ziyaretlerinde bulunmak isteyen pek çok kişi, kartını yurt dışında da aktif hale getirerek rahatça alışveriş yapabilmeyi istemektedir. Kredi kartı yurt dışı kullanımı için atılması gereken birkaç adım bulunmaktadır. Sonrasında kartınızı dilediğiniz gibi aktif hale getirebilmeniz mümkündür.

Kredi kartını kendi ülkenizde kullanabildiğiniz gibi yurt dışında da rahatça kullanmak isterseniz gitmeden önce işlemleri başlatabilmeniz gerekmektedir. Gittikten sonra işlemler farklı bir boyuta ilerlemektedir.

Kredi Kartı Yurt Dışı Kullanımı Nasıl Açılır?

Henüz yurt dışına çıkmadıysanız kredi kartınızı yurt dışı alışverişlerine açmanız oldukça kolay olacaktır. Yurt dışı kullanımına açmak için öncelikle kartın ait olduğu banka şubelerinden birine giderek isteğinizi dile getirmelisiniz. Sonrasında banka görevlisi kredi kartı kullanımı için sizden bir dilekçe alacaktır. Dilekçeye talebinizi yazdıktan sonra gerekli olan evraklar listesini verecek ve her birine imza atmanızı isteyecektir.

İmzanızı attıktan sonra birkaç gün içerisinde kredi kartınız yurt dışı kullanımlarına aktif hale gelecektir. Bu nedenle yurt dışına çıkmadan hemen önce değil de birkaç gün önce tamamlamaya gayret göstermelisiniz. Aksi halde gecikmeler ve aksilikler yaşamanız muhtemeldir.

Yurt Dışındayken Kredi Kartını Aktifleştirme

Sahip olduğunuz kredi kartını yurt dışı için aktifleştirmeniz önemlidir. Bu nedenle gitmeden önce yapmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Yurt dışına çıktıktan sonra aktifleştirmeniz gerekirse bu durumda yapmanız gereken ilk şey müşterisi olduğunuz bankayı aramaktır. Aradığınızda karşınıza çıkan müşteri temsilcisi size birkaç soru soracak doğru verdiğiniz bilgiler doğrultusunda yurt dışı için kartınızı aktif hale getirecektir.

Kartın aktif hale gelmemesi durumunda ise tercih edebileceğiniz bir başka yol daha bulunmaktadır.

İnternet Bankacılığından Kredi Kartını Yurt Dışı Kullanımına Açma

Kullandığınız kredi kartınızı yurt dışında da aktif hale getirmek önemlidir. Yalnızca yurt dışında kullanmak için değil yurt dışı sitelerinden alışveriş yapabilmek için de aktiflik şartı aranmaktadır. Bunun için yapmanız gereken banka şubesine gitmek veyahut müşteri temsilcisiyle görüşmektedir.

Her iki durumu da tercih etmezseniz kredi kartı yurt dışı kullanımı için kendiniz bir adım atabilirsiniz. Yapmanız gereken internet bankacılığı için bilgisayarınızdan bankanın sitesine girmektir. Hangi bankaya ait kredi kartı kullanıyorsanız kendi sitesinde birkaç bilgi verip işleminizi tamamlayabilirsiniz. Kredi kartınızın numarası, şifreniz ve birkaç kimlik bilgisi yurt dışı kullanımı için yeterli olacaktır.

Mobil Uygulama İle Kredi Kartınız Yurt Dışı Kullanımına Açma

Kredi kartınızı yurt dışında da aktif şekilde kullanabilmek için kullandığınız bankaya cep telefonu ile talimat verebilirsiniz. Gerek müşteri hizmetleri gerekse cep uygulama ile rahatlıkla kartın aktifleşmesini sağlayabilirsiniz. Yapmanız gereken ilk şey kullandığınız bankanın mobil uygulamasını cep telefonunuza indirmektir. İndirdikten hemen sonra kullanım numaranız ve şifreniz ile kredi kartınızı aktif hale getirmeniz mümkündür.

Kredi kartınızı yurt dışında da aktif hale getirebilmek için cep telefonunuzdan yalnızca birkaç dakikanızı ayırmanız yeterli olacaktır.

Kredi Kartını Yurt Dışında Aktif Kılmanın Ücreti Nedir?

Kullandığınız kredi kartını yurt dışında aktif hale getirmenin en büyük avantajı nakit sıkıntısı yaşamamanızdır. Aradaki döviz farkı, yurt dışı ziyaretlerinde ciddi manada zarara uğramanıza neden olacaktır. Buna engel olmak, en az zararla dilediğiniz gibi harcama yapmak kredi kartıyla daha kolaydır. Bu sebeple kartınızı aktif kılmanız önemlidir.

Kredi kartını aktif kılmanın bir başka avantajı ülkenize döndüğünüzde yurt dışı sitelerinden rahatlıkla alışveriş yapabilmenizdir. Üstelik aktif hale getirmek için ödemeniz gereken herhangi bir komisyon da bulunmamaktadır. Yalnızca ekstrelerde faiz uygulaması değişkenlik göstermektedir. Bu değişkenlik ise kullandığınız banka kartına bağlı olarak farklılık gösterecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.