İcralık Arsa Alınır mı?

Gündem Finans Kredim

İcralık ev ve araba kadar popüler olan ürünlerden biri de hacizli arsalardır. Bu işin ticaretini yapan kadar ihtiyacı olduğu için icra ihalelerine katılanların sayısı son yıllarda oldukça artmıştır.

Taşınmaz gayrimenkul kategorisinde oldukça ilgi gören icralık arsalar aynı zamanda pek çok sıradan vatandaşın almak istediği ancak aklında pek çok soru işaretin oluştuğu bir alandır.

Büyük ölçüde tecrübe ve bilgi birikimi gerektiren bir konu olarak icralık arsa almak isteyen kişilerin açık artırma sitelerini düzenli olarak takip etmeleri gerekir.

İcralık Arsa Almak Güvenli Midir?

Piyasa fiyatının çok altında arsa sahibi olmak isteyenler için alternatif yollardan biri olan icra müdürlükleri, gerekli şartları sağlayan herkesin ihale katılımcısı olarak icralık arsalara teklif vermelerini sağlamaktadır. Bu işin ciddi ciddi ticaretini yapan bazı insanlardan fırsat bulamayacağını düşünen kişiler icralık arsa ihalelerine çok fazla cesaret gösteremese de şansını deneyip cazip fiyata arsa satın almak isteyenler devlet takibinde olan ihalelere katılabilirler.

İcralık Arsa Almak Karlı Mıdır?

Üzerinde borç bulunduğu için icra müdürlükleri tarafından haciz konulmuş olan arsalar piyasa değerlerinden daha ucuza satıldığı için alıcılar bu yöntemle daha karlı bir alım gerçekleştirmiş olmaktadır. İhtiyacı olduğu için almak istediği arsayı daha uyguna almanın yolu olan icra ihaleleri çoğu kişinin yakından takip ettikleri yerlerdir.

Arsa ya da gayrimenkul alım satım işi ile uğraşan kişiler bu tür ihalelerden ucuza aldıkları arsaları gerçek değerinde ya da daha da üzerinde satarak ciddi kazançlar elde etmektedir.  İcralık arsaların bu yönü ise pek çok kişinin karlı bir işten kazanç sağlamalarına neden olmaktadır. Sıradan vatandaşların ise uzun süre takip ettikleri arsayı daha cazip fiyata satın almalarına olanak sağlamaktadır.

İcralık Arsa İhalelerine Katılım Şartları Nelerdir?

Açık artırma yöntemi kullanılarak satışa sunulan arsalara katılımcılar açık artırma siteleri üzerinden teklif verebilmektedir. Bunun için Türkiye vatandaşı olmak ve 18 yaşından büyük olmak yeterlidir.

İhaleye katılacak kişilerin tahmini arsa değerinin %20’si kadar ile ihale salonunda zamanında olması gerekir. İcra ihalesine katılım belgeleri arasında ise; nüfus cüzdanı fotokopisi, ihale katılım formu, ikametgâh belgesi ile birlikte ihale yeri ve zamanında olunmalıdır.

İcralık Arsa Almanın Riskleri Nelerdir?

İcralık satış ilanı bulunan arsaların uygun fiyata alıcı bulma ihtimalleri pek çok kişinin icra ihalelerine katılarak teklif vermelerini sağlamaktadır. Devlet kontrolü altında olabildiğinde şeffaf gerçekleştirilen bu tür ihaleler güvenli olsa da bazı riskli yönleri de yok değildir.

Bu noktada ihalede teklif vermeden önce mutlaka söz konusu arsanın dosyasının detaylıca incelenmesi ve fotoğraflarına göz gezdirilmesi gerekir. Aksi halde arsanın değerinden yüksek bir teklif vererek, uygun fiyata arsa almak isterken zararlı çıkma ihtimali de gerçekleşebilir.

İcralık Arsa İhalesine Girecek Olanlar Nelere Dikkat Etmelidir?

İcralık arsa satış ilanlarında göz ardı edilen en önemli detaylardan biri arsanın tamamının ya da hisselerinin satışa sunulup sunulmadığıdır.

Arsanın tamamı için verilen teklifler çoğu zaman küçük bir hissesi için olmak da büyük hayal kırıklıkları yaşatmaktadır. Bu nedenle açık artırma sitelerinde ya da gazete ilanlarında karşılaşılan ilahe haberleri detaylı bir şekilde incelenmelidir. Ayrıca ilk ihalede yüksek teklif vermek yerine ikinci ihaleyi beklemek daha mantıklıdır. Biraz riski bulunan ve cesaret gerektiren bu yöntem de rekabeti kızıştırarak en yüksek teklif veren olarak icralık arsa ihalesi kazanılabilir.

Diğer yandan icra ihalelerinde tecrübeli olan kişiler rekabet ortamı yaratmak maçıyla tekliflerini gereksiz yere yükseltmektedir. Ortamın heyecanı ile bu tuzağa düşmemek ve tekliflerin mantıklı bir şekilde verilmesi yerinde olacaktır.

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir