2017 Yılında En Çok Kazandırması Beklenen 10 Hisse Önerisi

Para Piyasa Finans Kredim

Borsa, halka açık şirketlerin hisse senetlerinin borsalarda veya tezgâh üstü piyasalar aracılığıyla ihraç edildiği ve işlem gördüğü piyasadır. Hisse senedi piyasası olarak da bilinen serbest piyasa ekonomisinin en hayati bileşenleri arasında yer alır. Yatırımcılara şirkette bir pay sahibi olma karşılığında şirketlere sermaye girişini sağlar.

2016 yılının ilk dönemini kötü geçirmesine rağmen, 2. çeyrek sonrası kendisini toparlayan pek çok firmanın 2017’de yükselişe geçmesi planlanmaktadır. Bu firmalar arasında en çok kazandırması beklenen 10 şirket içerisinde, beklenmedik isimler de mevcuttur.

Akbank (AKBNK)

Akbank’ın özellikle son dönemde çeşitlendirilmiş kredi portföyü sonrası 2016’nın en çok kazandıran hisseleri arasında bulunacağı düşünülmektedir. 12 aylık hedef değerinde incelendiğinde 9.50 TL, %19 getiri vaat etmektedir. Bankanın güçlenen öz sermayesi, 2017 ve sonraki yıllarda da net karını arttırarak yatırımcısına kazanç sağlayacak gibi durmaktadır.

Garanti Bankası (GARAN)

Garanti, 2017 yılında yatırımcılarının iyi kazanç elde etmelerini sağlayacak belki de en önemli bankadır. Düşük risk profili ve yatırım faizlerinin düşüş eğilimine girmesi sayesinde önümüzdeki sezonda önemli fırsatlar elde edecek gibi gözükmektedir.

Emlak Konut GYO (EKGYO)

Emlak Konut Yatırım, yıllık hedeflerinin %55’ini gerçekleştirerek son derece iyi bir sene geçirdiği 2016’yı oldukça iyi konumda kapatıyor. Bu yükselişinin önümüzdeki sene de sürmesi beklenen EKGYO, 1,56 milyar TL net kar hedefini 1,8 milyar TL’ye yükselterek, büyüme yarışındaki yerini sağlamlaştıracağa benziyor.

Klimasan (KLMSN)

Klimasan herkesin bildiği gibi cirosunun önemli bir kısmını (%60’dan fazlasını), döviz bazlı ihracat gelirlerinden elde etmektedir. Bu gelirler sayesinde hem yurtiçi hem de yurtdışı pazarını genişleten Klimasan, endüstriyel tip soğutucu pazarını da genişleterek büyümesine 2017’de de hız kesmeden devam edeceğe benziyor.

Soda Sanayi (SODA)

Soda sanayi için çok verimli bir yıl olmamasına rağmen 2017’de bu sabit gidişatın yerini yükselmeye bırakması beklenmektedir. Özellikle artan talebe rağmen kapanan ve ertelenen yeni yatırımların, soda külü fiyatlarını sabit tutması bu duraklamaya neden olmuştur.

Önümüzdeki 3 yıl içinde kar ve satış gelirlerinin %11 ile %14 oranlarında artması beklenen Soda Sanayi Yatırım Teması’nın, yüksek bilançosu ile serbest nakit yaratmaya devam edeceği tahmin edilmektedir.

Tat Gıda (TATGD)

Hiç şüphesiz süt endüstrisi her zaman için süregelen ve gelecek olan en önemli yatırım kaynaklarından bir tanesidir. 2017’de de özellikle Tat’ın, süt ürünlerinin alt kategorilerine; peynir ve günlük süte yaptığı yatırımlar sayesinde hızla büyümesi beklenmektedir. Toplam cironun önemli bir kısmını oluşturan makarna sektörünün ise yabancı pazara açılma sonucu yeniden canlanması ve iyileştirmelerin hayata geçmesi beklenmektedir.

Tofaş Fabrika (TOASO)

Özellikle hafif ticari araçlar ile büyük kar elde eden Tofaş’ın, büyümesini 2017’nin özellikle ikinci yarısında daha da arttıracağı düşünülmektedir. Egea’nın Sedan modelinin gördüğü yoğun ilgi ile büyük kazanç elde eden Tofaş, önümüzdeki senelerde de yeni araç modelleri ile piyasada geniş bir pazara sahip olacağa benziyor.

Tüpraş (TUPRS)

2017 yılında Tüpraş hisselerinin %20 oranında artış elde edeceği düşünülmektedir. Güney Kore, Hindistan ve Çin inşaat piyasası nedeniyle Tüpraş’ın yüksek kar elde edeceği kulislerde konuşulmaktadır.

Alkim Kimya (ALKIM)

Alkim Kimya, özellikle yurtiçinde tüm endüstride hakimiyet kurduğu için diğer şirketleri domine etmekte ve alanında tekelleşerek büyümeye devam etmektedir. Bu büyümenin 2017 yılında da %22 oranında büyüyeceği tahmin edilmektedir.

Çimsa Yatırım (CIMSA)

Beyaz çimentonun sektör içindeki talebinin ve değerinin sürekli olarak artması, en büyük çimento şirketlerinden birisi olan Çimsa’nın sektörel büyümesi anlamın gelmektedir. 2017 senesinde Çimsa hisselerine yapılan yatırımların %27 getiri sağlayacağı düşünülmektedir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir