Ölen Kişinin Kredi Kartı Borcu Ne Olur?

Kredi Kartı Finans Kredim

Kredi kartı günlük hayatın olmazsa olmazlarındandır. Kimi zaman basit bir market alışverişinin yapıldığı kredi kartı kimi zaman yüklü miktarda avans çekebilmek için kullanılmaktadır.

Günlük hayatın akışında neredeyse herkesin kredi kartı borcu bulunmaktadır. Çoğu zaman yalnızca asgarisini yatırıp borçları ertelemekse sık sık yapılabilen bir durumdur. Tüm bunların arasında vefat edebilme ihtimalinizi aklınızdan geçirdiniz mi?

Kişinin mevcut kredi kartı borcu varken vefat etmesi durumu, bankaların sık karşılaştığı bir durumdur. Bu nedenle bu konuda yapılacak olan prosedürler oldukça nettir.

Her şeyden önce ölen kişinin yakınları vefat eden kişinin kredi kartı borcu hakkında bilgilendirilmelidir. Daha sonra banka, vakit kaybetmeden yasal süreci başlatacaktır.

Ölen Kişinin Kredi Kartı Borcu

Herhangi birinin müşterisi olduğu bankadan şartlar uyması durumunda kredi kartı talebinde bulunması normaldir. Düzenli gelir sahibi,  kredi notu yüksek olan kişilerin, kredi kartı başvurusu anında kabul edilmektedir. Bu süreçte kredi kartını aktif kullanan ancak borcunu ödemeden vefat eden kişilerin çok fazla olduğu görülmektedir.

Ölen kişinin kredi kartı borcu için banka, mirasçılar ile iletişime geçmektedir. Yazılı ve sözlü olarak kişinin bankaya olan borcunu dile getirmektedir. Bu noktada birçok kişi ölen kişinin borcu silinir mi sorusunu sormaktadır ancak öyle bir durum yoktur. Banka bir şekilde borcunu geri almaktadır.

Ölen Kişinin Hayat Sigortasıyla Borcunu Ödemesi

Bankaya kredi ya da kredi kartı başvurusunda bulunurken temsilcilerin hemen hepsi hayat sigortanız olup olmadığını sormaktadır. Özellikle yüklü miktarlarda kredi çekilmesi halinde hayat sigortası zorunlu kılınmaktadır. Bunun temel nedeni, kredi kartı sahibinin borcunu ödeyememesi halinde bankanın borcunu sigortadan karşılamasıdır.

Ölüm gibi bir nedenle borç temin edilemediğinde hayat sigortası ile borç miktarı ödenmektedir. Ölen kişinin kredi borcu hayat sigortası ile sorunsuz şekilde ödendiği için bankalar bu konuda ısrarcı davranmaktadır.

Ölen kişinin kredi ya da kredi kartı borcunu ödeyecek olan sigorta ise bazı koşullar öne sürmektedir.

Cinayet ya da İntiharla Ölen Kişinin Hayat Sigortasıyla Borç Ödemesi

Herhangi bir bankanın müşterisi olan bireyin kredi ya da kredi kartı sahibi olması alışıldık bir durumdur. Bu süreçte kişinin vefat etmesi halinde bankanın şart koşmuş olduğu hayat sigortası tüm bu borçlarından kurtulmasını sağlamaktadır. Ne var ki sigortaların da bazı şartlar doğrultusunda borç ödediği bilinmektedir.

Kişinin ölümünün şüpheli olması halinde sigorta, ödemeleri gerçekleştirmemektedir. Öyle ki borç işleminin tamamlanabilmesi için sigorta otopsi talebinde bulunmaktadır.

Otopsi sonucunda kişinin ölümünün cinayetle veyahut intiharla gerçekleştiği tespit edilirse hiçbir şekilde borç ödemesi yapılmamaktadır. Sigorta poliçesi bu iki durumda bozulmamakta ve borç ödeme işlemi gerçekleştirilmemektedir.

Hastalıkla Ölen Kişinin Hayat Sigortasıyla Borç Ödemesi

Bankadan kredi çeken kişi ölürse ya da kredi kartı borcu ile vefat ederse bu durumda akla gelen ilk nokta hayat sigortasıdır. Hayat sigortasının poliçe bozdurarak borcu kapatması mirasçılar için büyük bir avantaj olarak kabul edilmektedir. Ne var ki bu işlemin gerçekleştirilebilmesi için kişinin ölümünün aydınlatılması gerekmektedir.

Hayat sigortası yapan kişi henüz vefat etmemişken fizyolojik olarak bir rahatsızlığı varsa bunu dile getirmek zorundadır. Sigortaya bu hastalığını belirtmeli ve vefatı durumunu aklında bulundurmalıdır.

Kişinin hastalığını gizlemesi ve sonrasında vefat etmesi halinde kredi kartı borcu inceleme ile ödenmektedir. Hayat sigortası yaptırırken hastalığını saklayan kişinin otopsi sonucu sakladığı hastalıktan öldüğü ortaya çıkarsa sigorta kredi kartı borcunu ödememektedir. Ölen kişinin icra borcu gibi diğer tüm borçlarında da sigorta aynı tavrı muhafaza etmektedir.

Ölen Kişinin Mirasçılar Yoluyla Kredi Kartı Borcunu Ödemesi

Kişi bir nedenden kredi kartı alıp daha sonra borçlu şekilde vefat ederse borcun iptali mümkün değildir. Sahip olunan borç ya hayat sigortası tarafından ya da mirasçılar tarafından ödenmek mecburiyetindedir.

Birçok kişi kredi çekerken hayat sigortası yaptırır ancak kredi kartı için böyle bir zorunluluk olmadığı için ihmal edilen durumlardan biridir.

Hayat sigortası yaptırmayan kişinin vefatı durumunda borcunu ödeyecek olan kişiler mirasçılarıdır.  Ölen kişinin mal varlığı, tüm parası yasal mirasçılarına bırakıldığı için borcun ödenmesi durumu da onlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu noktada mirasçıların seçebileceği 2 yol bulunmaktadır.

Mirasçı mirası kabul edip doğrudan borç ödemesini yapacak ya da reddi miras ile borcu ödememe konusunda direnecektir.

Mirasçıların Reddi Miras Davası Açması

Kredi kartı borcu olan bir yakınınız vefat ettiğinde onunla beraber mal varlığı ya da borçları size kalacaktır. Bu durumda durum analizi yapabilmeniz çok önemlidir.

Her şeyden önce kişinin size kalan borcunun net tutarını bilmelisiniz. Borcun miktarına denk gelebilen bir miras söz konusu ise bu durumda mirası kabul edip borcu bankaya ödeyebilirsiniz. Böylece bankaya borçlu olmamış olursunuz.

Elinize kalan miras, borcu ödemek için yeterli değilse o halde reddi miras davası açabilirsiniz.

Kredi Kartı Borcu Hangi Ölümlerde Silinir?

Kredi kartı borcu olan ancak bu süreçte vefat eden kişinin neden öldüğü çok önemlidir. Hayat sigortasının bu borcu karşılayabilmesi için otopsi yaptırmasının nedeni de budur.

Ölüm nedeni cinayet, intihar ya da saklanan bir hastalık olduğunda durum farklı olurken doğal afet olduğunda çok daha farklı olmaktadır.

Deprem, yangın, sel gibi doğal afetlerle vefat eden kişilerin kredi ya da kredi kartı borçlarının hepsi bankalar tarafından silinmektedir. Mirasçıların da sigortanın da ödemesine gerek kalmamaktadır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

“Ölen Kişinin Kredi Kartı Borcu Ne Olur?” üzerine 2 yorum

  1. Şükran dedi ki:

    Dedem 3 ay önce vefat etti. Bankadan kredi çekmişti ve hayat sigortası ödeyecekti. Hatta sırf bu nedenle yüksek bir miktar da sigortaya aldılar. Şimdi borcu bizden istiyorlar.

    1. Güzin dedi ki:

      Kredi borcu ise sigortanın yatırması lazım Şükran hanım ama kredi kartında olmuyor sanırım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir