Ev Hanımlarına Emeklilik Başvurusu

Emeklilik Finans Kredim

Ev hanımlarına emeklilik başvurusu fırsatı sunulması, kadınlar için büyük bir fırsattır. Farklı nedenlerle çalışma hayatına girmemiş olan kadınlar da emekli maaşı alabilmek için yeni bir fırsat yakalayabilir. Bunun için emeklilik şartlarına göz gezdirmek ve emekli olmak için uygun olmak son derece önemlidir.

Türkiye’de çalışan bayan kadar ev hanımı olması, ev hanımlarına da emeklilik haklarını doğurmaktadır. Ev hanımlığı yapan ve emeklilik kıstaslarına uyum sağlayan kişiler daha kolay şekilde emekli olabilmektedirler. Bunu sağlayabilmek için ev hanımlarına emeklilik şartları nelerdir sorusuna cevap bulmak gerekmektedir.

Ev Hanımlarına Emeklilik Başvurusu

Ev hanımlarına emeklilik fırsatının sunulmasının ardından kimler emekli olabildiklerini, hangi şartları taşıdıklarını merak etmektedirler. Bunlarla beraber bir de nasıl, ne şekilde başvuru yapılacağı da sıkça araştırılmaktadır.

Ev hanımı olarak emeklilik başvurusunda bulunmak isterseniz yapmanız gereken şey Vergi Dairesi’ne gitmektir. Vergi Daire’sinden gelir mükellefi olmadığınıza dair bir yazı almanız gerekmektedir. Başvurunuzu yaparken bir sonraki adım doldurmanız gereken sigorta bildirgesidir.

İsteğe bağlı sigorta giriş bildirgesi doldurduktan hemen sonra sigorta işlemleriniz başlamakta ve primlerinizi ödemeniz için uygun ortam oluşturulmaktadır. Sonrasında ödemeniz gereken prim belirlenecek ve başvurunuz tamamlanacaktır.

Ev Hanımlarına Emeklilik Başvuru Şartları Nelerdir?

  • Ev hanımlarının emekliliği için aranan birkaç temel kriter bulunmaktadır. Bu birkaç temel kriterin yerine getirilmesi halinde kişinin başvurusunu yapması ve emekli olması çok da uzun sürmeyecektir.
  • Ev hanımına emeklilik şartlarından ilki 18 yaş sınırını geçmiş olmaktır. Kişi, primini ödeyecek ya da uygunluğu sağlayacak olsa da 18 yaşından küçük olması halinde emeklilik başvurusunda bulunması mümkün değildir.
  • Emeklilik şartları kapsamında ev hanımlarından beklenen bir başka kriter farklı bir yerde çalışmama durumudur. Kişi, sigortalı olarak çalışıyorsa bu durumda emekli olması söz konusu olmayacaktır. Bununla beraber herhangi bir yerde gizli şekilde çalışması da büyük bir suçtur. Fark edilmesi halinde verilen paraların geri alınacağı bilinmelidir.

Çalışan Ev Hanımları Emeklilik Başvurusu Yapabilir mi?

Ev hanımlarına emeklilik son dakika güncellemeleri ile devamlı değişen bir durumdur. Yapılan düzenlemelerle beraber çalışma durumunun aydınlatıldığı görülmektedir. Kişinin emeklilik başvurusu yapmadan önce bu kuralları bilmesi son derece önemlidir.

Ev hanımı, emekli olmak istiyorsa bu durumda önce zorunlu sigorta olan bir yerde çalışmaması gerektiğini bilmelidir. Bununla beraber sigorta zorunluluğuyla beraber herhangi bir yerde çalışıyorsa dahi 30 günü doldurmaması önemlidir.

30 günlük çalışma süresinin doldurulması, emekli olmaya engeldir.

Evden Çalışan Ev Hanımları Emeklilik Başvurusu Yapabilir mi?

Ev hanımlarına emeklilik maaşı veriliyor mu sorusunun cevabı evettir. Bunun yanında emekli olmak için bazı kıstasların belirlendiği de unutulmamalıdır.

Çalışan bir bayanın emeklilik için başvuru yapması mümkün değildir. Ev hanımı emeklilik maaşının alınabilmesi için ya 30 günden az çalışılmalı ya da evden çalışılmalıdır.

Evden çalışma bünyesinde bahsi geçense el örgüleri gibi el emeği gerektirip küçük çaplı çalışmalardır. Bu durumu büyütüp atölye açmak ya da daha büyük bir işletme yerine sahip olmak, emeklilik başvurusu yapılmasını engelleyecektir.

Ev Hanımları Emeklilik Başvurusunda İkamet Önemli mi?

Ev hanımlarına emeklilik maaşı için şartlar nelerdir sorularına birkaç temel şart verilmektedir ancak yaşanan ülke de bu başvuru için önemlidir.

Emeklilik maaşı için başvuruda bulunmak isteyen kişilerin Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşaması gerekmektedir. İkametgâhı ülke sınırları dışında olan kişilerin ev hanımı emekliliğinden faydalanabilmesi mümkün değildir. Başvurunuzu yaparken ikametgâh belgenize dikkat etmelisiniz.

Ev Hanımlarına Emeklilik Başvurusunda Ne Kadar Prim Ödenecek?

Ev hanımlarına emeklilik toplu ödeme ya da prim ödemeleri konu başlıkları sıkça tartışılmaktadır. Her yıl yapılan düzenlemeler sonucunda ödenecek primlerin farklı olduğu ve değişkenlik gösterdiği bilinmektedir.

Emeklilik için başvuruda bulunmak isteyen kişi, öncesinde prim detaylarını muhakkak öğrenmelidir.

Prim ödemesinin %20’lik kısmının yaşlılık ve ölüm sigortası, %12’sinin ise genel sağlık sigortasından oluştuğu bilinmektedir. Bununla beraber yatırılacak ortalama primin şimdilik 541 TL civarında olduğu görülmektedir. Emekli olmak isteyen ev hanımı, ödeme taksitlerini bu ücret üzerinden gerçekleştirmektedir.

Ev Hanımları Emekliliklerini Hangi Kurum Üzerinden Yapacaklar?

Emklilik üzerine bir araştırma yaptığınızda ev hanımlarının da emeklilik kapsamında olduğunu görebilirsiniz. Şartların uygunluğu söz konusu olduğunda ev hanımı olarak emekli olmanız çok da zor olmayacaktır.

Ev hanımlığı bünyesinde emekli olmak için başvuran kişiler, BAĞ-KUR aracılığıyla emekli olacaklarını bilmeliler. Çalışmayan ve herhangi bir sigortalı işte bulunmamış olan bayanlar, başvuru yaptıklarında emeklilikleri bu kurum vasıtasıyla gerçekleştirilecektir.

Ev Hanımları Emeklilik Başvurusu Sonrasında Ne Zaman Emekli Olurlar?

Emeklilik için başvuruda bulunan ev hanımları, yeterli gün adedince prim ödemek zorundadırlar. Bu bağlamda her başvuru yapan kişinin emeklilik tarihi diğerinden farklı olacaktır. BAĞ-KUR’dan emekli olabilmeniz için toplamda 9000 gün primi doldurmuş olanız istenmektedir.

Daha önce bu primleri azaltmış ya da hizmette bulunmuş olan kişilerin, başvuruları esnasında ödenecek primleri daha az görünmektedir. Dolayısıyla emekli olmak daha da kolay olmaktadır.

Ev hanımlarının gün sayısının yanında bir de yılı doldurmuş olmaları önemlidir. Bir ev hanımının emekli olabilmesi için 58 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.

Yaşını dolduran, primlerini ödeme konusunda avantaj sahibi olan ve başvurusunu eksiksiz şekilde tamamlamış olan kişiler kolayca emekli olabilirler. Bu sayede ev hanımı olarak emeklilik başlar.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir