Kredi Kartı Borcu Olan Kişi Yurt Dışına Çıkabilir mi?

Kredi Kartı Borcu Olan Kişi Yurt Dışına Çıkabilir mi?

Kredi borcu yurtdışına çıkış için engel mi herhangi bir sorun yaşanır mı gibi pek çok soru sorulmaktadır. Türkiye genelinde 30 milyonu aşkın kredi kartı borçlusu bulunmaktadır.

Yoğun kullanım ve talep birçok kişinin ödemelerinde sorun yaşanmasını da beraberinde getirmektedir. Kredi çekip daha sonra ödeyemeyen kişi sayısı, ödeyenlerden daha fazladır. Bu sebeple bankalar bazı yaptırımlar uygulamak mecburiyetinde kalmaktadır.

Bankalar tarafından uygulanan yaptırımlardan biri de yasal takiptir. İcra takibi olarak da bilinen bu uygulama, yurt dışına çıkacak pek çok kişiyi tedirgin etmektedir. Yurtdışına kaçan borçlu olarak isimlendirilmemek için önce derin bir araştırma yapılması gerekmektedir.

Kredi Kartı Borcu Olan Kişi Yurt Dışına Çıkabilir mi?

Ne kredi kartı ne de kredi borcu olan kişilerin yurt dışına çıkışlarında herhangi bir engel bulunmamaktadır. Bunun temel nedeni seyahat hakkının anayasal bir hak olmasıdır. Bu sebeple kişiler, seyahat haklarını kullanmak istediklerinde kredi kartlarının borçları onları zor durumda bırakmamaktadır.

Banka, kredi kartı borcunuz nedeniyle hakkınızda icra takibi başlattıysa yurt dışındaki borçluya icra takibi aynı şekilde devam etmektedir. Ülkenize geri döndüğünüzde borcunuz da takip süreciniz de devam ediyor olacaktır. Seyahatinize engel olabilmesinin bir tek ihtimali vardır. O da vize alamama durumunuzdur.

Kredi Kartı Borcu Olan Kişi Vize Alabilir mi?

Kredi kartı borcunuz varsa yurt dışına seyahatinize herhangi bir engel yoktur ancak yurt dışı seyahatlerinin vize durumu işinizi zora sokabilir. Yurt dışına çıkarken hangi ülkeye gitmek istediğinize karar vermelisiniz.

Ülke vizeli giriş kartı sunuyorsa bu durumda vize başvurusu yapmalısınız. Vize başvurusu yaparken öncelikle gerekli evrakları teslim etmeniz istenecektir.

Gerekli evraklar listesinde yer alan kredi kartı detayları, borcunuz veyahut icra takibiniz varsa vizenizin reddedilmesine neden olabilir. Ülkenizden kaçtığınızın düşünülmesi yüksek ihtimaldir. Bu nedenle birçok kişi kredi veyahut kredi kartı nedeniyle icra takibi görüyorsa vizeli seyahat hakkını elde edememektedir.

Yurt Dışındaki Borçluya Karşı İcra Takibi Ve Haciz İşlemi Nasıl Yapılır?

Kredi veyahut kredi kartı borcu olan kişilerin birçoğu vizesiz ülkelere rahatlıkla geçiş yapabilmektedir. Bu noktada akıllara yurt dışındaki borçluya karşı icra takibi ve haciz işlemi nasıl yapılır sorusu gelmektedir.

Bankalar, yurt dışına çıksanız dahi sizi bulabilecek donanıma sahipler. Bu nedenle giriş ve çıkışlarınızda rezervasyon belgelerinizle, ikametgâh belgelerinizi teslim ettiğinizi bilmekteler.

Yurt dışında da nereye giderseniz gidin adresinizi bildirdiğiniz için bankalar öncelikle elektronik ortamdan daha sonra uluslararası hukuk sahasından size ulaşmayı başarabilirler. İcra borcu olan yurtdışına çıkabilir mi sorusunun cevabı evettir ancak yurt dışında da borcunu ödemekten kaçamaz. Bu nedenle yurt dışına çıkış amacınız, borçlarınızdan kaçmaksa bu konuda bankalar pek fırsat vermeyecektir.

Kredi Kartı Borcu Yurt Dışında Tahsil Edilebilir mi?

Kredi veyahut kredi kartı nedeniyle bankalara borçlu olduğunuzda yurt dışına çıkabilirsiniz. Vize esnasında sorun olacağı için vizesiz ülkeler daha kolay olacaktır. Bu süreçte birçok kişinin aklında yurt dışına icra takibi nasıl yapılır sorusu doğmaktadır. Yurt dışına çıktığınızda icralık bir durumunuz varsa adres belirttiğiniz için takip edilebilirsiniz.

İcra takibi esnasında ticaretten kaynaklı bir borçlanma olmadığı sürece tahsil edilmesi söz konusu değildir. Kişinin rızası olmadığında ülkesine geri dönmedikçe borcun tahsili yasal olarak gerçekleştirilememektedir. Yurt dışında yaşayan ve borcunu ödemek isteyen kişiler, tercihlerine bağlı olarak bankalarıyla iletişime geçebilirler.

Kredi Kartı Borcu Yurt Dışında Harcamalara Engel Olur mu?

İcra dosyası yurt dışına engel mi sorusu çok sık sorulmaktadır. Yurt dışına çıkışlarda herhangi bir engel teşkil etmemektedir ancak icranın nedeni de bu noktada önemlidir.

İcra dosyanız kredi kartı veyahut kredi nedeniyle açılmışsa yurt dışına rahatlıkla çıkabilirsiniz. Bunun yerine devlete olan borcunuz nedeniyle icra takibiniz varsa yurt dışı çıkışlarında sorun yaşarsınız.

Kredi kartı borcuna, icra takibine rağmen yurt dışına çıkmayı başarmış olan kişiler, yurt dışında bu konuyla ilgili herhangi bir olumsuzluk yaşamazlar. Alışverişlerinde veyahut yasal işlemlerinde sorun olmaz. Kredi kartı borcunuz yasal sürece girmişse muhakkak karşınıza çıkacaktır fakat önemli bir sorun yaratmayacaktır.

Kredi Kartı Borcu Yurt Dışında Diğer Kartları Engeller mi?

Kredi kartı borcu olan kişiler, yurt dışına çıktıklarında kredi alıp yurtdışına kaçmak gibi bir niyette değillerse sorun yaşamaları mümkün değildir.

Ülkeden ayrılırken diğer ülkeler yasal evraklar isterler, bunlardan biri de dönüş biletinizdir. Kendi ülkenize döneceğinizi bilmeleri, giriş yapabilmeniz için önemlidir. Bu nedenle sıkıntısız bir seyahat yapabilirsiniz.

Kredi kartı borcu olan kişilerin merak ettiği bir başka soru diğer kartların kullanılıp kullanılmadığıdır. Hangi bankaya kredi kartı borcunuz varsa sıkıntınız o bankayladır.

Diğer bankalar ve banka kartlarınız bu durumdan etkilenmez. Bu süreçte farklı bir bankanın kartından alışveriş yapabilir, para transfer işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi Kartı Borcu Olanların Yurt Dışına Kaçmaları Mümkün mü?

Kredi kartı borcu olan ve bir şekilde bu borçların ödenmesini sağlayamayan kişiler, kaçmayı düşünebilmektedir. Kaçış planları yasal yol ve yolculuklarla olduğu sürece pek de mümkün değildir. Evraklarınız ve kimliğiniz takip edilerek nerede olduğunuz rahatlıkla bulunacaktır.

Yasal olmayan yollarla yurt dışına çıkmanız halinde hem kaçak hem de yurt dışından kredi dolandırıcılığı yapmış olursunuz. Dolayısıyla nerede olursanız olun uluslararası hukuk nedeniyle tutuklanır, cezanızı çekersiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.