Helal Yatırım Araçları Nelerdir?

Para Piyasa Finans Kredim

Herkesin inancına, kurallarına ve hesabına uygun tek bir yatırım aracı bulmak ne yazık ki imkânsızdır. Bu nedenle yatırım araçlarında çeşitlendirmeye gidilmeli, herkesin yaşam şekline uygun olarak parasını değerlendirme fırsatı sunulmalıdır.

İslami kurallar çerçevesinde faizle ilgili haram inancının olması, yatırımın çeşitli olmasını zorunlu kılan etkenlerden biridir. Haksız kazanç adı altında tanımlanabilecek olan faiz, Müslümanlar tarafından kabul edilememektedir. Bu nedenle paralarını değerlendirmeleri için helal kavramına dikkat edilmektedir.

Helal yatırım araçları, para kazanırken faizle ilişkiniz olmamasını sağlamaktadır. Bu araçlardan herhangi birini seçmeniz durumunda içiniz rahat şekilde kazanç elde edebilirsiniz. Üstelik çeşitlilik konusunda oldukça geniş bir yelpaze bulunduğunu da unutmamalısınız.

Repo ile Helal Yatırım

Sabit getirili yatırım araçlarından biri olan repo, yabancı bankaların öncülüğünde kullanılmaya başlanmıştır. Kısa vadede kazancınızı arttırmanızı sağlayan bu araç, geri alma taahhüdü ile yapılan satış işlemidir. Birikimlerinizi uzun süre geçmeden değerlendirmek için repo tercih edebilirsiniz. Üstelik sabit getirisi olduğu için güvenli kabul edilmektedir.

Kısa vadeli menkul kıymetin bir süre geçtikten sonra ilk satıcısı tarafından geri alınmasını öngören bir işlem olarak da tanımlanabilmektedir.

Düz, ters, gecelik, açık repo olmak üzere repo çeşitlerinden bahsetmek mümkündür. Bunların yanı sıra esnek repo, karşılıksız, sürekli, vadeye kadar repo olmak üzere çeşitler de bulunmaktadır. Repo çeşitlerinden hangisinin size uygun hangisinin daha kazançlı olduğunu bankalara repo başvurusu yaparak öğrenebilirsiniz.

Yatırım Fonu ile Helal Yatırım

Kolektif yatırım araçlarından biri olan yatırım fonu, birikimlerin sermaye piyasası araçlarında değerlendirilmesi temeline dayanmaktadır. Bir havuz içerisinde toplanan sermaye daha sonra profesyonel yöneticiler tarafından yönetilmektedir. Sermaye piyasası araçları olan hisse senedi ya da tahvil gibi araçlar, mülkiyet esasına dayalı olarak yönetilir. Yatırım fonu sayesinde yatırımcılara kazandırır.

Ülkenizde ya da yurt dışında kurulmuş olan şirketlerin hisse senetlerine, özel ya da kamu borçlanma senetlerine, işlem gören değerli madenlere yatırım fonu ile helal yatırım yapılabilmektedir.

Yatırım fonunda dâhil olma durumu, yatırımcının pay satın almasıyla mümkündür.

Hisse Senedi ile Helal Yatırım

Yatırımınızı helal yoldan yapmak isterseniz tercih edebileceğiniz araçlardan bir tanesi de hisse senedi olacaktır. Hisse senedi ortaklık ve mülkiyet temsili olarak kabul edilmektedir. Sermaye şirketlerinin; ortaklık ve paylarını belirlemek için teslim ettikleri değerli evraklara hisse senedi adı verilmektedir. Şirketin kar oranıyla orantılı olarak yatırımcılar da kar elde etmeye devam etmektedirler. Şirket var olduğu sürece yatırım da var olmaya devam edecektir.

Nama ve hamiline, bedelli, bedelsiz, primli ve primsiz olmak üzere hisse senedi çeşitleri bulunmaktadır. Bunların yanında kurucu ve intiha hisse senetleri de çeşitler arasında yerini almaktadır.

Emlak ile Helal Yatırım

En kazançlı yatırım araçlarından biri kabul edilen emlak yatırımı aynı zamanda en güvenli yatırımlardan bir tanesidir. Kişinin piyasayı da alıcıyı de belirleyebildiği bu araçta, kazancını da düzenleme şansı bulunmaktadır. Bilhassa prim yapan noktalardan alınan gayrimenkuller alıcılarına inanılmayacak kadar çok kazanç sağlamaktadır.

Çoğunlukla kısa vadede kazanç sağlayan gayrimenkul yatırım, bu yönden avantajlı kabul edilmektedir. Elinizde bulunan gayrimenkule göre değişmekle beraber kısa süre içerisinde parası değerlensin isteyen herkes gayrimenkul yatırımda helal kazanç sağlayabilir.

İstikrarlı kazanç sağlamadığı için tedirginlik yaratan emlak sektörü, elinizde bulunan gayrimenkule bağlı olarak para kazandıracaktır. Bu nedenle nerede, hangi konumda olduğu, tercih edilirlik durumu ekstra önemlidir. Şiddetle yükselen emlak fiyatları helal yoldan kazanç elde etmek isteyen pek çok yatırımcıyı ikna etmektedir. Doğu adımı atıp doğru gayrimenkuller üzerinden alım satım yapılırsa paranız beklemediğiniz kadar değerlenebilir.

Mevduat ile Helal Yatırım

Sermaye veya değerli kâğıt gibi önemli evrakların vadeli ya da vadesiz şekilde bankaya yatırılmasına mevduat adı verilmektedir. Mevduat toplama yetkisi bulunan ticaret bankaları, bu alanda yatırımcılar ile muhatap olan kurumlardır.

Helal şekilde mevduat yatırımı yapmak isterseniz yapmanız gereken ilk şey ticaret bankalarından birine giderek mevduat hesabı açtırmaktır. Bu hesabın vadesiz olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Daha sonra internet üzerinden rahatlıkla vade belirleyebileceğiniz bir hesap oluşturmalısınız. Bu hesaptan ayrıca yatırım miktarınızı, birikiminizi de takip edebilirsiniz.

Mevduat hesabı TL üzerinden ya da herhangi bir döviz üzerinden yapılabilmektedir.

Likit Fon ile Helal Yatırım

Likit fonu A ve B tipi olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. A tipi likit fonu, daha çok hisse senetlerinin yer aldığı fonlara verilen isimdir. Risk oranı oldukça yüksek olduğu için uzun vadede güvenilir yatırım arayanlar için önerilmemektedir. Bunun yanında A tipi likit fonu diğerine nazaran daha fazla kazandırmaktadır. Hisse, karma, değişken ve sektör fonu olmak üzere dörde ayrılmaktadır.

Genelde 12 ayrı fon türü vardır. Her birinin oranı birbirinden farklı olduğu için A ve B olmak üzere iki ayrı grupta bir araya getirilmişlerdir. B tipi likit fonları, yatırımcıların zarar görmeden kazanç elde etmelerini sağlayan bir fondur. Vadeli yatırımlar için en uygun yatırım aracının bu olduğu düşünülmektedir.

Döviz ile Helal Yatırım

Türkiye’de en çok yatırım yapılan araçlardan biri olan döviz, haram karışmadan kar elde etmeyi sağlayan seçeneklerden biridir. Türk parasının dışındaki tüm yabancı paraların geneline döviz ismi verilmektedir.

Temelde nakit paraya çevrilebilen tüm enstrümanlara döviz adı verilmektedir. Çekler, havaleler, bono, tahvil, senet gibi nakde döndürülebilen her şey genel olarak bu çerçeveye dâhil edilebilmektedir.

Yatırım yapmak için birikiminizi döviz türlerinden herhangi birine çevirebilirsiniz. Para birimleri üzerinden partiler şeklinde para değerlendirmesi ile döviz yatırımınızı takip edebilirsiniz. Amerikan doları ve Euro, Türkiye’de en çok yatırım yapılan dövizlerdir. Her ikisinin aldığı değerlere göre paranız, artacak ya da azalacaktır. Dünya ekonomisi, döviz yatırımınızın kazanç sağlaması ile doğrudan ilintilidir. Bu nedenle piyasayı sürekli takip etmeniz, ne zaman geri çekilmeniz ya da daha fazla yatırmanız gerektiği hakkında fikir kazandırabilir.

Devlet Tahvili ile Helal Yatırım

1517 yılından itibaren varlığını devam ettiren devlet tahvilleri, yatırımcıların ellerinde bulunan birikimlerini güvenli şekilde değerlendirmelerine yardımcı olmaktadır. Tahvillerin devlet tarafından çıkarılması ödemelerde herhangi bir sorun yaşanmamasına neden olmaktadır. Çünkü bu yatırımda esas olan devlet güvencesidir.

Temelde devletin finansal kaynak üretmek için borç senetlerini halka sunması anlamına gelmektedir. Bu senetlerden alan yatırımcılar da devlete borç vermiş kişiler olarak düşünülebilir. Borç günü geldiğinde parasını kârıyla beraber geri alacaktır. 

Altın ile Helal Yatırım

İnsanlık tarihinin en köklü yatırım araçlarından biri olan altın, Türkiye’de de en az dünya genelinde olduğu kadar çok tercih edilmektedir. Güvenilir kazançlar arasında kabul edilen altın yatırımı, uzun vadede yatırımcının yüzünü güldürebilmektedir.

Yatırımın yapıldığı dönemde düşük fiyatlar beklenmeli ve doğru adım atılmalıdır. Bozdurulmak istendiğinde ise tam tersi fiyat artışı gözlenmelidir. Bu şekilde ciddi manada kar elde edebilirsiniz.

BES ile Helal Yatırım

Bireysel emeklilik sistemi olarak açılan BES, kişinin bu sistem üzerinden kar elde etmesine dayanmaktadır. Devlet destekli olan bu yatırımda %25’lik gelir vergisi avantajı bulunmaktadır. Siz ne kadar yatırım yaparsanız yatırdığınız paranın %25 fazlası hesabınıza yatırılacaktır.

Biriktirdiğiniz para farklı fonlarda değerlenebilmektedir. Bir süre geçtikten sonra paranızın tamamını çekebilme şansı sunulmaktadır. Bunun dışında maaş olarak bağlanmasını isterseniz size maaş olarak da döndürülebilmektedir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

“Helal Yatırım Araçları Nelerdir?” üzerine 2 yorum

  1. ahmet hüseyin dedi ki:

    Helal kazanç kaynakları olarak gösterdiğiniz yatırım seçeneklerinin çoğu helal değil.Borç verdikten sonra paralarının karşılığını almak almak riba/faiz içeriyor bunun neresi helal.Kısaca faizi başka birşeyle kaplayıp kendinizi kandırıyorsunuz.Vadeli işlemlerde helal değil.Biraz araştırın.İnsanlar artık daha derin sorular soruyor yatırımla ilgili.BUNLARIN BAZILARI BARİZ GÜNAH!

  2. Ali Kara dedi ki:

    Günümüzde artık her şeyin içinde bir iş var gibi. İnsan güvenemiyor ki.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir