Konut Kredisi Alırken Hangi Evraklar Gerekli?

Kredi Finans Kredim

Özellikle büyük şehirlerde ev alma ile ilgili sıkıntı içerisine girenler farklı yollara başvurarak bir an önce ev almanın telaşı içindeler. Konut kredisi konusu, özellikle bankaların üzerine düştükleri konulardan biri. Konut kredisi kullanarak ev sahibi olmayı planlayanların, bazı gerekli belgelerin temin edilmesi gerekmektedir

Konut Kredisi Alırken Teslim Edilmesi Gereken Belgeler

Konut kredisi talebinde bulunan kişilerin bankalar tarafından istenen bazı şartları yerine getirmeleri gerekmektedir. Bu şartlardan ilki de gelir belgesidir. Kredi imkânı sağlayacak olan bankanın müşterisinin gelir durumunu sorgulaması gerekmektedir. Çekilen kredinin kredi isteyen kişinin geliriyle orantılı olması gerekmektedir. Aksi halde kredi ödeyememe sorunu ortaya çıkacaktır.  Çalışılmıyorsa kredi talebinde bulunabilmek için bankalarla görüşmeler yapmak gerekebilir. İpotek, gelir belgesi durumu için en sık kullanılan yöntemdir. Elbette her banka için bu şart söz konusu değil. Ayrıca gelir belgesi beyanı olmadan hiçbir şekilde kredi verilmesi mümkün değildir. Yalnızca alıcının gelir belgesi değil henüz inşaat aşamasında olmayan projeli bir ev için alınan kredi söz konusu ise ruhsat temin edilerek bankaya gösterilmelidir.

Alınacak Konuta Ait Belgeler

Alınacak konutun henüz projesi söz konusu ise ruhsatı, yeni başlamış ancak tamamlanmamışsa kat irtifak belgesi teslim edilmelidir. Bitmiş bir ev alınacaksa iskan izni almış evin kat mülkiyet belgesi ile kredi başvurusu yapılabilir. Bunlar dışında evin alımını gerçekleştirmek için ekspertiz raporunun da teslim edilmesi gerekmektedir. Ekspertiz raporunu genellikle banka kendi temin eder ancak temin etmeme durumu söz konusu olursa evin alındığı kişi raporu bankaya göstermelidir. Bu durumda kredi alacak kişi ekspertiz muhatabı değildir. Ancak alım yapılacak kişiyi bankaya yönlendirmesi gerekebilir. Bankadan bankaya değişiklik gösteren bu belgelerden biri de ipotek göstermektir. İpotek dışında, kefil şartı da aranmaktadır.  Kimlik belgesi (Nüfus cüzdanı, Ehliyet veya Pasaport), ikametgâh diğer istenen bilgiler arasında yer almaktadır. Bankaların bunlarla birlikte isteyeceği kişisel bilgiler de bulunabilir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir