Kredi Kartının Hesap Kesim Tarihini Değiştirmek Mümkün mü?

Kredi Kartı Finans Kredim

Kredi kartları kullanımına bağlı olarak belirli tarihlerde hesap özeti gönderilmektedir. Gönderilen hesap özetleri, belirli tarihler aralığındaki harcamaların göstergesi olmakla beraber; ödemeniz gereken toplam borç, en az ödeme tutarı, son ödeme tarihi gibi detayları da içermektedir. Hesap kesim tarihini iptal ettirmek; var olan tarihi değiştirmek anlamında uygulanabilir. Bunun yanında son dönemde bankaların birçoğu hesap özeti erteleme gibi hizmetler sunmaktadır. Ödemede sıkıntı çekmeniz durumunda bu hizmetten yararlanabileceğiniz gibi hesap kesim tarihini gelir elde ettiğiniz güne denk getirerek rahatlayabilirsiniz.

Hesap Kesim Tarihi Nasıl Belirlenir?

Kredi kartınızın hesap kesim tarih ilk etapta kart başvurusu yaptığınız zaman doldurulan formda yazılmaktadır. O dönem belirlediğiniz tarih artık size uygun gelmiyor olabilir. Bu durumda ödemeyi geç yapmaktansa hesap kesim tarihini değiştirmek en doğrusudur. Hesap kesim gününü takip eden ortalama 10 gün içinde borcunuzu ödemeniz gerekmektedir. Maaş aldığınız günü hesap kesimi olarak belirlerseniz; ilerleyen günler içinde ödemenizi yapmakta zorluk çekmezsiniz. Kredi kartı ödemelerinin zamanında yapılmamasının kredi notunu olumsuz etkilediğini unutmayınız ve ödeme düzenini belirlemeyi ihmal etmeyiniz. Örnek olarak her ayın 20’sinde ödemesini yapmak istediğiniz kartın hesap kesimini ayın 10’u civarında belirlemeniz gerekiyor.

Hesap Kesim Tarihi Nasıl Değiştirilir?

İnternet bankacılığı kullanıcısıysanız; hesap kesim tarihini değiştirmek için internet şubesine girmeniz yeterli olacaktır. İnternet kullanmıyorsanız; hesap kesim tarihi değiştirme işlemi için telefon bankacılığında kredi kartı menüsüne tuşlayabilir; müşteri temsilcisine bağlanabilir ya da bankanın şubesine gidip işlem yaptırabilirsiniz. İşlemi yaptığınız ayı atlamakla birlikte hesap kesim tarihiniz anında güncellenecektir. Hesap kesim tarihi değiştirmenin bankalarca aynı takvim yılı içinde 3 defa ile sınırlandırılmış olduğunu aklınızdan çıkartmayınız.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir