Banka Borcundan Dolayı Hapis Cezası Gelir mi?

Bankalar Finans Kredim

Anayasamızın 38. Maddesi; Hiç kimse, yalnızca sözleşmeden doğan bir yükümlülüğü yerine getirememesinden dolayı özgürlüğünden alıkonulamaz der. Yalnızca tek bir istisnai durum hapis cezası almanıza neden olabilir. O istisnayı anlatmadan önce bankaya olan borcunuzu ödeyemediğinizde sizi bekleyen süreci bilmeniz gerekir.

Bankaya Olan Borcumu Ödemezsem Ne Olur?

Borcunuzu ödemediğiniz takdirde, yasal takibe gelmeden önce size 90 günlük zaman ve tabi gecikme faizi verilir. İdari takip başlatılır.  Bu 90 gün boyunca banka mail,  telefon, kısa mesaj gibi yollarla borcunuzu ödemeniz için ikazda bulunur. Bu süreçte yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz hatta bazı bankalar kolaylık sağlamak amacıyla gecikme faizlerini bile kaldırır. Bu dönemde bankayla anlaşmaya varılırsa kalan borç miktarı ve faiz oranları değerlendirilerek yeni bir ödeme planı oluşturulur. Bunun sonucunda da ödeme yapılmazsa kanuni takip başlatılır. Banka borcunuzu denetlemesi için hukuk firmalarına başvurur, yeni bir telefon trafiği de bu dönemde alırsınız. Sizi aradıklarında hapse gireceğinizi söyleyerek korkutmaya çalışırlar, iş bu raddedeyken anayasamızın 38. Maddesinin sizin lehinize olduğunu unutmayın.

Benzer İçerik: İcra Takibi Ne Zaman Başlar?

Hapis Cezası Ne Zaman Uygulanır?

Asıl tehlike icra takibinin başlaması ile yaşanır. Bu süreçte banka hesaplarınıza, taşınmazlarınıza, maaşınıza el konulabilir. Bu dönemde dikkat etmeniz gereken en önemli tehlike, kredi borcunuz nedeniyle hazırlanan icra dosyasında borcunuzu ödeyeceğinize dair taahhüt ettiğinizi gösteren icra müdürünün de imzaladığı bir tutanak varsa ve borcunuzu gene de ödemezseniz icra ve iflas kanununun 340. Maddesine göre taahhüdü ihlal suçlaması ile 3 ay hapis cezasına çarptırılacağınızdır.  Almış olduğunuz 3 aylık hapis cezası bankaya olan borcunuzu silmez.

Yasal takip sürecindeki kişiler borcu ödeme imkânına sahip değilse herhangi bir ödeme planına imza atmamalıdır. Borcunuzu ödeyeceğinize dair bir taahhütte bulunmazsanız bankalar borcun ödenmesi için baskı yapmaktan başka bir şey yapamaz. Ancak banka tüm hesaplarınıza bloke koydurur. Maaşınıza haciz gelir. Varsa kefillerinizde borçtan sorumlu tutulur. Merkez Bankası’nın kara listesine alınırsınız. 5 yıl boyunca kredi kullanma ve kredi kartı alma ihtimaliniz kalmaz.

Bankaların kara listesinin nasıl sorgulandığını öğrenmek isterseniz; tıklayın! 

Kredi borcunuzu ya da kredi kartı borcunuzu ödeyemiyorsanız, yukarıdaki aksilikleri yaşamamak adına atacağınız en doğru adım banka ile görüşerek borcunuzun yeniden yapılandırılmasını talep etmektir. Özellikle bu dönemde daha önce 36 ay olan ihtiyaç kredisi vadesi 48 aya çıkmışken ve faiz oranları epeyce düşmüşken bu fırsatı kaçırmamak yararınıza olacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir