Bitcoin Nedir? Nasıl Kullanılır?

Bitcoin Finans Kredim

Teknolojinin gelişmesi ve bilgisayarın artık herkes tarafından kullanılmasıyla birçok alanda yenilikler olmaktadır. Bunlardan birisi de somut paraların yerine soyut denilebilecek sanal paralardır. Bitcoin, henüz çok yeni bir sistemdir. 2013 yılında dolaşıma girmiştir. Ancak kısa zamanda değeri yaklaşık 10 kat artmıştır. Gün geçtikçe de popülaritesi artmaktadır.

Bitcoin Nasıl Kullanılır?

İnternetten ilk olarak bir hesap cüzdanı oluşturmalısınız. Bunu herhangi bir internete girebilecek cihazdan açtırabilirsiniz. Bu cüzdanı oluşturduktan sonra sanal paralar satın alabilirsiniz. Örneğin Türk Lirasını Bitcoin’de sanal para alarak çevirebilirsiniz. Hatta bazı insanlar Bitcoin’i yatırım amaçlı kullanmaktadır. Paranın değeri kullanımının artması ya da azalmasına göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca özel bilgilerinizi internet ortamında paylaşmanıza gerek yoktur. Yalnızca sanal cüzdan oluşturursunuz. Bu cüzdan ile başka bir Bitcoin hesabı olan kişiye para aktarabilirsiniz. Aynı zamanda internetten alışveriş yapma imkânı da vardır. Ancak bu durum Türkiye’de çok yaygın değildir. Henüz çok yeni olması nedeniyle dünyada bazı ülkelerde kullanılmakla birlikte Türkiye’de kullanılmaya başlanmamıştır. Marketler, restoranlar, internet siteleri alışveriş yapılabilen bazı yerlerdir.

Bitcoin’in Artıları ve Eksileri

Öncelikle çok yeni olması nedeniyle birçok insan güvenmemektedir. Ayrıca sanal para yeni bir durumdur. Bu nedenle çok alışık olunmayan bir durumdur. Ancak uzmanlar insanların kısa zamanda adapte olacağını söylemektedir. Bu paralar bir ülkenin ekonomisine bağlı olmadığı için ülkelerdeki ekonomik dalgalanmalardan etkilenmemektedir. Bankalardaki gibi uzun uğraşlar sonucu hesap açmak zorunda kalmazsınız. Kısa sürede hesap açmak mümkündür. Başka bir hesaba para aktaracağınız zaman herhangi bir ek ücret ödemek durumunda kalmazsınız. Ancak eksilerinden birisi para değerinin çok kısa zamanda yükselmesinin yanında çok kısa zamanda da düşmesidir.  Bu nedenle yatırım yapmak isteyenleri sevindireceği gibi hayal kırıklığına da uğratabilir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir