Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları Nedir?

Para Piyasa Finans Kredim

Portföylerindeki gayrimenkullerin alınmasından ve satılmasından kar elde eden gayrimenkul yatırım ortakları yıl sonu geldiğinde karı kendi aralarında dağıtmaktadır. Gayrimenkul yatırım ortaklarının paylarını satın alıp ortak olan yatırımcılar getirisi yüksek olan gayrimenkullerden bu şekilde yararlanmaktadır. Gayrimenkul yatırım ortaklıkları, belirli sınırlandırmalar dahilinde, çeşitli alanlarda faaliyet gösterebilir.

Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları Nedir?

Sermaye Piyasası Kurulu tarafından, Sermaye Piyasası Kanunu çerçevesinde düzenlenen gayrimenkullere, gayrimenkullere dayalı sermaye piyasası araçlarına ve gayrimenkule dayalı projelere yatırım yapmak şeklinde faaliyet gösteren bir portföy yönetim şirket tipine gayrimenkul yatırım ortaklıkları adı verilir. Gayrimenkul yatırım ortaklıklarında riskin çeşitlendirilerek dağıtılması bu piyasayı yatırımcılar için cazip unsurlardan birisi haline getirmektedir.

İlginizi Çekebilir: Yatırım Yöntemleri ve Tavsiyeleri

Gayrimenkul Yatırım Ortaklıklarının Kuruluşları

Gayrimenkul yatırım ortaklıkları birçok farklı biçimde ve çeşitli sebeplerden oluşabilir. Bir alışveriş merkezi ya da benzeri belirli süresi olan bir projeyi gerçekleştirmek için süreli olarak kurulabilir. Belirli alanlarda yatırım yapmak amacıyla süresiz ya da süreli olarak kurulabilir. Yatırım alanına yatırım ya da belli bir projeye yatırım yapmak amaçlarıyla, amaçta sınırlama olmadan süresiz ve sürekli olarak kurulabilirler.

Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları Ne İş Yapar?

Kurulmuş olan gayrimenkul yatırım ortaklıklarında SPK’nın belirlemiş olduğu belirli işler yapılmaktadır. Ortaklıklar, getiri ihtimali yüksek olan gayrimenkullere yatırım yapabilirler. Gayrimenkul temelli projelere yatırım yapabilmek gibi bir hakları da vardır. Gayrimenkul yatırım ortaklıkları, portföylerinde bulunan gayrimenkullerden kira geliri elde edebilirler. Ancak gayrimenkul yatırım ortaklıklarının temel işi gayrimenkulden alım satım kazancı elde etmektir.

Devletin gayrimenkul sorununu ortadan kaldırmak için sağlanan vergi teşvikleri gayrimenkul piyasasında bu tür bir ortaklığı cazip kılmaktadır. Gayrimenkule, projelere dayalı yatırımların güven unsuru oluşturduğu da biliniyor. Devlet tarafından destek görülen bir yatırım alanı olması birçok açıdan önemlidir.

Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları Faaliyet Sınırlandırmaları

Gayrimenkul yatırım ortaklıklarında faaliyetlerin belirli sınırlamaları vardır. Bu tür ortaklıklar yalnızca gayrimenkule dayanan portföy işletmeciliği kapsamında faaliyet göstermek zorundadır. Doğal olarak gayrimenkul yatırım ortaklıkları bünyelerinde ekipmanlar, makineler bulunduramazlar. Proje yürütemeyecekleri gibi inşaat da yapamazlar. Gayrimenkul yatırım ortaklıkları sadece inşaat projesini yürüten başka şirketlere finansman sağlarlar.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir