Findeks Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notu birçok bileşenden oluşan, bankaların kredi kararı verme aşamasında önemli bir referans kabul ettikleri nottur. Bankalar dışında birçok finansal kurum Findeks’den yararlanabilir. Kredi notunu yüksek tutmanın en önemli formülü ödemelerin düzenli yapılmasıdır.

Findeks Kredi Notu Öğrenme Adımları

Findeks kredi notunu öğrenmek için öncelikle üye olmanız gerekmektedir. Findeks’e üye olmak için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. Bu noktadan sonra karşınıza kredi notu öğrenmek için ödeme ekranı çıkacaktır. Burada 8-10 TL arasında bir ödeme yaptıktan sonra kredi notunuza ulaşabilirsiniz. Ayrıca sitede yer alan daha uygun fiyatlı ve kapsamlı bireysel paketlerden edinebilirsiniz. Ticari işlemler için gerekiyorsa paketlerin ticari olanları da bulunmaktadır.

Findeks Kredi Notu Nedir? Neye Göre Hesaplanır?

Findeks kredi notu, bankalardan kullanılan kredilerin, kredi kartlarının ve hesap geçmişlerinin verilerinden oluşturulmaktadır. Notun yer aldığı rapora bakılarak kişinin ödemeyi yapıp yapamayacağı konusunda fikir sahibi olunabilir. Kredi kullanmak, kredi kartı almak isteyenler kredi notlarını öğrenerek netice konusunda fikir edinirler.

Findeks kredi notu oluşturulurken bazı temel bileşenler dikkate alınır. Bunların her birinin notu etkileme yüzdeleri de değişkendir. Kredi notunu en çok %30 oranında, kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıkları belirler. Kredi taksitlerinin, kredi kartı hesap özetlerinde yer alan en az ödeme tutarının vaktinde ödenmesi kredi notunu yükseltmektedir. Son ödeme tarihi geçince yapılan ödemeler notun düşmesinde fazlasıyla etkilidir.

Bu oranı %25 ile hesap ve borç durumu takip etmektedir. Kapanan kredilerin durumu, borç bakiyeleri ve var olan limitler dikkate alınır. Yeni alınan krediler risk durumu belli olmadığından göreceli olsa da %20, kredi kullanım yoğunluğu ise %15 oranında Findeks kredi notunu etkilemektedir.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.