Eşlerin Kredi Notu Birbirini Etkiler mi?

Aynı evde yaşayan hane halkı ya da eşin kredi notlarının kredi başvurusunu nasıl etkileyeceği diğer bileşenlere göre değişiklik göstermektedir. Kişinin bireysel kredi notu, kredi tür ve miktarı bu bileşenlerden bazılarıdır. Ev kredisi gibi ev halkını ilgilendiren kredilerde eşin kredi notu da krediyi etkileyecektir. Bireysel kredilerde eşin kredi notunun etkilenmesi pek beklenmez.

Eşi Yasal Takipte Olanlar Kredi Kullanabilir mi?

Eşin kredi notunu bazı bankalar özellikle incelemek istemektedir. Gelir gider dengesi, kredi verirken banka için önemli bir husustur. Özellikle yüksek miktarlı kredilerde gelirin gideri karşılayıp karşılamadığını görmek ve incelemek için banka eşin durumunu inceleyecektir. Yasal takip bankalar için önemli bir konudur. Eş yasal takipteyse banka kredi için sizi zorlayabilir ve talebinizi reddedebilir. Özellikle taşıt, ev kredisi gibi yüksek tutarlı ve uzun vadeli kredilerde olumlu yanıt almanız imkânsızdır.

Eşin Düşük Kredi Notu Krediye Engel midir?

Yasal takip ile düşük kredi notu arasında büyük fark vardır. Yasal takip son derece ciddi bir olaydır ve olumsuz yanıt almanıza neden olabilir ama düşük kredi notunda banka biraz zorlansa da ikna olabilir. Kredi notu düşük kişilerde değerlendirme gelir miktarına yönelik yapılacak ve gelir gider dengesi göz önünde bulunduracaktır. Basit kredi sistemlerinde, düşük miktarlarda kredilerde başvuruyu yapacak olan kişinin kredi notu eşinkinden daha önemlidir.

Bireysel Kredilerde Eş Durumu Nedir?

Bireysel kredilerde bankalar, evde yaşayan diğer kişilerin durumunu pek önemsememektedir. Adı üzerinde bireysel kredi kişinin kendi durumuyla alakalıdır ve ödeme konusunda kişinin gelir gider dengesine bakılır. Ödeme yapılmaması gibi olaylarda ise hanenin ortak mallarına icra gelmesinden ziyade kişinin maaşı önceliklidir. Bazı bankalar evli kişiler için buna rağmen eş onayı gibi taleplerde bulunabilmektedir.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.