2017 Ocak Memur Maaşı Zamları Ne Kadar Olacak?

Ekonomi Haberleri Finans Kredim

Memurların en çok merak ettiği konuların başında 2017 maaş zamlarının ne kadar olacağı ile ilgilidir. Düzenli olarak her yıl Ocak ve Temmuz aylarında o yılın belirlenen oranlarına göre zam alan memurlar, 2017 yılında da maaşlarına yüzde kaç oranında zam yansıyacağını büyük bir merakla beklemektedir. Geçtiğimiz günlerde memur maaşlarına zammın %3 oranında yansıtılacağı haberlerde söz konusu olmuştur. Bu noktada asgari ücret geçim indiriminin artması ve enflasyondaki hareketlenmelerde tahminin %3 oranından yüksek olacağı yönündedir.

En Yüksek 2017 Memur Zammı Ne Kadar Olacak?

Maaşlarını zamlı alabilmek için gözlerini 2017 yılının Ocak ayına dikmiş olan pek çok memur, zammın ne kadar olacağı önemli detaylardan biridir. 2017 Ocak ayında verilecek zam oranı sadece çalışan memurlara değil, memur emeklisi, SSK ve BAĞ-KUR emeklileri içinde zam oranları belirlenmiştir. Yaklaşık 5 milyon kişiyi yakından ilgilendiren 2017 memur zamları konusu, en yetkili kişilerin açıklamaları ile büyük ölçüde açığa kavuşmaktadır. 2017 yılının ilk 6 aylık döneminde yüzde 3 olan zam oranı, ikinci 6 aylık dönem için ise yüzde 4 olarak belirlendiği, Çalışma ve Sosyal Güvelik Bakanı Faruk Çelik tarafından açıklanmıştır.

2017 Memur Maaşı Zam Oranları

2017 maaş zamlarının belli olması ile birlikte, hangi memurun ne kadar maaş alacağı ise büyük ölçüde netlik kazanmıştır. Bu noktada yeni işe başlayan bir memur ile uzun yıllardır memur olarak hizmet veren çalışanlar için 2017 memur zammı aynı olsa da, maaş farklılıkları elbette olacaktır. Diğer yandan 2017 memur zammının netliğe kavuşmasının ardından sık sık haberlere konu olan zorunlu bireysel emeklilik konusu da 2017 yılının ilk günlerinde resmi olarak yürürlüğe girecektir. Bu doğrultuda memurlardan bireysel emeklilik için kesilen katkı payı, ele geçen memur maaşında düşüşe neden olabilir. 2016 yılına ilişkin memur maaş oranları 6+5 olarak memur maaşlarına yansıtılmıştır. 2017 yılında ise bu oran 3+4 olarak belirlenmiş ve 2017 yılının 1 Ocak tarihinde memur maaşlarına enflasyondaki artışlarda esas alınarak yansıtılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

“2017 Ocak Memur Maaşı Zamları Ne Kadar Olacak?” üzerine 1 yorum

  1. Muzaffer dedi ki:

    Söz de zam. Vergilerle karşılaştırınca eriyor gidiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir