Banka Kredili Araç Satışı Nasıl Yapılır?

Banka Kredili Araç Satışı Nasıl Yapılır?

Banka kredili araç satışı nasıl yapılır, alınan aracı elden çıkarmak için nasıl bir yol izlemek gerekir soruları sık sık sorulmaktadır. Bugün bankaların sunduğu kredi imkânlarından sonuna kadar yararlanmayı tercih eden kişiler özellikle kredi alanında birçok hizmet almaktadır.

Birçok kredi türü olmakla beraber en sık tercih edilen krediler arasında taşıt kredisi yerini almaktadır. Taşıt kredisi ister yeni araç almak ister eski aracı yenilemek olsun fark etmeksizin temin edilebilen bir kredidir.

Alınan kredi ile beraber aracınızın performansından memnun kalmamanız ya da elinizden aniden çıkarmanız gerektiğinde bankaların size sunacağı şartlar hakkında yeterli bilgiye sahip olmalısınız.

Her banka taşıt kredisi verilmekle beraber bankaların kredili araç satışı hakkında da izlediği yollar, sunduğu şartlar bulunmaktadır.

Banka Kredili Araç Satılabilir mi?

Kredili araç satılabilir mi sorusunun cevabı evettir. Banka kredisi kullanan ve bu kredi ile araç alan kişiler araçlarını satışa çıkarma hakkına sahiptirler.

Çoğu zaman bankalar taşıt kredisi ile ilgili çok detaylı bilgiler verir, kampanyalardan bahsederler. Ne var ki bu bilgiler arasında kredili aracın satışıyla ilgili bilgi veren banka yoktur. Kredili araç satışını yokuşa sürmeleri sizin bu hakkı kullanmayacağınız anlamına gelmez.

Banka kredili araç satmak da en az almak kadar yasal haklarınız arasındadır. Burada önemli olan bankanın size sunduğu koşullara hâkim olmanızdır.

Sunulacak tüm şartlara hâkim olduğunuz zaman banka kredili araçları kolaylıkla satabilirsiniz. Banka ile görüşmek, yönlendirmelerin doğru olması süreci kolaylaştırmaktadır.

Banka Kredili Araç Nasıl Satılır?

Banka kredili araç satışı yapan galeriler olduğu gibi kişinin kendisinin de aracını satabilmesi mümkündür.

Banka kredili aracınızı elden çıkarmak için yapmanız gereken ilk iş bankanın rehin işlemi yapıp yapmadığını öğrenmektir. Rehin durumu söz konusu ise öncelikle rehin prosedürlerinin ortadan kalkması gerekmektedir.

Kredi borcunuzu tamamıyla bankadan kapattıktan sonra aracınız üzerinde olan rehin durumunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Borç kapandıktan hemen sonra devir işlemlerini yapıp araç satışına da onay vermeniz mümkün olmaktadır. Parası olan kişiler için en zahmetsiz ve kolay yol banka kredili aracın borcunu kapatmaktır.

Banka Kredili Araç Kredi Bitmeden Nasıl Satılır?

Borç kapanmadan kredili araç satmak borcu kapatmaktan biraz daha zordur ancak pek çok kişi elinde kredinin tamamı olmadığı için bu yöntemi tercih etmek durumunda kalmaktadır.

Banka kredili aracınızı, borç vadesi bitmeden satmak isterseniz notere gitmeniz gerekmektedir. Noterde sözleşme imzalanması halinde aracınızı satabilirsiniz.

Noterde imzalanan sözleşme temel olarak kullanım hakkı tanımaktadır. Sözleşmede borç sona erene kadar satış işlemi gerçekleşmemekte ancak kullanım hakkı verilmektedir.

Borç bittiğinde kişinin aracı tamamıyla üzerine alabilmesi mümkün olmaktadır. Bir çeşit emanet usulü olarak da bilinen bu işlem, acil satış durumlarında sık tercih edilmektedir.

Banka Kredili Araç Kredi Çekerek Satılabilir mi?

Kredili araç satışı noterde imzalanan sözleşme ya da borcu kapatma ile mümkün olamıyorsa bu durumda yapılması gereken ilk şey başka bir kredi çekmektir. Taşıt kredisini hangi bankadan çektiyseniz o bankaya giderek ihtiyaç kredisi çekmek istediğinizi belirtmelisiniz.

Durumu izah ettiğinizde işlemlerin hızlanması mümkündür. Çekilen ihtiyaç kredisi ile aracın borcunu kapatabilir, rehin durumunu da borç durumunu da ortadan kaldırabilirsiniz.

Banka kredili araç satışı için krediyi kredi ile kapatmak akıllı bir adım olmaktadır ancak faiz durumunu, ödeme koşullarını kendinize uygun şekilde düzenlediğinizden emin olmalısınız. Acele etmek sonrasında daha büyük borç problemleri doğurabilmektedir.

Kredi Devredilerek Banka Kredili Araç Satılabilir mi?

İkinci el kredili araç satışı işlemlerinde en az tercih edilen yöntemlerden biri de borç devridir.

Birçok kişi sizin sahip olduğunuz borcu devralmak istemez ya da süreç güvenli gelmez. Ne var ki borç devrinin de mantığa aykırı herhangi bir yolu yoktur. Yapılması gereken şey oldukça basittir.

Kredili aracı satmak için borcunuzu alıcıya devredebilirsiniz. Banka, alıcı ve satıcı arasında yapılan ortak anlaşma sonunda gerçekleşebilecek olan bu durum süreci kolaylaştıracaktır. Bununla beraber bazı şartların olduğu da unutulmamalıdır. En temel şart ise alıcının kredi puanının satıcıdan yüksek olmasıdır. Borcunuzu devredebilmeniz için alıcının bu ödemeyi kolaylıkla yapabileceği bir durumda olması gerekmektedir.

Kredili Araç Satışı Nerede Yapılabilir?

Kredisi devam eden araç satışı birçok kişinin tereddüt ettiği satışlardandır. Aracını kredili olduğu için satmaya cesaret edemeyen ya da kredili aracı satın almaya cesareti olmayan birçok kişi bulunmaktadır. Bu tarz kaygılar prosedürler yerine getirildiğinde ortadan kalkabilir çünkü araç satışı banka, satıcı ve alıcı arasında profesyonel düzeyde yapılabilir.

Satın alınmak istendiğinde kredili araç satan yerleri bulmak zor değildir. Bugün birçok firma kredili araç satışı yapmakta, galeriler bu alanda da hizmet vermektedir. Kişinin kendi satabileceği gibi sanal ortamda da satış yapılabilen noktalar bulabilmek mümkündür.

Kredili Araç Satarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredili araç alımı da satımı da son derece dikkat gerektirmektedir. Kredili aracı temin etmek isteyen kişi özellikle borç konusunda banka ile görüşüp ortak bir karar vardığından emin olmalıdır.

Kredili aracı satan kişi de koşullara hâkim olmaya özen göstermelidir.  Bankanın sunduğu şartlar ve çıkarmış olduğu ücretler bu konuda sorun teşkil edebilmektedir. Dikkatle araştırma yapıp ondan sonra araç alım satımı yapmak çok daha uygun olmaktadır.

Aracın durumu, özellikleri, hak ettiği değer, bankaya kalan kredi borcu, kredinin ne kadarının ödenip ne kadarının kaldığı dikkatle incelenmelidir. Ödenecek banka ücretleriyle beraber size ne kadara mal olduğunu ve ne kadarlık bir avantaj getireceğini bilmeniz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.