KKB Nedir? KKB Sorgulama Nasıl Yapılır?

KKB nedir? KKB sorgulaması nasıl yapılır? soruları kredi çekmek isteyen ve bu nedenle de kredi notuna büyük önem verilen dönemde sıklıkla sorulmakta. Bu yazımızda, KKB ve kredi notu sorgulama konusunda aklınıza takılan pek çok soruya cevap vereceğiz. Ancak aklınıza takılan başka sorular varsa bir de buraya göz atabilirsiniz.

Açılımı Kredi Kayıt Bürosu olan KKB, bankaların müşterileri hakkında bilgi edinmek ve kredi geçmişlerini öğrenmek amacıyla başvurdukları bir kurumdur. Aynı zamanda banka müşterisi olan kişilerde KKB aracılığı ile kredi geçmişleri hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirler. En çok kredi çekmek isteyen kişilerin engel olarak takıldıkları KKB puanı, yüksek olması durumunda bankalar nezdinde güvenilir ve kredi alabilir pozisyonunda bir müşteri olmayı sağlamaktadır. Söz konusu puanın düşük olması ise başvuru yapılan kredinin onaylanmamasına neden olmaktadır.

KBB Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bankalardan kredi alarak hayati ihtiyaçların karşılanması çoğu kişinin sıkça başvurduğu yöntemlerden biridir. Çevremizde kredi borcu olan ve yıllarca bu borcu ödeyecek olan kişilerin sayısı oldukça fazladır. Birde kredi başvurusu onaylanmayan ve bankaların kara listesinde yer alan kişiler vardır. Böyle bir ihtimal ile karşılaşmamak ve her ihtiyaç anında kredi alabilmek için KBB puanının yüksek olmasına dikkat etmek gerekir. Ayrıca kredi başvurusunun sonucunu az çok tahmin edebilmek amacıyla KBB puanını önceden öğrenmek de nakit ihtiyacını karşılamak için diğer yolların arayışına zamanında girmeyi sağlayacaktır. Cep telefonlarından ya da bankaların mobil uygulamaları üzerinden kolaylıkla öğrenilen KBB puanı ücretli ve ücretsiz olmak üzere iki farklı şekilde gerçekleşmektedir.

Kredi Kayıt Bürosu Aracılığı İle Kredi Sorgulama

Banka müşterisi olan ve mutlaka krediye ihtiyaç duymak günümüz insanları için kaçınılmaz gereksinimlerden biridir. Bir nevi bu zorunluluktan dolayı 2013 yılından itibaren bankacılık hizmetleri ile yakından ilgilenenlerin sıkça duydukları kredi Kayıt bürosu, kişilerin kredi çekmek için bankaların belirledikleri kredi notu kriterine uyup uymadıklarını kontrol edebilecekleri internet sitesidir.  Bu konuda en güvenilir ve doğru sonuca ulaşmak için Kredi kayıt bürosu internet adresi tercih edilebilecek alternatiflerden biridir. Site tarafından kayıt için istenen kişisel bilgilerle birlikte üyelik oluşturulduktan sonra ilgili menüden kredi notu kolaylıkla öğrenilebilir.

Kredi notunu bankalara başvuru yapmadan önce öğrenmek ve öncesinde notunu yükseltmek isteyenler için faydalı bir sistem olan kredi notu sorgulama, müşterilerin bankalardan alacakları cevaba hazırlıklı olmalarını sağlarken aynı zamanda sonucun olumlu olması içinde ellerinden geleni yapmalarına olanak sağlamaktadır.

Cep Telefonu İle KBB Sorgulama

Bankacılık işlemleri günümüzde bir mesaj atmak ya da bir uygulamaya giriş yapmak kadar kolay hal almıştır. Havale ve EFT gibi önemli bankacılık işlemlerini cep telefonu aracılığı ile bir tıkla gerçekleştirirken kredi notunu öğrenmek de banka müşterileri için bir sms atmak kadar kolaydır. Tüm operatörler için KKB puanı öğrenme numarası olan 1112’ye kimlik numarasını içeren bir mesaj atmak kısa sürede kredi notunun mesaj olarak iletilmesini sağlayacaktır. Tüm hatlar üzerinden atılan mesajlar yaklaşık 9 TL olarak ücretlendirilmektedir.

Mobil Uygulama Aracılığı İle KKB Sorgulama

Bankalar müşterilerin günlük işlemlerini daha kolay hale getirmek amacıyla genel hizmetlerine ilişkin mobil uygulama geliştirmektedir. Artık her bankanın mevcut olan mobil uygulamaları kullanıcıların kredi notu öğrenmek gibi önemli bir konuyu kolayca gerçekleştirmelerine olanak tanımaktadır. Müşterisi olduğu bankanın mobil uygulamasını akıllı telefonuna yüklemiş olan kişiler kendilerine ait kişisel bilgileri ile uygulamaya giriş yaptıktan sonra menü alanında mutlaka kredi notunu sorgulamaya dair bölüm bulunmaktadır. Bu kısma tıklayarak kredi notunun kaç olduğunu bir tıkla öğrenmek mümkündür. Yine ücretli olan bu sorgulama yöntemi sonucunda da banka hesabının bağlı olduğu mail adresine 9 TL’lik kesintinin olacağını bildiren bir doküman bilgisi gelmektedir.

Banka Şubelerinden Kredi Sorgulama

Teknoloji ile arası iyi olmayan banka müşterileri cep telefonu ya da mobil uygulama ile kredi sorgulamak yerine direkt olarak herhangi bir banka şubesini ziyaret ederek kredi sorgulamasını oldukça pratik şekilde gerçekleştirebilirler. Banka görevlisi tarafından kredi sorgulamak için istenen bilgiler verilerek kredi notunun düşük ya da yüksek olduğu kısa sürede öğrenilebilir. Bu noktada müşterisi olunan bankayı tercih etmek sonucun daha hızlı alınmasını sağlayacaktır.

Ücretsiz Kredi Notunu Öğrenmek Mümkün Mü?

Kredi notunu öğrenmek için cep telefonu ve mobil uygulamaları tercih ederek 9 lira gibi bir ücret ödemeyi pek çok kişi istemeyebilir. Bunun için ücretsiz KKB puanı öğrenmek isteyenlerin tercih edebileceği ve tamamen ücretsiz olan bir yöntemler mevcuttur ancak alınan sonucun güvenilir olduğundan emin olmak güçtür. Bu noktada tamamen kredi notu üzerine tasarlanmış olan Findeks KKB sitesi üzerinden başvuruda bulunarak kredi notunu daha uygun fiyata öğrenmek mümkündür. Bu yöntem ile KKB puanı öğrenmek için müşterilerin 4 TL ödemeleri gerekmektedir.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.