Çek Kırdırma Nedir? Nasıl Yapılır?

Gündem Finans Kredim

İş yeri sahiplerinin ya da günlük hayatı içerisinde sık sık çek ve senetlerle uğraşanların iyi bildiği konulardan birisi de çek kırdırma işlemidir. Çek kırdırma işlemi kısaca; acil para ihtiyacı bulunan kişilerin sahip oldukları çeklerin kesim tarihlerini beklemeden, erken bir tarih içerisinde çeklerini bozdurmaları anlamına gelmektedir.

Çek Kırdırma İşlemini Kimler Yapmaktadır?

Günümüzde henüz ödeme günü gelmemiş olan çeklerin kırdırılması için bazı faktoring firmaları yasal olarak aracı olmakta ve böylelikle çek kırdırma işlemlerinin gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Piyasada bulunan pek çok faktoring firması çek kırdırma işlemlerini kolaylıkla yerine getirmekte fakat bu işlemin karşılığında da işlem başına %4 ila %5 arasında bir komisyon ücreti almaktadır.

Çek Kırdırma İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

Çeklerde herhangi bir vade olayı bulunmadığı için bankalara yapılacak olan ibrazdan sonra çekin karşılığının bulunması durumunda çekin değeri kadar olan ücret alınabilmektedir. Normal zamandaki uygulamalarda ise çekin kesilmiş olduğu gün, tacirler açısından vade olarak algılanmaktadır. Fakat çekte verilen tarihi beklemek istemeyen kişiler yasal faktoring firmalarına başvurarak çeklerini kırdırabilmekte ve karşılığını temin edebilmektedirler. Daha düşük komisyonla çalışan kişiler bulmak adına yasal olmayan faktoring firmalarından medet ummak ise çekin tamamının kaybolmasına neden olabileceği için oldukça riskli bir işlemdir. Bu sebeple ne olursa olsun herhangi bir tuzağa düşmemek adına çek kırdırma işlemlerini yasal firmalar ile birlikte yürütmek gerekmektedir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir