Kaç Yaşına Kadar Kredi Çekilebilir?

Kredi Finans Kredim

Kaç yaşına kadar kredi çekilebilir sorusu, kredi çekmek isteyen yetişkinler tarafından sıkça gündeme getirilmektedir. Kredi çekebilmek için sahip olunması gereken yaş sınırının en aşağı 18 olması gerektiği vurgulanmaktadır.

Alt sınırın 18 olması tüm bankalar tarafından ortak şekilde uygulanmaktadır ancak üst sınırla ilgili fikir ve karar ayrılıkları olabilmektedir.

Bankadan bankaya değişebilen kredi çekme kuralları yaşla da doğrudan ilgilidir. Yaşınızın fazla olması, kredi çekmenize engel teşkil etmemektedir çünkü Ziraat Bankası gibi devlet bankalarından özel bankalara kadar birçok bankaya başvuru şansınız bulunmaktadır.

Emekliye kredi fırsatı adı altında hemen her bankanın belli kriterlerle kredi şansı yarattığı bilinmektedir.

Kaç Yaşına Kadar Kredi Çekilebilir?

  • Kaç yaşından sonra kredi verilmez sorusuna cevap olarak üst sınırın 85 olduğunu söylemek mümkündür.
  • Çekeceğiniz kredinin türüne bağlı olarak yaş kriterinin değişebileceğini aklınızda bulundurmalısınız.
  • 65, 75 ve 85 yaşlarına farklı uygulamalar ve prosedürler ile kredi verme durumu olan bankalar bulunmaktadır. Bankanın kredi verebileceği kişinin birtakım evrakları teslim etmesi, gelir belgesinden ikametgâh adresine kadar bildirmesi önemlidir.
  • Yaş sınırına uygun kredi alınması için emeklilik kredisi alternatifleri değerlendirilebilir. Diğer kredi türleri için yaş sınırlaması daha katı kurallarla çevrili olacaktır.

Kredide En Üst Yaş Uygulaması Hangi Bankada?

75 yaş üstü kredi çekebilir mi, 80 yaşında olmak kredi çekmeye engel mi soruları sık sık tartışılmaktadır. Kredi çekmek için ailenizin en büyük üyesinden yardım almak isterseniz veyahut kendiniz yaşça büyük olup kredi ihtiyacınızı karşılamayı düşünürseniz 80 yaş sınırı bulunan bankaları tercih edebilirsiniz.

Bankacılıkta kredi için en üst sınır 80’dir. Bu yaş grubuna kredi veren bankalar arasında en çok tercih edilen ise Vakıfbank’tır. Vakıfbank’tan sonra Denizbank ve Aktif Bank tercih edilmektedir.

Bankalarla anlaşmalı olarak kredi çekmek istemeyen kişiler isterlerse PTT’yi tercih edebilirler. PTT’nin de kredi için müşterilerine sunduğu 80 yaş uygulaması bulunmaktadır.

Kredi İçin 75 Yaş Sınırı Bulunduran Bankalar

75 yaş üstü kredi veren bankalar araştırması yaptığınızda birkaç bankanın bu konuda uygun fırsatlar tanıdığını görebilirsiniz. Kredi çekmeden önce yaş hesabınızı iyi yapmanız çok önemlidir çünkü kredi çekeceğiniz zaman vade uygulaması yapılacaktır.

Vadenin başladığı dönem değil bittiği dönem bankalar tarafından baz alınmaktadır. Bir banka 75 yaş sınırı bulunduruyorsa vadenizin bitme dönemi 75 yaşınıza denk gelmelidir. Başlama dönemi değil.

75 yaş sınırı ile kredi çekme şansı veren bankalardan ilki ING Bank’tır. Özel sermayeli bir banka olan ING Bank, Türkiye genelinde birçok müşteriye sahiptir. Kredi çekmek için başvuruların yapıldığı, yoğun bankalar arasında yer almaktadır.

ING Bank ile beraber 75 yaş sınırlı kredi veren bir başka banka Şekerbank’tır. En çok tercih edilen banka ise devlet destekli olan Ziraat Bankası olarak bilinmektedir.

Kredi İçin 70 Yaş Sınırı Bulunduran Bankalar

Bankacılık kanununa göz gezdirdiğinizde kredi verme hususunda birçok kural gözünüze çarpacaktır. Bu kurallar arasında kredi üst limiti ile ilgili herhangi bir detay bulunmamaktadır. Bankalar ortak bir kanun üzerinden değil kendi iç düzenlemeleri sonucunda yaş sınırlandırması getirmektedirler.

Kredi yaş sınırı için 70 yaşı hedef alan müşterilerdenseniz bunun için Türkiye Ekonomi Bankası’nı tercih edebilirsiniz. Vadeleriniz 70 yaşınızda son bulacak şekilde hazırlandığında kredinizi çekmenize bir engel bulunmamaktadır.

Kredi için 65 Yaş Sınırı Bulunduran Bankalar

65 yaş üstü konut kredisi veren bankalar, emekli kredisi veren bankalar listesi son dönemlerde sık sık incelenmektedir. Bankaların yaş sınırlandırmalarına baktığınızda hemen hepsinin 65 yaş grubuna kredi verebildiği dikkat çekmektedir.

Ziraat Bankası, İş Bankası, Garanti Bankası ve Halk Bankası 65 yaş için kredi çekilen en favori bankalar arasında yer almaktadır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir