Bankada Altın Hesabı Açtırmak Mantıklı mı?

Altın Finans Kredim

Bankada altın hesabı açtırmak mantıklı mı endişesi halk arasında sık sık gündeme gelmektedir. Altın yatırımı asırlardır gerçekleştirilen bir yatırım tarzıdır. Gerek yastık altında gerekse yatırım araçları vasıtasıyla altın her zaman kazandırmaya devam etmiştir.

Bankaların altına olan rağbetin farkında olması, yatırım yelpazesini genişletmesine neden olmuştur. Böylece yatırım yapmak isteyen müşterilere altın hesabı açmaları önerilmektedir.

Altın hesabı yorumları göz korkutucu olsa da tercih edilen bankaya ve yatırımın bilinçli yapılıp yapılmamasına bağlı olarak verimli sonuç alınabildiği de görülmektedir.

Bankada Altın Hesabı Açtırmak Mantıklı mı?

Altınları bankaya yatırmak mantıklı mı orada kar elde etmek mümkün mü soruları müşteriler tarafından çok sorulmaktadır. Her ne kadar bankalar altın birleşme günleri düzenleyip altınlarınızı bankaya teslim etmeniz gerektiğini dile getirse de bunun mantığınıza yatması son derece önemlidir.

Evinizde yastığınızın altında ya da kilitli çekmecelerinizde duran altının kazandırdığı oranı bankada da kazanacağınızı var sayarsanız banka ya da ev arasında herhangi bir fark kalmayacaktır. Dolayısıyla altınları bankaya yatırmak mantıklı bir adım olarak kabul edilebilecektir. Bu noktada bankayı tercih etmenin avantajları ve dezavantajları üzerine düşünmek gerekmektedir.

Bankada Altın Hesabı Açtırmak Kazandırır mı?

Bankada altın hesabı açma üzerine müşterilerin sahip olduğu en önemli şüphe kar durumudur. Banka altın hesabı yorumlarına göz gezdirdiğinizde ciddi şekilde kazandığınızı fark edebilirsiniz. Bunun nedeni bankanın faizle de kazanmanızı desteklemesidir. Vadeli ve vadesiz seçimini yapmanız bu açından son derece önemlidir.

Faiz olmadan yalnızca vadesiz şekilde altın hesabı açtırdığınızda altının inip çıkması üzerine kazanç elde edebilirsiniz. Altın değeri yükselirse siz de kazanırsınız, düşerse siz de kaybedersiniz.

Vadeli Altın Hesabı Açtırmak Kazandırır mı?

Vadeli altın hesabı önemli tartışmalara kaynaklık eden bir konudur. Birçok kişi altınının hem kendi değeri hem de faizi ile kazandırmasını istediği için vadeli altın hesabı açtırmayı uygun görmektedir. Vadeli altın hesabı açmak istediğinizde faizin kazancının çok getirisi olduğunu bilmelisiniz.

12 ay vade içerisinde altınlarınızda herhangi bir bozdurma durumunuz olmayacaksa vadeli hesap daha kazançlı olacaktır. Kısa süreli yatırımcıysanız bu durumda vadeli altın hesabı açmanızın herhangi bir faydası da olmayacaktır.

Altın Hesabı Açtırmanın Avantajları

  • Altın hesabı açtırmak her şeyden önce güvenlidir. Bankaların sunmuş olduğu özel sistemler, evde bulunan çekmeceden daha donanımlıdır. Dolayısıyla basit bir hırsızlık vakasında tüm birikiminizi kaybetmektense bankada yatırım hesabı oluşturmak çok daha sağlıklı olacaktır.
  • Altın hesabı oluşturmanın bir başka avantajı işçilik ücreti ödememenizdir. Kuyumcu gibi aracılara ödenen para, ciddi farklar kaybedilmesine neden olabilmektedir. Bu duruma engel olabilmek, bankada altın hesabı açtırmakla çok daha kolaydır.
  • Fiziki altın alan bankalardan ziyade altını gram değerinde alan bankalar daha sağlıklı işlem yapmaktadır.
  • Altın hesabı açtırmanın bir başka avantajı eski yeni tarihli tartışmasının son bulmasıdır. Eski tarihlilerin zarara neden olması, yeni tarihlilerin alırken fiyat farkı yaratması banka hesaplarında söz konusu olmamaktadır.

Altın Hesabı Açtırmanın Dezavantajları

  • Altın hesabı açtırmanın avantajları kadar olmasa da dezavantajları da bulunmaktadır. Bunlardan ilki ücret alınıyor olmasıdır. Yapacağınız her işlemden, alım ve satımlardan hesap oluşturmanızdan dahi ücret alınmaktadır.
  • Aylık hesap işletim, güvence hizmet ücreti de diğer ücretlere ilave olarak alınabilmektedir.
  • Vadesiz altın hesabının çok fazla getirisinin olmaması da bir başka dezavantajdır. Evde altının değer kazanması ile bankada vadesiz şekilde yatırımda olmasının çok büyük bir farkı yoktur. Kazancını hızla yükseltmek isteyen kişilerin vadeli hesabı tercih etmesi daha sağlıklıdır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

“Bankada Altın Hesabı Açtırmak Mantıklı mı?” üzerine 1 yorum

  1. Diğdem Çakır dedi ki:

    Geleceğimizin ne olacağı belli değil. Birikim yapmak şart. Biz de 3 5 kuruş arttırıyoruz ama nasıl değerlendirelim bilemedik. Bankada altın hesabı açtırmak mantıklı mı yoksa farklı bir şeye mi yatırsak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir