Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

Kredi kartı limiti, alışverişlerinde kredi kartı kullananların en çok merak ettiği konular arasında yer alıyor. İçeriğimizde “Kredi kartı limiti nasıl belirlenir?”, “Kredi kartı limiti maaşın kaç katı olabilir?” gibi sorularınızı cevapladık.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirleniyor?

Kredi kartı limitlerinin belirlenmesinde dikkate alınan konu, aylık geliriniz. Bu gelirin, beyan edilebilir resmi gelirler olması önemli. Kira gibi resmi olmayan gelirler kredi kartı limitinizin arttırılması için geçerli olmaz. Gelirinizin yanı sıra beyan edilebilir varlıklarınız da kredi kartı limitinizin üzerinde etkili olabilir.

Kredi Kartı Limiti En Az Ne Kadar?

Eğer herhangi bir geliriniz yoksa; ev hanımı, işsiz ya da öğrenci iseniz de kredi kartı alabilirsiniz; ancak kredi kartı limitiniz 1000 TL ile sınırlı olacaktır. Normal şartlarda daha yüksek limitli kredi kartı alamazsınız.

En Yüksek Kredi Kartı Limiti Ne Kadar?

Geçmiş yıllarda kredi kartları limitlerinin oldukça yüksek olması ve bu durumdan ötürü geliri düşük olup da kredi kartı borcu nedeni ile oldukça zor duruma kişiler olduğu görünmekteydi. Günümüzde ise; limitler belli şartlara göre belirleniyor. Aldığınız maaşın 4 katı ya da varlıklarınızın 8 katına kadar kredi kartı alabilirsiniz.

Kredi Kartı Limiti Maaşın Kaç Katı Olabilir 2020?

Kredi kartı limiti 2020 yılı itibari ile maaşınızın 4 katı olarak belirlenmiştir. Eğer ilk kez kredi kartı alacaksanız ilk yıl bu miktar maaşınızın 2 katı olacaktır. Ardından bankanıza başvurarak kredi kartı limiti yükseltme işlemi yapabilirsiniz.

Kredi kartı limiti, tüm bankalardan alacağınız kredi kartlarınızın toplam limitidir. Her  kredi kartı için ayrı ayrı hesaplanmaz.

Kredi Kartı Limiti Tahsis Edilememiştir Ne Demek?

Kredi kartı limitinin tahsis edilememesi, başvurunuz sonrasında kredi kartınızın çıkması; ancak limitinizin yeterli olmamasından dolayı kartınızın kredi kartı olarak kullanılmaması anlamına gelmekte.

Kredi kartı limitinin tahsis edilememesi durumunda kartınızı banka kartı olarak kullanabilir ve içerisine para yükleyerek kullanabilirsiniz.

Kredi Kartı Limiti Doldu. Kredi Kartı Limiti Aşılabilir Mi?

Kredi kartı limitim doldu. Bu durumda kartımı nasıl kullanabilirim? sorusu merak edilen sorulardan birisi. Eğer limitiniz yetmiyor ve bir alışveriş yapacaksanız kredi kartınıza para yatırabilirsiniz. Bu şekilde, limitinizin de artmış olur. Örneğin kredi kartı limitiniz 5.000 TL ve siz 6000 TL’lik bir alışveriş yapmak istiyorsanız kredi kartınıza 1000 TL yatırarak alışverişinizi gerçekleştirebilirsiniz. Alışverişiniz taksitli ise; ilk taksitler de 1000 TL içerisinden tahsil edilecek ve böylelikle ödemenizi ötelemiş olacaksınız.

Kredi kartı limitinin üzerinde alışveriş yapmaya izin veren bankalar da bulunmaktadır. Normalde limitinizin üzerine çıkılmasına izin verilmez ve kartınız kapanır; ancak bazı bankalar kredi kartı limitinin eksiye düşmesine de izin verir ve alışverişe devam edebilirsiniz. Ancak bu alışverişler sonrasında kredi kartı limit aşımı cezası ortaya çıkar ve ekstrenizde ekstra faizlerle karşı karşıya gelirsiniz.

Kredi Kartı Limiti Aylık Mıdır?

Kredi kartı limitleri aylık değil, kartınızın tüm limitidir. Örneğin; 3000 TL’lik kredi kartı limitiniz bulunuyor ise; tüm borçlarınızın toplamı bu rakam olmak durumundadır. 3000 TL’lik limitinizi doldurduysanız, ne kadar ödeme yaparsanız o kadar yeni limitiniz açılır.

Kredi Notu Kredi Kartı Limitini Etkiler Mi?

Kredi notu, direkt olarak limitiniz üzerinde etki göstermemekte. Özellikle limitin arttırılmasını sağlamadığını bilmelisiniz; ancak eğer kredi notunuz düşükse ve riskli bir durum mevcutsa bankalar kredi kartı limitinizi maksimum limitin altında tutmayı tercih edebilir. Ayrıca kara listede olan kişilere bankaların çoğu kredi kartı vermemektedir.

En İyi Kredi Kartı Limiti Veren Banka Hangisi?

Maksimum kredi kartı limitini bankadan bankaya değişik göstermemekte ve BDDK kararına uyarak aynı değer ile sınırlamıştır. Bu nedenle de kredi kartı alırken limitlere değil, bankanın avantajları ve aidat alıp almama durumlarını inceleyebilirsiniz.

“Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?” hakkında 3 yorum

  1. Önceden belirlenen kredi kartı limiti en azından düşürülmüyor. Asgari ücret alıyorum. Daha önceden 15.000 TL’lik paraf kredi kartım vardı. Yasa sonrası düşüş olmadı ama başka hiçbir bankadan kredi kartı alamıyorum.

  2. 2500 TL maaşım var. Taksitli olarak 12.000 TL’lik beyaz eşya almak istiyorum. Bu kadar limiti verecek bir banka olmaz mı bana?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.