İcralık Araba Alınır mı?

Gündem Finans Kredim

İnsanlara çok fazla güvenilir gelmese de icralık arabaların uygun fiyatlara satılıyor olması pek çok kişinin bir kere de olsa acaba mı demelerine neden olmaktadır.

Hacizli olan araçlar bir süre geçtikten sonra satışa çıkarılmakta ve bu durum; ikinci el aracını daha cazip fiyata almak isteyenleri harekete geçirmektedir.

Genellikle icralık arabalara ön yargı ile yaklaşılmasının asıl nedeni uğursuzluk getireceği inancıdır. Bu konuya duygusal yaklaştığı kadar dini inancı gereği de yaklaşanların sayısı oldukça fazladır. Ancak İslam alimlerine göre uygun koşullar altında icralık araç almanın herhangi bir sakıncası bulunmamaktadır.

İcralık Araba Almak Güvenli Midir?

Açık artırma yolu ile satışa çıkarılan icralık arabaları 18 yaşını geçmiş olan her Türk vatandaşı satın alabilir. Güvenilir olup olmadığı konusuna takılanların ise geçmişe nazaran günümüzdeki icralık araç açık artırmalarının daha güvenilir olduğunu bilmeleri gerekir.

Geçmişte pek çok fırsatçı çete payın büyük kısmını alabilmek için haksız kazanç elde etmenin arayışı içindeydiler. Ancak 2004 yılından itibaren daha güvenilir hal alan icralık araba satışı, hukuk bürolarının yakın takibindeki açık artırma sitelerinde daha şeffaf şekillerde gerçekleşmektedir. Herhangi bir icralık arabaya talip olan kişiler aracı bir avukata vekalet vererek evlerinin rahatlığında ihaleyi kazanarak uygun fiyata araba alabilirler.

İcralık Araba Almak Karlı Mıdır?

İcralık araba ya da gayrimenkul gibi ürünlerin gerçek değerlerinin çok altında satışa sunulması pek çok kişi için mantıklı ve oldukça karlı işlerden biridir. İhale yöntemi kullanılarak satışa sunulmaları ise değerlerinin çok fazla yükseltilememesine ve son derece uygun fiyata araba sahibi olmayı mümkün kılmaktadır.

Bu alanda aktif olan ve düşük fiyata aldığı icralık arabayı daha sonra gerçek değerinde satan pek çok kişi ciddi kazançlar elde etmektedir. İcralık araba konusunu elinde biraz sermayesi olan kişiler düzenli alım satım işi yaparak kazanç sağlayabilirler.

İcralık Araba Satın Almanın Riskleri Nelerdir?

İcralık araba satışları devlet takibinde gerçekleştirilen resmi satışlardır. Yasal haklar konusunda herhangi bir risk bulunmamasına karşın, arabanın otoparkta bulunduğu süre içerisinde zarar görmesi olasılıklar dahilindedir. Görevli otoparkçıların aracın korunması konusunda garanti vermemelerinden dolayı aracın alınmadan önce mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Böyle bir riske girmek istemeyenler küçük bir ücret karşılığında araçlarını icra müdürlüğünden teslim alabilirler.

İcralık Araba Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

İcralık araba ihalelerine katılıp uygun fiyata araba sahibi olmanın iki önemli şartı vardır. Bunlardan ilki 18 yaşında olmak ve T.C. vatandaşı olmaktır. Geri kalan yasal prosedürlerinde hayata geçirilmesi ile gerekli koşulları sağlayan herkes icralık araba satın alabilir. İhale katılım formunu eksiksiz doldurmak ve ihale teminatı vermek sağlanması gereken şartlar arasındadır. İcra müdürlükleri tarafından istenen teminat ücreti araç satın alınmadığı taktirde tekrar iade edilmektedir.

İcradan Alınan Arabanın Masrafları Ne Kadar Olur?

İcralık arabalar için verilen ihale bedelinin dışında başka masraflarda ödemek gereklidir. Alınan icralık araç ticari ise %18, binek araç modeli ise %1 KDV ödenmelidir. Damga vergisi için ise yaklaşık 200 TL kadar bütçe ayrılması gerekir. İcralık arabaların çoğunlukla anahtar ve ruhsat gibi eksikleri bulunur.

Yeniden ruhsat ve anahtar çıkartma masrafına ek olarak, araba muayenesiz ise tekrardan araç muayenesinden geçilmelidir. Otopark ve MTV gibi masraflar borçlu tarafından tahsil edilmekte ve son alıcı ile ilgisi bulunmamaktadır. Oldukça detayları bulunan bir konu olarak, icralık araba araştırması içinde olan ve niyeti olanların detaylı bir ön araştırma sonrasında ihalelere katılmaları önerilir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir