Kredi Kartı Gecikme Faizi Günlük mü Aylık mı?

Kredi Kartı Finans Kredim

Kredi kartı her geçen gün hızla artan kullanıcı yoğunluğuna sahip, ödeme araçlarından biridir. Kredi usulüyle ödeme yapıldığı için birkaç harcama ve ödeme kuralına ekstra özen göstermek gerekmektedir. Kart kullanıcılarına ödeme tarihinde ekstre gönderilir ve ekstre üzerinde yapılan tüm harcamalar belirtilir. Ödemeniz gereken borcun tamamını ödediğinizde faize dair herhangi bir sorunla karşılaşmanız mümkün değildir. Borcunuzu ödememeniz durumunda ise faiz sıkıntısı baş gösterebilir.

Kredi Kartı Gecikme Faizi Hangi Kullanımlarda Geçerlidir?

Kredi kartınızın borcunu ödemediğiniz takdirde faiz uygulamasına maruz kalabilirsiniz. Kart borcu, alışverişlerin yanı sıra nakit çekimlerde de katlanmakta faiz işlemine dâhil edilmektedir. Bunların yanında bankanın kart alırken size imzalattığı sözleşmede kart kullanım ücreti de faiz işlemlerine dâhildir. Kartınızın yıllık aidatını ödemediğiniz durumlarda ya da gecikmelerinizde aylık faiz uygulaması söz konusu olmaktadır. Bunun yanında faizle beraber hesaba aktarılan paradan kart borcu otomatik olarak kesilmektedir. Tüm kart kullanıcılarının, faiz sıkıntısına girmemek için borçlarını hesap kesim tarihinde ödemeleri önemlidir. Bununla beraber karttan nakit çekme fikrini de son çare olarak düşünülmelidir.

Kredi Kartı Borcu Geciktiğinde Faiz Uygulanır mı?

Kredi kartınızı kullanmaya başladığınızda ödeme tarihlerinizin aksamamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Ödeme tarihi gecikmesi durumunda banka, kartınıza faiz işletmeye başlayacaktır.

Kredi kartınızı ne amaçla kullandığınız ve hangi faiz ile karşı karşıya kaldığınız önemlidir. Eğer kartınızdan alışveriş yaparsanız alacağınız faiz oranı, ATM’den nakit çektiğinizde alacağınız faiz oranından farklı olacaktır.

Kredi kartı borcu gecikmesi her halükarda faiz uygulamasına maruz kalmanıza neden olacaktır. Bu nedenle olabildiğince erken tarihlerde borcunuzu ödemeniz gerekmektedir.

Kredi Kartı Alışverişlerinde Gecikme Faizi Nasıl Uygulanmaktadır?

Kredi kartı ile yapılan alışverişlerde kişi, son ödeme tarihini geciktirmeden ödemelerini düzenli yaparsa faiz işlemine maruz kalmamaktadır. Alışveriş için kullanılan kartlarda dönem borcunuzun asgarisi kabul edilen miktarı ödemeniz zorunludur. Toplam borcun yaklaşık %20’lik kısmına denk gelen borcu ödeyip daha sonra asgariden kalan kısmı geciktiren kişiler, faizle karşı karşıya kalabilirler.

Asgari tutarın altında ya da hiçbir şekilde ödeme yapılmaması durumunda da faiz uygulaması devreye girmektedir. Bu gecikme işlemlerinin tamamına banka tarafından aylık gecikme faizi uygulanır. Gecikme faizi ile işlem gören kişiler bu süreç içinde herhangi bir nakit çekimi gerçekleştiremezler.

Kredi Kartı Nakit Çekimlerinde Gecikme Faizi Nasıl Uygulanmaktadır?

Kredi kartını alışveriş dışında nakit çekiminde kullanmak da mümkündür. Eğer bankanızın ATM’lerinden nakit para çekmek isterseniz kredi kartınızda anında faiz işleminin başlayacağını bilmelisiniz. Nakit çekimlerde bankanın paranın çekildiği gün itibariyle faiz uygulayacağını ve alışverişten farklı olarak günlük faizle işlem yapacağını bilmelisiniz. Bu süreçte müşteri olarak maddi sıkıntıya girmemek için muhakkak elinize geçen ilk parada bu borcu kapatmayı hedeflemelisiniz. Aksi halde günlük faiz daha sonraki birikmelerde sorun teşkil edecektir.

Kredi Kartı Gecikme Faizi Günlük mü Aylık mı?

Kredi kartınızı kullanım türünüz önemlidir. Yenilenen kartlarla beraber ATM üzerinden nakit para çekimi sağlanabilmektedir. Kartınızı bunun için kullanırsanız bankanın size uygulayacağı faiz işlemi günlük olacaktır. Şöyle ki ATM üzerinden parayı çektiğiniz günden başlayarak ödeyeceğiniz tutara her gün faiz ilave edilecektir. Hesap kesim tarihi gelmeden önce elinize para geçerse muhakkak bu borcu kapatmalısınız. Hesap kesim tarihini geciktirmeniz durumunda faizin katlanarak arttığına şahit olabilirsiniz.

Kart gecikme faizinin uygulandığı bir diğer işlem de alışverişlerdir. Alışverişlerinizde kartınıza aylık faiz işlemi uygulanmaktadır. Geciken, asgarisinin altında ödenen ya daha hiç ödenmeyen borçlar ay başına faizle katlanmaktadır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

“Kredi Kartı Gecikme Faizi Günlük mü Aylık mı?” üzerine 1 yorum

  1. Bahar Çetin dedi ki:

    Hiç fırsatı kaçırmıyorlar. Her ödeyemediğin gün faiz ilave oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir