İşsizlik Maaşı Ne Kadar? Kaç Ay Alınır?

Ekonomi Haberleri Finans Kredim

Artan işsizlik oranı edeniyle pek çok kişi işsizlik maaşı hakkında hükümetin yaptığı düzenlemeleri merak etmekte ve ne kadar ve kaç ay alınacağını merak etmektedir. Bu noktada 2016 yılı için artan işsizlik maaşı neticesinde, alınacak işsizlik maaşının nasıl ve neye göre hesaplandığı da bu durumda olan kişilerin bilmek istedikleri arasındadır.

2016 Yılında İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

İşveren isteği ile işten çıkarılan kişilerin alabileceği işsizlik maaşı hesaplanırken, çalışma döneminin son dört ayındaki alınan brüt maaş miktarının yüzde 40’ı baz alınarak hesaplama yapılmaktadır. Son üç yılda sigorta priminin 600 gün olması ve işten çıkmadan önceki 120 gün çalışmış olmak da, işsizlik maaşı başvurusu yapanlarda aranan şartlar arasında yer alıyor. Buna göre 2016 yılı verilerine göre en düşük işsizlik maaşının 658 Lira olabileceğiniz söylemek mümkündür. En yüksek işsizlik maaşı ise 1,317 Türk Lirasıdır.

İşsizlik Maaşı Kaç Ay Alınır?

İşsizlik maaşı başvurusunda yapan kişilerin geçmiş çalışma dönemlerine bakılırken,  işten çıkma tarihinden önceki üç yıla geriye dönük bakılmaktadır. Üç yıl boyunca sigorta primleri yatmış olan kişi yaklaşık 10 ay işsizlik maaşı almaya hak kazanabilmektedir. Yatan sigorta primi günü azaldıkça işsizlik maaşı süresi de kısalmaktadır. Buna göre yatan sigorta prim günü sayısı 600 ile 900 arasında ise, alınacak işsizlik maaşı süresi en fazla 6 ay olacaktır.

İşsizlik maaşı alabilmek için çalışan kişinin işveren tarafından çıkarılması ya da, kendi isteği ile isten çıkan birinin haklı nedenlerinin olması gerekir. Aynı zamanda işsizlik maaşı hesaplaması yapılırken, son dört ayın yüzde 40’ı değerlendirmeye alınsa da, yüksek maaşla çalışan kişilerinde aylık asgari ücret limitinden yukarı maaş almamaları gerektiği için, hesaplamalarda böyle bir kısıtlama bulunmaktadır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir