Hafta Sonu EFT Olur Mu?

Bankalar Finans Kredim

Hafta sonu eft yapılır mı, ne zaman hesaba geçirilir gibi sorular çok sık sorulmaktadır. Özellikle banka hesabını yeni açmış ya da para transferleri konusunda henüz çok bilgisi olmayan kişiler bu konularda endişe duyabilmektedir.

Birçok kişinin eft ile havaleyi karıştırdığı, ikisinin de aynı günlerde aynı saatlerde mümkün olduğunu sandığı görülmektedir. Bu noktada önce havale ile eft’nin ayrımının doğru yapılması oldukça önemlidir.

Havale aynı banka hesapları arasında para transfer edilmesi durumudur. Hangi banka olursa olsun kendi müşterilerinin iki hesabının arasında para transferine izin vermektedir. Bu noktada sorulan hafta sonu havale yapılır mı sorusunun cevabı da evettir. Haftanın her anı ve her dakikası havale işlemleri yapılmaktadır. Eft’de ise durum biraz daha farklı işlemektedir.

Eft Nedir?

Eft’nin kelime açılımı, elektronik fon transferi olarak bilinmektedir. Elektronik sistem üzerinden özel yazılımlarla sıralı işlemle para transferlerinin gerçekleştirilmesi işlemine verilen isimdir. Eft, iki farklı banka hesabı arasında para transferinin gerçekleştirilmesi amacını taşımaktadır.

Bankalar, kendi belirlemiş oldukları saatlerde müşterilerinin eft yapmasına izin vermektedirler. Bu saatler bankaya göre değişkenlik gösterse de hemen hepsinin ortak saatleri bulunmaktadır.

Eft Hangi Saatler Arasında Yapılabilir?

Eft işlemleri kimi bankalarda ufak saat farklılıkları gözlemlense de çoğunlukla mesai saatleri içinde gerçekleşmektedir. Her banka saat 09.00 ile 17.00 arasında eft işlemlerini uygulamaktadır. Bu noktada her bankanın belli bir sıra dâhilinde işlemleri gerçekleştirdiği unutulmamalıdır. Bunun için eft’nin saat 9 gibi anında gerçekleşmesini beklemek çok da uygun değildir. Mesai saatleri içerisinde işlemlerin elektronik ortamda gerçekleşmesi saat 5’ten sonraya kalmasına neden olabilmektedir.

Eft Hangi Günler Arasında Yapılabilir?

Hafta sonu eft yapılır mı sorusu merak edilen sorulardan biridir. Bu noktada eft’nin çalışma mantığını anlamak daha sağlıklı olacaktır. Yalnızca mesai saatleri içerisinde elektronik fon transferi gerçekleştirildiği unutulmamalıdır. Dolayısıyla kişilerin eft yapmak istediklerinde saat kuralına dikkat etmesi önerilmektedir.

Saat kuralının yanı sıra gün kuralına dikkat edilmesi de oldukça önemlidir. Hafta sonu eft işleminin yapılması mümkün değildir. Gönderdiğiniz para, pazartesi günü mesai saatleri içerisinde hemen transfer olabilirken hafta sonunda böyle bir durum söz konusu olmayacaktır. Dolayısıyla hafta sonu eft yaptığınızda paranın transfer sürecini beklemeniz gerekmektedir.

Eft Ne Zaman Hesaba Geçebilir?

Eft işlemlerinizi hafta içi mesai saatleri içerisinde gerçekleştirirseniz en az 5 dakika en fazla 1 saat içerisinde hesaba transfer olduğunu görebilirsiniz. Bu durum bankada yaşanacak herhangi bir aksilikle birkaç saat ertelenebilir fakat gün içinde yatırılması mümkündür.

Hafta sonu yapılan eft ne zaman hesaba geçer sorusunun cevabı ise ilk mesai gününe bağlı olarak transfer olmasıdır. Cuma günü mesai saatleri sona erdikten sonra yapacağınız herhangi bir eft işleminin en erken Pazartesi günü hesaba transfer edileceğini bilmelisiniz. Aynı şekilde Cumartesi ya da Pazar günü eft yaptığınızda da hesabınıza transfer süreci Pazartesi günü olacaktır.

Mesai Saatleri Dışında Nasıl EFT Yapabilirim?

Eft göndermek istediğiniz zaman saatlerin önemli olduğunu unutmamalısınız. Bunun yanında acil para transferi gerçekleştirmek zorunda kalırsanız bu durumda farklı yollar düşünmek mecburiyetinde kalabilirsiniz. Eft saatleri dışında olduğunuzda yapabileceğiniz en erken transfer işlemi bankamatik aracılığıyla olacaktır.

Paranızı kendi hesabınızdan çekip daha sonra eft yapılacak banka hesabına yatırmanız daha hızlı sonuç verecektir. Bunun için sadece bankamatik değiştirmeniz yeterli olacaktır.

Eft yapılacak hesabın bankamatiğine hesap numarası ve şifre girmeniz yeterlidir. Sonrasında paranızı kendi hesabınıza yatırıyormuş gibi rahatça yatırabilirsiniz. Eft yerine para transfer etmenin en hızlı yolu budur.

Sosyal Ağlarda Paylaş

“Hafta Sonu EFT Olur Mu?” üzerine 1 yorum

  1. Yılmaz Doğan dedi ki:

    İş bankası cumartesi EFT yapar mı? Yarın acil para çekmem lazım arkadaşım gönderecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir