2017 Euro Fiyatları Nasıl Olur? Euro Alınır Mı?

Para Piyasa Finans Kredim

Avrupa ticari olarak sürekli büyümesi ve artışa geçmesine rağmen enflasyon değeri de günden güne artmaktadır. Bu nedenle euro, Türk lirasına oranla değer kazanıyor gibi görünmesine rağmen dünya ekonomisi içerisinde değer kaybetmektedir.

2014 yılından bu yana gerçekleşen en yüksek enflasyon oranını 2016’nın Eylül ayında yaşayan Avrupa, 2017 yılında bu değerin daha da artacağı yönünde haberlerle sarsılmış durumda. %1.0’ı kendileri için tehlikeli bölge olarak belirleyen euro kullanıcısı ülkeler, 2017 yılı itibariyle bu enflasyon oranının %1.3 olmasını planlıyorlar.

Yabancı analizcilerin ve finansçıların söyledikleri ortak tek cümle ise, 2017’de euronun hem dolar hem de pound karşısında kesinlikle değer kaybedeceği.

Euro’nun Değerini En İyi Şekilde Anlamak İçin Her Zaman Karşılaştırılması Gereken Para Birimi Nedir?

Euro’yu Türk lirası ile kıyaslamak ve buna göre değer kaybedip kaybetmediğini söylemek saçma olacaktır. Çünkü Türkiye içinde bulunduğu politik çalkantılardan dolayı ne yazık ki kendi ekonomiksel değerini günden güne kaybetmektedir. Özellikle son 4-5 yıl içerisinde, euro ve doların ülkemizdeki değerinin bu denli artmasının en temel nedeni, kendi paramızda yaşanan düşüşlerdir. Bu düşüşlerin en önemli nedeni hiç şüphesiz terör saldırıları ve buna bağlı olarak yabancı finansörlerin yatırımlarını Türkiye’den geri çekmeleridir.

Yukarıda bahsedilen nedenlerden dolayı euro ve dolar gibi para birimlerinin değerlerini ölçmek için Türk lirası ile kıyaslama yapmak mantıksız olacaktır. Bunun yerine yabancı para birimlerini kendi aralarında kıyaslamak daha doğru bir tutumdur. Euronun değerini ölçmek için kullanılabilecek en uygun birim pounddur. Özellikle yabancı kaynaklardan bu iki para birimini kıyaslarsanız, yıllar içerisindeki değer artış ve azalış grafiklerine ulaşarak yatırımlarınızı daha rahat şekilde yapabilirsiniz.

İkinci olarak euro ve dolar her zaman kıyaslanan iki para birimidir. Son yıllarda doların büyük artışta olması neredeyse dolar ve euroyu kafa kafaya hale getirmiştir. Zaten euroda yaşanan gerilemenin ve enflasyon artışının en temel nedeni, doların son zamanlarda kazandığı değerdir.

2017’de Euroya Yatırım Yapmak Mantıklı Mıdır?

Elbette euro Türk parasına göre son derece değerlidir, bu nedenle her zaman için elinizdeki parayı euroya çevirmek mantıklı olacaktır. Euro’nun 2017’de büyük bir düşüş yaşaması beklenmemektedir. Fakat yapılan araştırmalara göre değeri pound ve dolar ile karşılaştırıldığında euro, değer kaybedecektir. Bu nedenle euro yerine dolara yatırım yapmak daha mantıklı olacaktır.

Türk parası değer kaybettiği için 2017 sonlarına doğru euronun 3,80 bandına gelmesi dahi mümkündür. Fakat bu artış, yüksek bir değerlenme nedeniyle olmayacaktır. Bu nedenle 2017’nin uzak durulması gereken yatırım araçlarından bir tanesi eurodur.

2017 Yılı Euronun Yıl İçerisindeki Değer Dağılımı Nasıldır?

Euroyu Türk parası ile kıyaslamak yerine dolar ile kıyaslamak çok daha mantıklı olacaktır. Şu an 1 euro 1,11 dolardır. 2017 yılına giriş yaparken euronun 1,12 dolar civarında olması beklenmektedir. Yani 2017’ye şuan ki değeri ile aynı başlayacaktır. Yılın orta döneminde değer kaybetmeye başlayan euro haziran ve temmuz aylarını 1,08 dolar ile kapatacaktır.

Haziran sonrası hızlı bir düşüşe geçmesi beklenen euronun, yılsonu neredeyse dolar ile eşitlenebileceği bile düşünülmektedir. 2017 yılında doların değer kazanacağı düşünülürse, bu oranlar çok şaşırtıcı olmayacaktır. Ekim ayından sonra euronun hızlı bir düşüşle yılı 1,02 dolar karşılıkla kapatabileceği konuşulmaktadır.

Neredeyse pound ile aynı değere gelen euro 0,94 poundluk değerini yılsonunda 0,82’ye bırakacağa benziyor. Bu hesaplamaların gerçeklemesi halinde Türk lirasında değer kaybı gerçekleşmediği takdirde euro yılsonuna dek, 3,10 bandına kadar gerileyebilir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir