Kredim Onaylandı. Vazgeçip Almazsam Ne Olur?

Kredi Finans Kredim

Günümüz yaşam koşulları içinde insanların kredi veren bankalara olan ihtiyaçları her geçen gün artmaktadır. Kredi çekmeninde son derece kolaylaştırıldığı bu dönemde internet üzerinden ya da tek bir mesaj ile kredi başvurusunda bulunmak oldukça kolaydır. Ancak kolay bir şekilde başvurulup onaylanan krediden vazgeçmek pek çok kişinin hakkında bilgi sahibi olmadığı konulardan biridir.

Bu noktada kredi çeken banka müşterilerinin çıkan kediden vazgeçmek gibi yasal haklarının olduğunu iyi bilmelidirler. Kredinin onaylandığına dair mesaj alan bir kişi dilerse onaylanan krediyi almamak gibi bir hakkı vardır. B

öyle bir durumun içinde olan kişilerin mutlaka banka müşteri danışmanları ile iletişimde olmaları ve böyle bir durumda nasıl bir yol izlemeleri gerektiği hakkında bilgi almaları gerekir.

Onaylanan Kredi Nasıl İptal Edilir?

Kredi notu yüksek olarak kredi başvurusunda bulunan pek çok banka müşterisinin nakit para talebi kolaylıkla onaylanmaktadır. Ancak nakit para ihtiyacını başka şekilde gideren ve onaylanan krediye ihtiyacı kalmayanların çıkan krediden vazgeçmek için bizzat en yakın banka şubesine gidilmesi ya da müşteri hizmetleri numarasından durumun izah edilmesi gerekir.

Onaylanan krediyi almamak cüzi bir miktarda bankalar tarafından masraf kesintisinin yapılmasına neden olabilir. Sözleşmelerde belirtilen bu kesinti yaklaşık olarak 100 ile 200 lira arasında değişebilmektedir. Bu noktada çıkan krediden vazgeçmek ve kesintinin olmaması için paranın hesaba geçmesinden önce iptal talebinde bulunulmasında fayda vardır.

Onaylanan Kredi Kullanılmazsa İptal Edilir Mi?

Kredi kartı kullanan pek çok kişi artık günümüzde rahatlıkla kredi başvurusunda bulunmaktadır. Bunun için herhangi bir bankanın müşterisi olmak ve kredi notunun bankanın kredi vermek için yeterli gördüğü düzeyde olması gerekir.

Tüm şartları sağlayıp kredi başvurusunda bulunduktan sonra, onaylanan krediyi kullanmaktan vazgeçen kişilerinde, hesaplarına yatan parayı kullanmadan geri iade etme hakları bulunmaktadır. Bu noktada onaylanan kredi, banka müşterilerini yasal bir sorumluluk altına sokmamaktadır.

Hesapta kalan ve çekilmeyen kredi banka tarafından fark edildiğinde, müşteri temsilcileri ilgili müşteriyi arayarak kredinin kullanılmama sebebi sormaktadır. Bu durumda telefon aracılığı ile krediyi kullanmaktan vazgeçildiği sözlü olarak beyan edildiğinde kredi otomatik olarak iptal edilecektir.

Müşteri temsilcisi ya da banka şubesi çalışanı ile krediden cayma hakkınızı kullanmak istemiyorsanız; yani sözlü iletişim kurmadan kredinin iptalini talep edecekseniz; kredi cayma dilekçesi hazırlayıp bireysel müşteri temsilcisine teslim edebilir ve işlemlerin yapılmasını bekleyebilirsiniz.

Kredi Cayma Dilekçesi Nasıl Hazırlanır?

Onaylanan ve verilen krediden paraya dokunulmaması halinde 14 gün içinde cayma hakkınız var. Kredi onaylandıktan sonra kullanmaktan vazgeçerseniz; cayma dilekçesini hazırlayarak bankaya iletmeniz yeterli olacaktır.

Dilekçeyi ilgili bankaya hitaben, kredi bilgilerinizin detaylarına yer vererek ve isteğinizi açıkça belirterek hazırlamalısınız. Dilekçeyi hazırlarken kredi kullanım sözleşmenizi de yanınızda bulundurmalısınız.

Kredi bilgilerinizi sözleşmede detaylı olarak görebilirsiniz. Dilekçenin ıslak imzalı olması da kredinin iptal edilmesi konusunda önemli bir detaydır.

14 Günü Geçen Caymalarda Kredi Nasıl İptal Edilir?

Yasal süre dolduktan sonra krediyi kullanmaktan vazgeçtiğinizi beyan ederseniz banka muhtemelen sizden bir miktar talep edecektir. Bu durumda yapabileceğiniz şey kullanmış olduğunuz kredinin parası ile çekmiş olduğunuz bu krediyi hiç vade geçirmeden kapatmak olacaktır.

Erken kapama tutarı çektiğiniz krediden bir miktar fazla olabilir ama başka yol olmadığından krediyi bu şekilde sonlandırmanız en doğrusudur.

Onaylanan Konut Kredisi İptali

Konut kredisi kullanmaya karar vermiş ve son aşamaya gelmişseniz; krediniz onaylanmışsa her şey yolunda demektir. Ancak ev sahibi ile aranızda bir pürüz olduysa ya da herhangi bir sebepten evi almaktan vazgeçtiyseniz; onaylanan krediyi kullanmama hakkına sahipsiniz.

Konut kredisinin iptali durumunda eksper ücretinin ve çeşitli giderlerin geri alınamayacağını bilmelisiniz. Tapu devri aşamasını geçmişseniz ve ev banka tarafından ipotek edilmişse; iptal seçeneği ortadan kalkmaktadır.

Onaylanan İhtiyaç Kredisi İptali

İhtiyaç kredisi kullanmaya karar verdikten sonra kullanmaktan vazgeçmişseniz; krediyi kullanmama hakkınızı kullanabilirsiniz. Para hesabınıza yatmamışsa yani ön onaydan geçmişse kalan diğer belgeleri ve onayları vermezseniz; kredi kolaylıkla iptal edilir ama kredi hesabınıza yatmış ve kredi kullanım ücreti tahsil edilmişse işlemler biraz daha uzun olacaktır. Ayrıca kredi kullanım ücreti de tarafınıza geri ödenmeyecektir. Bunun için ek olarak tüketici hakem heyetlerine dekont ve kredi bilgilerinizle başvuru yapmanız gerekmektedir.

Onaylanan Taşıt Kredisi İptali

Taşıt alırken alacağınız araç ikinci el değilse; bankadan taşıt kredisi kullanabilirsiniz. Taşıt kredisine başvuru yapıp onay aldıktan sonra aracı almaktan vazgeçerseniz; işlemlerin devam etmesi için gerekli belgeleri teslim etmeyerek krediyi kullanmayabilirsiniz.

Kredi onaylanmış ve ödeme yapılmış ise krediyi kullanmaktan vazgeçtiğinizde taşıt için eksper ücreti, kredi kullanım ücreti gibi giderler kesilmiş olup geri ödemesi de yapılmayacaktır.

Onaylanan Kredi Kullanılmazsa Ne Olur?

Onaylanmış krediyi kullanmadığınızda, ödeme hesabınıza çoktan yapılmışsa başta maddi zararınız olacaktır. Krediyi iptal etme sürecinde ek olarak banka işlemleriyle uğraşacak ve zaman harcayacaksınız.

Onaylanan krediyi kullanmamanız halinde bankalarla aranızdaki ilişkiyi yakından etkileyecek kredi notunuz da durumdan etkilenebilir. İlerleyen dönemde bankalarla olan ihtiyaçlarınızın olumsuz sonuçlanmaması için kredi alırken net olmalı ve vazgeçme ihtimali olmayacak şekilde işlem yapmaya özen göstermelisiniz.

Onaylanan Krediyi Kullanmamak Kredi Notunu Nasıl Etkiler?

Onaylanan krediyi kullanmıyor olmanız bankalarca finansal açıdan sorun kabul edilmektedir. Sürekli kredi başvurusu yapmak, kredi başvurusundan sürekli olumsuz cevap almak nasıl ki kredi notunu etkiliyorsa; onaylanmış krediyi kullanmamak  da kredi notunuzu olumsuz etkileyebilir.

Kredi notunun yükseltilmesi, sabit tutulması oldukça güç olduğundan kredi notunuzu olumsuz etkileyecek bu olaya bulaşmamanız en doğrusu.

Krediyi bankadan iptal etmek yerine kullandıktan sonra aynı parayla borcu erken kapatmak daha uygun olacaktır. Böylece kredi notunuz da olumsuz etkilenmeyecektir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

“Kredim Onaylandı. Vazgeçip Almazsam Ne Olur?” üzerine 4 yorum

 1. Cihan dedi ki:

  Ön onaylı kredi kaç gün sonra iptal olur? Bu aşamada almaktan vazgeçsen bir şey olmaz dimi?

 2. Canan Aksoy dedi ki:

  Onaylanmış krediden vazgeçme durumunda kredi notunda düşüş olur mu?

 3. Yunus dedi ki:

  Konut kredisi kullandim , tapu asamasindayim , yeni bir ihtiyac kredisi kullanirsam bu kredi notu bilgisinde gozukup konut lredisini tehlikeye sokarmi…

 4. engin geles dedi ki:

  hocam maasimi garanti bankasindan aliyorum kredi istedim onaylandi kullanmadim 3 gun sonra iptal ettim sonra tekrar istedim oda onaylandi hesabima yatirdilar nakite ulastim iptal etme şansim varmi veya iptal et sem nolur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir