Hesap İşletim Ücreti Nasıl Geri Alınır?

Bankalar Finans Kredim

Bankalar müşterilerine verdikleri vadeli ve vadesi hesap hizmetleri karşılığında işletim ücreti adı altında kesinti yapmaktadır. Pek çok hesap sahibinin hoşnut olmadığı bu durum bazı yollar izlenerek bankalardan geri alınabilen masraflardan biridir. Her bankanın izlediği hizmet politikası doğrultusunda hesap işletim ücretleri farklılık gösterebilmektedir. Sonradan böyle bir kesinti ile karşılaşmamak için hesap açtırırken seçilecek olan bankanın bu tür ücretler talep edip etmediğine bakılmalıdır. Detaylı bir araştırma ile hesap işletim ücreti almayan bankaları bulmak da mümkündür.

Hesap işletim ücretinin hesap sahipleri tarafından reddedilmesinin önemli nedenlerinden biri de müşteriden habersiz bir şekilde kesinti yapılması ya da yılda iki kez müşteriden talep edilmesidir. Özellikle vadesiz hesaplarda kalan cüzi miktardaki paralar banka tarafından hesap işletim ücreti olarak habersiz bir şekilde çekilmektedir. Paraya ihtiyaç duyulan anlarda böyle bir kesinti ile karşılaşmak ise mağdur olunmasına neden olunmaktadır.

Hesap İşletim Ücretini Geri Almak Mümkün Müdür?

Banka hesabından hesap işletim ücreti olarak para kesintisi olmuş olan kişiler itiraz etme yolunu tercih etseler bile bu konuda çok bilinçli olmayan kişiler banka temsilcileri tarafından bu kesintinin hakları olduğuna ikna edilmektedir. Ancak yürürlüğe giren karar doğrultusunda artık bankaların müşterilerinden böyle bir kesinti alma haklarının bulunmadığı belirtilmiştir. Habersiz çekilen hesap işletim ücretini bu yasa doğrultusunda geri almak mümkündür. Tüketici hakem heyetine dilekçe ile başvuruda bulunarak kısa sürede kesilen ücretin geri iadesinin yapılması bu şekilde söz konusudur. Banka tarafından yapılan bu tür kesintilerin mutlaka yeni dönemde olması da gerekmiyor. Geçmiş yıllara dönük olan 10 yıllık hesap işletim ücreti kesintilerinin de iadesinin alınması mümkündür.

Kimlerden Hesap İşletim Ücreti Alınmaz?

Bankalar öğrenci ya da emekli gibi müşterilerinden hesap işletim ücreti talep etmemektedir. Bu özelliklerin yanı sıra, maaşını söz konusu bankadan almak ya da fatura ödemeleri için otomatik ödeme talimatı vermek de bankaların hesap işletim ücreti kesintisi yapmamalarını sağlamaktadır. Genel olarak çoğu banka bazı müşterilerine ayrıcalıklı imkanlar sunsa da bu tür ayrıcalıkların neler olacağı banka ile bizzat iletişime geçilerek öğrenilmelidir. 2002 yılından önce banka hesabı olanlar için bu tür kesintiler söz konusu bile değilken, 2002 yılı sonrasında bankalar müşterilerinden hesaplarını işlettiklerine dair ücret kesintisi yapmaktadır. Buna itiraz etme hakları bulunan hesap sahipleri dilekçe vererek alınan ücreti geri alabilirler.

Hesap İşletim Ücreti Yılda Kaç Kez Alınır?

Hesap işletim ücreti alırken farklı yöntemler tercih eden bankalar, yılda bir ya da iki kez kesinti yapmaktadır. Bu noktada bazı bankalar hesap işletim ücretini bir kez olmak üzere tek seferde keserken, bazı bankalarda bu ücreti iki taksit olarak almayı tercih etmektedir. Bu sebeple bu konuda kesin bir cevap vermek oldukça zordur. Müşterisi olunan bankanın kaç kez hesap işletim ücreti aldığı baştan sorulmalı ve alınan cevaba göre karar verilmelidir.

Hesap İşletim Ücreti Yasal Mıdır?

Hesap işletim ücreti kesintisine maruz kalan tüm hesap sahiplerinin cevabını aradığı soruların başında bu gelmektedir. Bu konuda bankalar müşterilerinden böyle bir kesinti alma haklarının bulunduğunu savunsalar da son yıllarda banka müşterilerinin yanında olan pek çok mahkeme sonucu bulunmaktadır. Cevabı henüz netleşmemiş bu konu hakkında kişiler mutlaka araştırma yapmalı ve bilinçli tüketici olarak gerektiğinde Tüketici hakem heyetine başvuruda bulunmaları gerekir. Banka tarafından yapılan kesintiyi kanıtlayan belge ile başvuru yapıldığında en geç bir ay içinde gelen sonuç genellikle müşteri lehine sonuçlanmaktadır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir